Lovkyně kamenů, které mají duši

Umělecká ředitelka Bulgari Lucia Silvestri je jediná žena na světě, která zároveň drahokamy vyhledává a navrhuje z nich jedinečné šperky, které nesou DNA italské značky. Šéfredaktorce Noře Grundové v rozhovoru pro Harper's Bazaar prozradila, jaký kámen vyjadřuje její osobnost, jak vypadaly počátky spolupráce s panem Paolem Bulgarim nebo jak probíhalo cestování za drahými kameny a smlouvání o jejich ceně.

Foto: archiv značky

Lucia Silvestri je velejemná žena s pevným stiskem ruky. Je koneckonců jedinou lovkyní drahých kamenů a svoji práci podle všeho ani po více než 35 letech, které strávila cestováním do vzdálených míst v džunglích a pouštích, aby odtud přivezla to nejvzácnější, co země vydala, nepřestala ani trochu milovat.

Do kanceláře Bulgari v Římě jste vstoupila jako osmnáctiletá studentka biologie, kterou tatínek přemluvil k několikaměsíční brigádě, coby sekretářka. Co se stalo té dívce, že už se od kamenů nikdy neodloučila?

Byla to láska na první pohled. Když jsem spatřila obrovský stůl v pracovně Paola Bulgariho. Diamanty, rubíny, safíry, smaragdy rozprostřené po celé ploše... úplná nádhera. Velké, oblé i špičaté, připadala jsem si jako Popelka nebo jako Alenka v kraji za zrcadlem... Pan Bulgari mi začal o světě kamenů vyprávět a mně se o nich začalo zdát. Každou noc. Uvědomila jsem si, že každý den toužím za těmi kameny přijít, sáhnout si na ně, být jim nablízku... A téhle vášně si u mě všiml i pan Bulgari a investoval do mě. Mám velké štěstí.

Který kámen jste se naučila „číst“, tedy rozeznávat jeho kvalitu a cenu, jako první?

Safír. A proto je to taky vedle smaragdu můj oblíbený kámen. Na začátku mi dali obrovské množství safírů různých barev a já si s nimi začala hrát. Takhle. (Lucia Silvestri vysype ze sáčku další hromádku oblých barevných kamenů.) Umíte si to představit? Začala jsem mícháním barev, skládáním kamenů. Bulgari mi řekl, pojď, zkus si to. Důvěřoval mi. Hledal k sobě tehdy někoho mladého, protože chtěl rozšířit firmu. Potřeboval následovníka, který by pro něj vybíral polodrahokamy a méně vzácné drahokamy. On se chtěl soustředit jen na ty nejvzácnější. Začala jsem tedy u nejlepšího učitele na světě. Dva roky jsem třídila den co den diamanty a učila se rychle číst jejich kvalitu. A sestavovala si první kombinace barevných kamenů.

Foto: archiv značky

A jednoho dne vás s sebou jako vůbec první ženu v byznysu drahokamů vzal Paolo Bulgari na cestu na Srí Lanku nakoupit rubíny.

Ano, byl velmi liberální, otevřený. Já byla hodně mladá, takže si mě obchodníci zpočátku nevšímali. Pan Bulgari mě pak uvedl mezi obchodníky slovy, teď bude o koupi rozhodovat ona. Cestovali jsme džunglemi, často se vraceli bez koupě, od těch dob si říkám Indiana Jones. Bulgari a jeho bratři mě také naučili smlouvat. Byla jsem jako dívka tišší, méně smělá, laskavá, ale jak došlo na smlouvání o ceně, byla jsem ta nejtvrdší. A tenhle styl jsem si podržela.

Začala jste jezdit do Indie, na Srí Lanku, do Dubaje... Kdy jste si uvědomila, že vám to jde? Že už se ve světě kamenů vyznáte?

Občas si i dnes říkám, že bych se ještě měla něco přiučit. Cítím se pevná v kramflecích, vím, že mám na trhu reputaci silné ženy, ale vždycky se můžete ještě naučit něčemu novému.

Stalo se někdy, že jste se s panem Bulgarim nad nějakým kamenem neshodli?

Jen párkrát. My jsme se velice dobře pochopili hned od začátku. Pak už jsem mu mohla kámen popsat po telefonu, nebo on mně, barvu, odstín, světlo..., také jestli má charakter Bulgari.

Jaký je charakter kamenů Bulgari?

Je to osobitost, ta je na kameni nejdůležitější. Nemůže být jen krásný, musí mít energii, život. Je to něco zvláštního v brusu, mohou to být i inkluze, nesmí být ospalý, nebo příliš vysoký, jako artyčok, jak jim říkám... Dohromady tyto vlastnosti tvoří osobitost kamene. (Vyjme z krabičky turmalín a pohrává si s ním na hřbetu ruky.) Vidíte, není to asi nejkvalitnější a nejvzácnější turmalín, ale je krásně vybroušený, září, je to šťastný turmalín, je dostatečně plochý, abych jeho energii mohla cítit na kůži, a hezky si sedne s ostatními kameny. To je ono.

Foto: archiv značky

Jste známá tím, že pokud pověstný charakter kámen nemá, dokážete odmítnout i velmi vzácné a drahé kusy. Nebo donutíte prodejce kámen rozříznout či přebrousit. Je kolem toho spousta slz.

Někdy jsou kameny tzv. těžké, to znamená, že je odvrácená strana kamene příliš mohutná a je složité kámen pěkně zasadit do náhrdelníku nebo náramku. (Vybalí z balíčku kámen zářivě zelenomodré barvy.) Tohle je turmalín paraíba. Byl nádherný, ale brus nebyl dobrý, navíc nebyl ani ve stylu Bulgari. Tak jsem dodavatele požádala, ať ten kámen přebrousí, tedy jeho spodní část, aby lépe odrážel světlo. Podívejte, jaké nádherné světlo z něj vychází, předtím ten kámen spal. Někdy se prodejce bojí kámen přebrousit, třeba proto, že ztratí barvu. Ale já vím, co chci. Takže když vidím spící kámen, řeknu, že chci ten kámen probudit k životu, nebo nic nebude. Když jsem tenhle turmalín viděla přebroušený, uvnitř jsem se úplně nadchla! Před dodava- telem jsem samozřejmě nedala nic najevo, jen že ok, že už je to lepší a já ho tedy koupím. Je to divadlo. Druhá rada, kterou mi pan Bulgari dal, zněla, nauč se tvářit jako hráč pokeru.

Co děláte, když narazíte u dodavatele na kámen, který není jednoduché přečíst? Nebo je krásný, ale nevíte, jak ho použít.

Takový kámen nekoupím. Kupuji jen kameny, u kterých mě napadne hned, co by se s nimi dalo dělat, cítím, že s nimi mohu mluvit, povídat si, kupuji kameny, se kterými cítím spojení. Hned na začátku mi dal pan Bulgari radu: Kupuj jen kameny, u kterých víš, jak je můžeš použít. Ne jen proto, že je ten kámen krásný. Musíš mít hned nějaký nápad, později můžeš klidně názor změnit. Ale víš, že z něj může být náhrdelník, náramek nebo prsten. Hned tedy musím mít s kamenem vztah, mohu s ním komunikovat. Pak se na něj chodím dívat, pozdravím ho, popřeji mu hezké ráno i dobrou noc. Nejsem blázen?

Vůbec ne. Některé kameny mají inkluze. Promíjíte jim to?

Miluji inkluze. Pokud tedy nejsou ve středu kamene, ale na nějakém zajímavém místě. Beru je. Je to, jako když má člověk na tváři vrásky, znamená to, že je skutečný, že má za sebou život, že to není umělé. Někdy když jsou kameny příliš dokonalé, mohou působit chladně. Stejně jako člověk. Dokonalá tvář může také působit chladně, uměle. Některé inkluze znamenají, že kameny mají osobnost.

Který kámen by mohl vyjádřit vaši osobnost?

To je těžké. Oblíbené mám safíry, to jsou kameny mnoha barev a já myslím, že mám v sobě také hodně barev. Ale mám blízko také ke spinelům, jsou hladké, jemné, často mají pastelové od- stíny, od světle růžové po světle modrou, ale také ostře červené. (sáhne po další krabičce, vyndá z něj obálku a vysype spinely.) Tady je máte. Co je na tomto kamenu neuvěřitelné a vzácné, je kombinace barvy, brusu a průhlednosti. Spousta spinelů byla v historii za rubíny zaměňována. Mnoho královských korun namísto domnělých rubínů nese spinely.

Foto: archiv značky

Pokračování rozhovoru již brzy! 

Čtěte dál