Louis 200 aneb oslavy dvoustého výročí narození Louise Vuittona

Právě před 200 lety se v tento den narodil muž, který založil jeden z největších a nejznámějších francouzských módních domů. Louis Vuitton.

Foto: archiv LV

Louis Vuitton pro mnohé z nás v dnešní době znamená pouze, nebo hlavně, luxusní módní značku z Francie, která udává trendy. Spojení Louis Vuitton je ale mnohem více, a to především jméno zakladatele tohoto celosvětově známého brandu. Také dobrodruha, podnikatele, designéra a inovátora. 

Dnes je to přesně 200 let od narození ikony, jejíž počátky s sebou nesou určité mýty. Tyto oslavy, které chtějí přiblížit i historii domu a Louise samotného, je ale přivedou na pravou míru. My si jeho slavnou cestu životem ale trochu připomeneme již nyní. Ať už vlivem osudu, nebo z vlastního přesvědčení se Louis ve 14 letech rozhodl opustit své rodné město Anchay ve francouzském regionu Jura a začal cestovat. Nepředstavujte si ale nic honosného, na cesty se vydal pěšky. Po dvou letech ho okolnosti zavedly do Paříže, kde jeho počátky slavného designéra a inovátora pomalu vznikaly, když se vyučil u uznávaného výrobce kufrů a baliče zavazadel Romaina Maréchala. V roce 1854 pak založil svůj vlastní módní dům na pařížské adrese 4 Rue Neuve-des-Capucines nedaleko Place Vendôme, místa, kde se koncentrují nejuznávanější módní domy. V tu dobu byl v úzkém vztahu s návrhářem Charlesem Frederickem Worthem a následně byl jmenován výrobcem a baličem zavazadel císařovny Eugénie. Jeho jméno a ohlasy rostly a jeho intuice, že segment výroby zavazadel získá s rozvojem dopravy na významu, se ukázala jako správná. S velkou dávkou vynalézavosti a řemeslného umění se mu podařilo vyvinout voděodolné potažené plátno a opatřit kufry rovnými víky. Tyto kroky radikálně změnily funkčnost zavazadel. 

Louis 200

Výročí 200 let od narození Louise si rozhodně zaslouží oslavu a francouzský módní dům si toho je vědom. Přichází tak s projektem Louis 200, pod jehož záštitou bude značka Louis Vuitton svého zakladatele v následujících měsících globálně oslavovat v mnoha formách. Každá z nich ale vzdá hold Louisovu vizionářskému duchu, který prostřednictvím značky žije dál. 

„Nadčasový příběh ‚Louis‘ vypráví historii toho, jak odvážný, inovativní a přirozený vůdce dokázal stvořit a předat budoucím generacím jedinečný módní dům. Díky originálním a dynamickým iniciativám Louis 200 nyní můžeme ocenit Louise jako ikonu své i dnešní doby,“ říká Michael Burke, šéf módního domu Louis Vuitton o projektu Louis 200.

Kouzlo a příběh výloh

Jestliže se taky rádi procházíte kolem kouzelných výloh luxusních butiků a obdivujete kouzlo a um kreativců, kteří je tvoří, tak vás jistě potěší jedna z mnoha iniciativ v rámci projektu Louis 200, kterou jsou speciální výlohy sítě Louis Vuitton. Tentokrát v nich bude zakomponovaný kufr v podobě lodi pohledem 200 výjimečných a talentovaných osobností napříč obory Louise.

Novela o Louisovi

V rámci oslav také vyjde populární novela od francouzské autorky Caroline Bongrand o Louisově životě a plánech. V říjnu ji vydá nakladatelství Gallimard a k dispozici bude sice pouze ve francouzštině a angličtině, ale věříme, že to nevadí. A pokud angličtině ani francouzštině nerozumíte na takové úrovni, i tak pro vás bude jistě skvostným kouskem do vaší knihovny.  

Looking for Louis

Neméně zajímavý bude dokument Looking for Louis vyprávějící příběh tohoto mladého dobrodruha. K dispozici bude na streamingových platformách a odkryje osud Louise Vuittona, od skromných začátků až po jeho nikdy nekončící odkaz. Připiště si ho tedy na svůj seznam fashion filmů a dokumentů, ať vám neuteče. 

Moderní poznávání historie

No a jestliže jste propadli videohrám, jistě vás potěší Louis: The Game – Cesta pro každého, kterou si od dnešního dne od 15 hodin středoevropského času můžete stáhnout prostřednictvím App Store a Google Play pro systémy Android. Hra, ve které se objevuje oblíbený Vivienne, stále známější maskot značky Louis Vuitton, kombinuje pokročilou animaci s historickým odkazem a nabízí akční dobrodružství v šesti imaginárních světech, které překračují rovinu času. 

Projekt Louis 200 vytváří pouto mezi Louisem, inovátorským výrobcem a baličem zavazadel, a všemi vizionáři moderní doby, kteří každý den posouvají hranice své celoživotní práce. Tuto aktivitu nedoprovázejí žádná související uvedení nových produktů, je čistým ztělesněním kreativity, osvícení a tvoření. Oslavy potrvají průběžně až do konce roku 2021. Kdo ví, co si pro nás Louis Vuitton tedy ještě přichystá. Nechme se překvapit. 

Čtěte dál