Lucie Tomišková: Baví mě moment, když vznikne představa, kterou mám chuť realizovat

Lucie je nejen módní editorkou Harper’s Bazaaru, ale i ilustrátorkou. Ujala se portrétu právničky a oběti justiční vraždy.

V roce 1919 získaly Češky volební právo. Harper’s Bazaar při příležitosti výročí požádal deset umělkyň, aby po svém ztvárnily výjimečné Češky, které zásadním způsobem přispěly k rovnoprávnějšímu a důstojnějšímu postavení žen u nás. Nechte se inspirovat hrdinkami od bájné Vlasty přes Františku Plamínkovou po Věru Chytilovou.

Z uměleckých děl vznikla limitovaná kolekce triček. Jejich prodejem chceme pomoci matkám v azylových domech při projektu Made By Nadace Terezy Maxové dětem.

#volime100let #bazaarvoice

Přečtěte si rozhovor s Lucií Tomiškovou, která ztvárnila Miladu Horákovou.

Triko s jejím dílem, které je v prodeji od 20.2., vzniklo díky podpoře Škoda.

Foto: Matúš Tóth

Jaká je Milada Horáková na vašem obraze?

Nechtěla jsem ji zobrazit temně. Napadala mě různá symbolika, obraz hrdinky, pouštěla jsem si její řeč u soudu a několikrát četla dopis na rozloučenou, který mě rozbrečel. I když byla poražená, nebyla zlomená, nebyla z ní cítit nenávist, měla v sobě pokoru. Proto jsem zvolila skicu tužkou s barevnými linkami. Límeček jako obrácené M, rudá symbolizuje sílu a bílá věčné světlo. Chtěla jsem ukázat její statečnost i její neotřesitelnou víru v dobro. 

Proč jste si vybrala Miladu Horákovou?

Fascinuje mě její statečnost a silná víra v dobro. Dnes žijeme v době, kdy nejsme v přímém ohrožení života, ať už válkou nebo režimem a jsme svobodní, a tak je těžké si představit, že by člověk byl ochotný riskovat a obětovat svůj život a vidět v tom vyšší smysl. Milada věděla, o co hraje, vyzývala ostatní, ať nedělají, to, co ona, pokud nejsou blázni a nechtějí zemřít, a přesto si za svým přesvědčením stála. 

Co vás baví na ilustraci?

Ten moment, když vznikne představa, kterou mám chuť realizovat. Když tvořím a cítím vášeň a okamžik, kdy mě výsledek těší nebo dokonce překvapí. Můj styl se pořád vyvíjí, stále experimentuji. Odmalička jsem kreslila hlavně figury - ženy. Od princezen po manekýnky, krásky. Dnes mě baví, když je v „mých ženách” silný výraz, náboj, erotika i sex. Někdy mě baví jen práce s barvami, jen tvary, barvy a jejich vzájemná reakce. 

Čtěte dál