Londýnský fashion week

Očima fotografky Karolíny Holubové.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Na londýnském fashion weeku fotím pravidelně, už několikátým rokem. Fotím backstage, přehlídky, prezentace, ale i street style a models off duty looky. Zažila jsem fashion week v Somerset House, v Saatchi gallery a  Strand, takže to, kde se fashion week odehrává nyní, už mám prolezlé skrz na skrz.  

Foto: Karolína Holubová

LFW, jak se londýnskému fashion weeku ve zkratce říká, má hodně podob a každý si z něj chce odnést něco jiného… Jsme tu my, kteří na fashion weeku pracují, brzry ráno vztáváme a pozdě v noci (občas dokonce až ráno) se vracíme… Jsou tu módní blogeři a žurnalisté, kteří tu společnou práci dokumentují, jsou tu aspirující designéři a umělci, kteří se sem přišli inspirovat a pak je tu ještě široké publikum přihlížejících, kteří nejsou tolik zainteresovaní v módě, ale i přesto jim to nedá a nahlížejí po očku, co se to tam kolem té černé budovy vlastně děje. Zkrátka každý, koho móda alespoň trochu zajímá, by se na tento kýžený event chtěl dostat. Jak to ale bývá zvykem, místa jsou velmi limitovaná. Za ta léta si tato týdenní oslava módy vybudovala tak silnou reputaci, že jakákoliv spojitost propůjčuje dotyčnému účastníkovi svojí prestiž a exkluzivitu. Není tedy divu, že na přehlídky se stojí fronty a místa pro back stage jsou velmi rychle obsazena.

Foto: archiv Karolíny Holubové

LFW není pouze o přehlídkách

V jeho průběhu se také můžete těšit z nejrůznějších akcí rozmístěných po celém centru Londýna. Ať už se jedná o openingy různých butiků, speciálních módních parties, či nejrůznějších seminářů o módě a stylu. Zkrátka vždy je co dělat, i když se třeba nedostanete zrovna na přehlídky. A v nejposlednější řadě - vždy se můžete pohybovat kolem Strandu, vzít si třeba foťák a dokumentovat a pozorovat fashion weekový street style. A věřte, že je opravdu co k vidění. 

Foto: archiv Karolíny Holubové

Co se módního vyjádření týče, Londýn je opravdu pestrá paleta. Nikdo se tady nikomu  neposmívá, není tu žádná módní policie, co by všem, co se snaží o nějaký ten kreativnější a extravagantnější styling, udělila dobře mířenou ránu přes prsty, zkritizovala jejich styl a tím třeba nadobro pohřbila chuť se nějak módně interpretovat. Ne, na to si tady v Londýně opravdu nehrajeme… Naopak! Ze všech úletů a avantgardních kreací se tu těšíme! Outfit každého takového jedince, jenž se vymanil ze spárů konfekce, si rádi a se zájmem prohlídneme. Kdokoliv, kdo má netradiční módní vyjádření, ať už se někomu může zdát jakkoliv nevkusné, je milé zpestření a oživení zaběhnutého. Je to koření potřebné k dochucení a dotvoření módního londýnského koloritu. 

Protože móda je (a měla by být) individuální vyjádření každého z nás a LFW je k tomu jedinečná a nejpovolanější příležitost, a i když je Londýn benevolentní k módě a stylu každého jedince, LFW tuhle vlastnos ještě několikrát znásobí a utvrdí, takže se v jeho průběhu setkáte opravdu s čímkoliv.

Nic není přes čáru a čím víc tím líp.

Foto: Karolína Holubová

A i když je smysl fashion weeku pro každého jiný, pro mě by fashion week měl být hlavně o lásce a porozumění! O lásce k módě a kreativitě, o lásce k unikátnímu stylu káždého z nás, jelikož i když dva nosí totéž, není to totéž. Čehož je příkladem moje vysněná klasika - Chanel kabelka - Chanel Flap Bag - takový Rolls-Royce mezi kabelkami… Nosí jí kdejaká módní ikona, blogerka, návrhářka, modelka a herečka. A my, které jí nemáme (jelikož její cena dosahuje ceny malého auta) alespoň sníme o tom s čím bychom jí nosily… Nebo budeme nosit… Až třeba jednou… No zase jsem se zasnila… Ne, ale pointa byla, že každá jí nosí svým stylem a dotváří tak svůj outfit po svém. A to je to, co mě na LFW baví. Ta bezbřehá inspirace, nabité zkušenosti a pocit štěstí, když vidíte krásnou povedenou přehlídku!

Prostě tohle všechno a ještě mnohem víc je pro mě londýnský fashion week! Je to čas a místo setkání dlouhodobých kolegů, je to místo nových známostí, je to event, kde si každý sáhne na dno svých možností, ale každou sezónu z toho vyjde silnější a zkušenější!

Tak třeba se na fashion weeku někdy potkáme!

Karolina

Čtěte dál