Malý průvodce udržitelnou a přírodní kosmetikou

Proč je přesun k přírodní kosmetice tak důležitý a co všechno byste měli vědět?

Foto: Shutterstock

Že jste ještě nepropadli fenoménu přírodního make-upu? My už jsme all-in a můžeme vám říct, že na tom opravdu něco je. Složení kosmetických produktů je alchymie a porozumět složitým názvům na obalech je často téměř nadlidský úkol. Přírodní kosmetika toho spoustu vyřeší za vás, takže žádné luštění dlouhých seznamů složek není potřeba. I tak je ale dobré vědět, čemu se vyhnout a co je pro naši pleť naopak dobré.

Kůže je koneckonců náš největší orgán a to, co na ni dáme, se tak dostane do celého těla. Náš obličej byl donedávna tak trochu kovářova kobyla. Přitom právě ten nejvíce ukazujeme světu a neustále se mažeme tolika krémy, používáme všemožné masky, séra, esence, olejíčky. Pak ale obličej zakryjeme make-upem a všechna naše těžká práce přijde vniveč. Přírodní kosmetika navíc není jen pohlazením pro pleť, je to i lepší krok pro životní prostředí.

Tohle jsou důvody, proč je přírodní kosmetika naše nová závislost. 

Složení 

Co dělá přírodní kosmetiku přírodní? Jedná se především o složení. Přírodní kosmetika neobsahuje škodlivé chemikálie, jaké často najdeme v běžné kosmetice. Hlavními složkami bývají přírodní oleje, vosky, neškodná barviva a zřídkakdy bývají parfémované. Jejich vůni jim totiž propůjčují samotné složky jako například včelí vosk, mandlový olej nebo bambucké máslo. 

Líčení i péče

Na přírodní kosmetice je skvělé to, že i produkty určené ke zkrášlení vaší pleť vyživí. Přírodní složky totiž obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Tomu říkáme dvojitá výhra. Make-up vám pleť nejen nezatíží, ale ještě o ni bude pečovat. Takže nemusíte spěchat s odličováním ani mít strach, že by vám make-up zhoršil akné nebo způsobil začervenání či jiné nepříjemnosti. 

Etika získávání ingrediencí

I u přírodní kosmetiky je důležité, jak byly jednotlivé složky, které se při výrobě používají, získány. Od samotného sklízení, přes zpracování a dopravu až po vytvoření finálního produktu - aby se mohla udržitelná kosmetika nazývat udržitelnou, celý proces by měl být maximálně etický a férový vůči přírodě i všem zúčastněným. 

A co potom

Prázdnou krabičkou se produkt dostane teprve do první poloviny svého života. Teď totiž přijde ta chvíle, kdy může zatěžovat přírodu. Přírodní kosmetika tak nekončí u samotného produktu, ale zabývá se i jeho balením. Obaly musí být z eticky zdrojovaných složek, ideálně kompostovatelné, rozložitelné, z recyklovaných materiálů. Protože na tom všem záleží. 

Hezké na pohled

U přírodní kosmetiky nečekejte žádné nekvalitní plastové krabičky, které se hned ošoupou nebo rozbijí. To, že je obal ekologický, u přírodní kosmetiky rozhodně neznamená, že bude o to méně krásný. Spíše naopak. My jsme si například zamilovali značku Kjaer Weiss. Jejich kvalitní a bytelné obaly vydrží dlouho krásné a stačí do nich jen dokupovat nové náplně. A to jak do tvářenek, tak i řasenek či make-upů

Podobnou cestou se vydala i značka Hermés. Jejich nová rtěnka je v obalu, který je samostatným uměleckým artefaktem, a další barvy rtěnky můžete dokupovat samostatně. 

Foto: Shutterstock

Tohle jsou složky, na které je v kosmetice lepší si dát pozor. 

Parabeny

Tohle slovo už slyšel každý z nás. A většina z nás ne v příliš pozitivních konotacích. Parabeny jsou syntetické chemikálie, které jsou v mnoha kosmetických výrobcích používány jako konzervanty. Mohou ale narušovat endokrinní systém, a tak není úplně špatným nápadem se jim vyhnout. 

Parfemace

Vůně v nás probouzí emoce, a tak není divu, že se nás výrobci kosmetiky snaží vůněmi vyvolat pozitivní pocity, díky nimž se k výrobkům budeme vracet. Silná parfemace ale může způsobovat podráždění pokožky, migrény nebo alergické reakce. Takže co moc voní, to by nemělo přijít na pokožku. 

Karmín 

Červené barvivo je sice přírodního původu, získává se z vysušených těl broučka červce nopálového. Obzvláště pak to získané ze samiček má velmi zářivou a jasnou červenou barvu. Může ale iritovat kůži či způsobovat podráždění. Neměli byste ho zbytečně dávat na oči či jiné citlivé části obličeje. 

Těžké kovy

Kosmetické produkty mohou obsahovat těžké kovy, jako je kadmium nebo rtuť. A asi tušíte, že to není něco, o co byste měli stát. S těžkými kovy to ve větším množství nebo při dlouhodobém používání není jen tak. Mohou způsobovat různé zdravotní nepříjemnosti jako vypadávání vlasů.

Carbon Black

Černou barvu tužkám na oči nebo řasenkám často propůjčuje složka, kterou na obalech najdete pod názvem Carbon Black. Jedná se o uhelný dehet, díky kterému sice jsou naše řasy černočerné, podle Mezinárodní organizace pro výzkum rakoviny je ale také potenciálním karcinogenem.

Minerální oleje

Minerální oleje se v poslední době staly velkým veřejným nepřítelem. Podle mnoha výzkumů to s nimi ale kromě toho, že mohou ucpávat póry, není zase tak špatné. Produkty, které ucpávají póry ale na obličeji asi nikdo nechceme. 

Čtěte dál