Luxus být (trochu) offline

Vzpomínáte na offline dobu před dvaceti lety?

Co největší objem dat, velký dotykový displej a nekonečně mnoho aplikací... Paradoxně si však čím dál víc celebrit v Americe i západní Evropě pořizuje pravý opak. Klasické véčko, ze kterého si leda tak zavoláte nebo na něm na klávesnici vyťukáte smsku.

Je to divný. Jsem v autobuse a každý vytahuje z kapsy mobil. Nemůžu si pomoct a udělám to samý. Až za chvíli mi dojde, že jediné, co můžu na svém telefonu dělat, je dívat se na budík, co jsem si sám nastavil,“ popsal svoji zkušenost s véčkem v časopise Vice novinář Jordan Foisy.

Instagram, Facebook, Messenger, hry, zpravodajské servery, maily. Zvykli jsme si přes svůj smartphone komunikovat, číst zprávy, sledovat videa, měřit na něm ušlé kilometry i fotit cokoli více či méně zajímavého. A spoustu z toho sdílet. Pokud se chytrého telefonu stejně jako Jordan Foisy vzdáte, čeká na vás jiný svět. Svět, ve kterém do jisté míry vypadnete z okruhu svých přátel, ale ve kterém si třeba musíte i dopředu přesně zjistit adresu a cestu, protože se nemůžete spolehnout na navigaci.

Přesto prodeje klasických véček například v USA stoupají. Samozřejmě, je tady celá řada praktických výhod. Třeba baterka - pamatujete si ty neskutečné doby, kdy telefon vydržel nabitý i několik dnů? S nostalgií vzpomínám, jak jsem svou Nokii kritizovala, že vydrží jen tři dny. Tři dny! Navíc je obyčejný mobil laciný, takže když ho ztratíte nebo rozbijete, tolik se toho nestane. S tím rozbitím to přitom nebude tak snadné.

Těžko ale podezírat třeba Annu Wintour, která véčko používala do nedávna, že by u ní rozhodovaly tyhle důvody. V jejích rukách byl takový telefon především cool. Ano, pokud se chcete vymezit vůči mainstreamu, jde o způsob, jak dát najevo svůj společenský status opačným postojem – fenomén, se kterým často bojují luxusní značky. Jakmile se jejich zboží stane do jisté míry dostupné, ti, kdo chtějí působit výjimečně, začnou sahat po pravém opaku. Takže pokud si už iPhone může pořídit širší skupina uživatelů, chcete-li dát najevo, že nejdete s davem, starý tlačítkový telefon je jednou z možností.

Apple vs. Nokia
Foto: Shutterstock a Profimedia
Apple vs. Nokia

Jednou z celebrit, která má nejvíc fotek s véčkem, je Paris Hilton. Také Anna Wintour je střídavě viděna s iPhonem a starým véčkovým telefonem. Nikdo ji však nespatřil, že by odepisovala na telefonu na e-maily a scrollovala Instagramem. Dlužno však říci, že na zvedání telefonů má své lidi. Čtvrtý nejbohatší muž na světě, investor Warren Buffett s majetkem větším než 70 miliard dolarů, který vlastní mimochodem i akcie Applu, nepoužívá nic jiného než véčkový telefon Nokia. Jak říká, nezbavuje se ničeho, co nemá aspoň dvacet let.

Být v dosahu jen občas

Většina těch, kdo začali používat obyčejný, „hloupý“ mobil, má ale jinou motivaci. Jde o způsob, jak si uchovat alespoň částečně čistou hlavu. Odpojit se od sociálních sítí, a pokud komunikovat, tak napřímo. Jednou z těch, kdo kvůli tomu používají véčko bez datového připojení, je osmnáctiletá herečka Amandla Stenberg, známá třeba z Hunger Games. „Uprostřed toho všeho chaosu, který nás obklopuje, je třeba si udržet psychické zdraví, jen tak můžeme něco změnit,“ ocitoval Amandlu britský časopis i-D. „Zbavila jsem se svého iPhonu a na moji psychiku to mělo zcela zásadní vliv. Teď mám klasický telefon, který používám k tomu, abych s lidmi mluvila, slyšela jejich skutečný hlas.“

Klid, odpojení... To jsou věci, které uslyšíte asi nejčastěji. Pro Amandlu Stenberg bylo důležitým impulsem také to, jaký mají smartphony vliv na mladé lidi. Podle odborníků u nich sociální sítě paradoxně vyvolávají větší pocit osamělosti a nespokojenosti. Navíc i když nemáte snížené sebevědomí z toho, že on-line život vašich přátel působí mnohem lépe než ten váš, algoritmy Facebooku a Instagramu jsou nastaveny tak, aby vyvolávaly závislost. Podle Davida Greenfielda, psychologa a pedagoga na University of Connecticut, využívají tvůrci těchto algoritmů stejné mechanismy jako hrací automaty. „Kdykoliv se podíváte na telefon, nevíte, co najdete. Jak moc bude informace relevantní nebo zajímavá.“ Sociální sítě jsou částečně nepředvídatelné, takže vás nutí kontrolovat, jestli měl váš poslední post úspěch, zároveň ale shromažďují dostatek informací, aby vám průběžně nabízely to, co vás zajímá. Závislost na sociálních sítích je tak velká, že na ni už reagují sítě samotné – asi jako když výrobci alkoholu přicházejí s kampaněmi, jak pít s mírou. Instagram nově spouští nástroj Usage Insight, který ukáže, nakolik jste #instaaddict a kolik času v aplikaci trávíte, případně rovnou můžete dobu, jakou mu chcete věnovat, omezit. Podobnou funkci chystá i Facebook.

„Náš čas a pozornost jsou to nejdůležitější, ale my je často vnímáme jako samozřejmost,“ píše se na webové stránce telefonu Light, který se snaží právě na onu potřebu klidu reagovat. Za jeho ideou stojí umělec Joe Hollier a produktový designér Kaiwei Tang. Potkali se - paradoxně - nad vyvíjením aplikací pro Google, jenže se shodli, že poslední, co tenhle svět potřebuje, je další aplikace a že je vlastně mnohem víc zajímá, jak vyvinout telefon, který by lidé naopak používali méně.

Kolikrát za den, nebo spíš kolikrát za hodinu se na svůj smartphone podíváte vy? Američané si podle psychologa Davida Greenfelda telefon kontrolují v průměru padesátkrát až třistakrát denně. Podle jiných výzkumů lidé stráví nad svým chytrým telefonem v součtu až pět hodin za den. I proto vznikl zmíněný telefon Light, který telefonuje, posílá zprávy, má budíka a kalendář a to je tak vše.

Stalker v kapse

Někteří lidé přestávají používat smartphony i v reakci na to, kolik toho o nás sociální sítě a aplikace zjišťují. „Snažil jsem se zareagovat na pocit, který ve mně rostl už delší dobu a byl stále silnější a jasnější. Sociální sítě mě stalkují z mé vlastní kapsy,“ vysvětlil profesor Alan Jacobs v časopise The Atlantic, proč po sedmi le- tech odložil iPhone a vyhrabal své staré véčko. Už předtím se je pokusil omezit – přestal používat Instagram i Tumblr, zredukoval Twitter, a jak píše, začal být klidnější a soustředěnější. Ale stejně mu vadilo, kolik informací o nás sítě shromažďují.

Podle vědců z University of Cambridge jsou algoritmy tak dokonalé, že nás Facebook zná lépe než naše rodina a přátelé – shromažďuje veškerá data, místa, časy, aktivity, a jejich kombinací tak dokáže odhadnout nejen naše zájmy, ale i politické názory, sexuální orientaci nebo třeba to, jestli máme čerstvě po rozchodu či se zrovna chystáme koupit dům. Nemusíte věci ani olajkovat, Facebook dobře ví, na jakém obrázku jste se déle „zasekli“, čí profily si prohlížíte, co zajímá lidi s podobnými údaji jako vás.

Samozřejmě to, že začnete používat klasický mobil, vám ne- zabrání používat sociální sítě. Spíš vám to pomůže je omezit. Byť si zpočátku budete připadat trochu nepatřičně a nejistě. Vím, jak jsem se o to sama několikrát pokoušela – sice jsem si smazala Facebook aplikaci, ale vedlo to jen k tomu, že se neustále loguji přes webové rozhraní. Ani tak nešlo o strach, že by mi mezitím něco uteklo. Ale o potřebu přísunu „informací“ – asi jako když několikrát za den reloadujete stránky zpravodajského serveru.

Na druhou stranu, co z Instastories si pamatujeme? Kolik událostí, které potvrdíme, nezapomeneme do druhého dne? Nemusíme si kontrolovat maily každou minutu. Telefon nám nemusí počítat počet kroků. Nemusíme sdílet každé kafe, co vypijeme. Určitě to chce hodně odvahy. Ale pokud se vám to povede, možná dosáhnete stejného klidu, jaký popsal v The Atlantic Alan Jacobs: „Líbí se mi můj nový, do velké míry ‚odpojený‘ život. Jsem šťastnější, že na mě neustále nevyskakují další a další zprávy. Ale pokud skončím v opuštěné chatičce kdesi v Idahu, budete vědět, jak to všechno začalo.“

Čtěte dál