Loskot, Samcová a Kováčik: Jak podle nich vypadá móda v bodě zlomu?

Za sebou máme další úspěšnou edici Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, která se konala i přes náročnou situaci spojenou s pandemií koronaviru. Překonávat překážky ale k úspěšným lidem patří. Své o tom vědí i tři osobnosti spjaté s MBPFW - jeho šéf Lukáš Loskot, modelka Šárka Samcová a návrhář Michael Kováčik. Potkali jsme se s nimi nad skleničkou šampaňského Mumm.

Foto: Ben Renč

Módní odvětví prochází obdobím plným změn. Každá výzva v sobě ale ukrývá příslib nového začátku. V projektu Věci, které milujeme: Móda, bod zlomu? jsme nad skleničkou šampaňského Mumm vyzpovídali tři osobnosti spojené s největší módní akcí v zemi - Mercedes-Benz Prague Fashion Weekem. Zeptali jsme se jich nejen na to, jak vidí budoucnost své branže, ale probrali jsme s nimi i to, na co se těší a jak se podle nich vydat na cestu úspěchu.

Šampaňské Mumm je s módním týdnem neodmyslitelně spjato. V průběhu MBPFW si ho vychutnávají všichni hosté včetně významných osobností, milovníků módy, společenského a kulturního života. Šampaňské Mumm prezentuje kvalitu každou svou lahví, ozdobenou vysoce ceněnou Cordon Rouge neboli rudou stuhou Légion d’Honneur, poctou čestné legie a nejvyšším francouzským civilním vyznamenáním.

Foto: Ben Renč

Lukáš Loskot, CEO Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Čeká vás teď velká profesní či životní výzva, na kterou se těšíte? 

Pevně doufám, že mám před sebou spoustu cestování, na které se velmi těším.

Vidíte nějakou pozitivní příležitost, která módu v něčem vedla k zamyšlení?

Model, kdy značka dopraví svou cruise kolekci včetně celého týmu, klientů a také novinářů na druhý konec světa, se mi zdál zhýralý a dnešní doba ukázala, že tudy cesta nevede.

Co máte rád v oblékání?

Pro mě jednoznačně platí, že méně je více. Čím jsem starší, tím více preferuji pohodlnou módu a kvalitní materiály.

Kdo nebo co je pro vás inspirací? Co vás pohání?

V byznysu mě baví lidé, kteří o módě přemýšlí, vnímají ji v souvislostech a vytváří jedinečné koncepty.

Máte profesní a soukromý život v rovnováze?

Já osobně jsem spokojený a vyrovnaný s tím, jak to je.

Co rozhoduje o tom, že se v pracovní sféře do něčeho pustíte?

Musím mít vnitřní pocit a být přesvědčený o tom, že projekt, na kterém pracuji, bude úspěšný. Pokud ten pocit nemám, raději projekt odmítnu.

Fashion week je pod vaší taktovkou šest let, jak byste tu uplynulou dobu shrnul?

Dávám do projektu vše, není to však jen má zásluha, je to práce celého realizačního týmu.

Foto: Ben Renč

Šárka Samcová, modelka

Jaký byl váš nejvýznamnější "nový začátek" a jak vás v životě posunul, posílil? 

Pro mě můj nejzajímavější zážitek bylo určitě období koronavirové pandemie, jelikož mě naučila zodpovědnosti a vážit si vlastního zdraví, protože když je člověk mladý, bohužel si naivně myslí, že je nesmrtelný a jak se říká, zdravý člověk má milion přání, ale nemocný pouze jedno.

Čeká vás teď velká profesní či životní výzva, na kterou se těšíte? 

Doufám, že ano, ale jak jsem říkala, svět se na dva měsíce kvůli Covidu-19 zastavil, takže úplně plánovat do budoucna se nedá. Pokud budu zdravá, tak je to pro mě to nejcennější.

Módní průmysl nyní prochází obdobím, které signalizuje potřebu změny, ale zároveň přináší prostor pro novou kreativitu, inovaci a jiná pravidla. Co je podle vás tou zásadní změnou či inovací, která nás čeká? 

Podle mě nejzásadnější změnou, která nyní probíhá, je to, že velké značky začínají přemýšlet, jak udělat módu ekologičtější k životnímu prostředí. Myslím si, že lidé začínají více přemýšlet nad kvalitou spíše než nad kvantitou a zjišťují, že se dá skvěle nakoupit ve vintage obchodech a second-handech. Já osobně preferuji kvalitu před fast fashion. 

Co vidíte osobně jako největší příležitost v módě pro příští rok? Kam cítíte, že musíte napnout své síly a pozornost? 

Modeling se zastavil, nikam se nedalo cestovat. Já sama čekám už půl roku na víza do Japonska a není jisté, zda tam tento rok vůbec odletím. Ale držím si palce a doufám, že se to posune dále.

Jak se obléknete, když chcete uspět? Jaký outfit máte z nějakého důvodu ráda? Co je váš go-to outfit? 

Já se oblékám velmi casual, outfit musí dýchat. Pokud si obleču něco, co je stísněné, necítím se dobře a pokud chci uspět na schůzce, vyberu si outfit, který už jsem někdy měla na sobě, protože mi to dodá jistotu a sebevědomí. Vždy sázím na černobílou kombinaci barev nebo čistě černou.

Kdo nebo co je pro vás v této době největší inspirací? 

Pro mě je největší inspirací japonská spisovatelka Marie Kondo, která má aktuálně také svůj seriál na Netflixu. Naučila mě vážit si každé jedné věci, kterou máme a nežít konzumní život. Nemít plný šatník oblečení, které nepotřebujete. Mít pouze věci, které jsou potřebné a koupit si někdy světového nebo českého návrháře mi vždy udělá radost. Zkrátka obklopovat se věcmi, ke kterým máte nějaký vztah.

Jak dosahujete ve svém oboru rovnováhy mezi profesním a osobním životem?

Studuji grafický design, takže musím říct, že se mi ten studentský život dost prolíná s tím soukromým a doufám, pokud vše půjde dobře, že budu pracovat v oboru, který studuji. Myslím si, že pokud najdu náplň v práci, kterou chci dělat, tak budu šťastná i v soukromém životě. Profesní a soukromý život se velmi prolínají a pokud jste šťastná v jednom, musíte být i v druhém.

Co rozhoduje o tom, že vás práce bude bavit?

Aby mě bavila práce – už jen to je mojí největší prioritou. Nechci dělat něco, co by mě nebavilo. Myslím si, že mnoho lidí nemá to štěstí a pracují nebo dělají něco, co je nebaví a jsou z toho smutní. Pokud se mi podaří milovat svoji práci, tak budu nejšťastnější.

Co byste vzkázala vaší generaci?

Stát pevnýma nohama na zemi a být otevřený každé příležitosti, protože nikdy nevíte, co vás může v životě překvapit. Také mít představu o životě není vždy to nejideálnější řešení, protože pak neuvidíte jiné příležitosti, které pro vás mohou být lepší.

Foto: Ben Renč

Michael Kováčik, návrhář

Jaký byl váš nejvýznamnější "nový začátek" a jak vás v životě posunul, posílil? 

Z pracovního hlediska jsem ve svojí kariéře rychle vystřelil vzhůru, možná až extrémně rychle, a poté jsem měl menší pád a chvilkovou pauzu. Ten druhý nový začátek byl o to zajímavější, že jsem na něm musel více pracovat. Když se podařil, vážil jsem si ho více než toho prvního, který možná přišel shodou náhod, že jsem byl ve správný moment na správném místě.

Čeká vás teď velká profesní či životní výzva, na kterou se těšíte? 

Dělám dva projekty – jedním je, že jsem módní návrhář a druhý je, že jsem ředitelem Miss Slovensko, kde nyní proběhlo finále, takže v rámci této situace, kdy nás trápí Covid-19 a doba je komplikovanější, to jsou samozřejmě ty největší výzvy: jak to všechno zvládnout. Těším se a doufám, že se mi to podaří a ve výsledku nebude vidět žádný rozdíl v tom, že ta doba a situace jsou jiné.

Módní průmysl nyní prochází obdobím, které signalizuje potřebu změny, ale zároveň přináší prostor pro novou kreativitu, inovaci a jiná pravidla. Co je podle vás tou zásadní změnou či inovací, která nás čeká? 

Je potřeba si vážit každého zákazníka, každého klienta, protože samozřejmě tím, že tato doba najednou přinesla ekonomický pokles, je potřeba si klientů vážit a všeobecně lidí, svých zaměstnanců nebo těch, kteří u nás nakupují. Velké množství návrhářů se začíná věnovat recyklaci, protože kolekcí už bylo příliš. Všechno šlo velmi rychle, návrháři to nezvládali, tlačilo se pouze na finanční stránky firmy, takže je fajn, že se ten svět zpomalil a možná to bude o to kvalitnější.

Jak byste popsal svoji klientku?

Moje klientka je úspěšná sebevědomá žena, která ví, co chce, má svůj názor. To nejenom na módu. Moje klientky jsou většinou i úspěšné v tom, co dělají. Mají drive.

Jak se obléknete, když chcete uspět? Jaký outfit máte z nějakého důvodu rád? Co je váš go-to outfit? 

Můj oblíbený outfit – já mám velmi komplexní šatník, vesměs složený z černé barvy, ale mám rád elegantní módu, saka, kožené bundy. Já se v tom cítím dobře, myslím si, že to je můj styl, je v tom vidět můj rukopis, nejsem příliš extravagantní.

Kdo nebo co je pro vás v této době největší inspirací? 

Pro mě vždy největší inspirací byly samotné ženy. My homosexuální muži máme takovou ženskou duši. Já miluji takové ty silné a ambiciózní ženy, nemusí být krásné, ale inspiruje mne, když vidím, že ta žena má určitý drive, postoj a názor. 

Jak dosahujete rovnováhy mezi profesním a osobním životem?

Bohužel, nebo někdy naštěstí – já mám uměleckou duši a umělci většinou nemají všechno v jedné rovině, takže já jsem extrém. Já jedu vždy na 120 %, mám rád drama a věci nahoru dolu. To mě posiluje. Když se něco nevydaří, tak mě to nakopne a pracuji dvakrát tolik. Když se mi daří, tak si to chci také užít. Jsem takový bohém.

Co rozhoduje o tom, že vás práce bude bavit?

Já mám rád odezvu. Mám rád přehlídky, kdy to lidi vidí, řeší, reagují na to – ať už pozitivně nebo negativně, to je pro mě ten největší hnací motor.

Jak bude podle vás vypadat móda za rok?

Já budu rád a spokojený, když to bude tak, jako je to teď.

Foto: Ben Renč

Čtěte dál