Líčení a věk

Jak nás vnímá okolí s make-upem a nenalíčené?

Foto: IMAXtree

Je to jeden z věčných paradoxů života: Když jsme teenageři, chceme vypadat starší a po překročení určité věkové hranice zase toužíme po mladistvějším vzhledu. Kupodivu je ale v tomto případě make-up na naší straně! Dokazujete to nedávná studie publikovaná v British Journal of Psychology a vedená Richardem Russellem z Gettysburg College Department of Psychology ve spolupráci s výzkumníky z kosmetického oddělení značky Chanel. Výsledky tohoto experimentu odhalily, že líčení skutečně ovlivňuje to, kolik nám okolí hádá – nalíčený obličej mladé ženy působí starší a naopak nalíčená žena, které je nad čtyřicet, vypadá mladší.

Experimentu se zúčastnilo třicet dva žen různých věkových kategorií – dvacetileté, třicetileté, čtyřicetileté a padesátileté. Zapojené ženy byly nejdříve vyfotografovány bez make-upu a poté nalíčené profesionálním vizážistou. Nezávislá porota měla za úkol odhadnout věk žen podle zmíněných fotek. Průměrně bylo padesátiletým nalíčeným ženám hádáno o jeden a půl roku méně, než byl jejich skutečný věk. Naopak dvacetileté ženy byly považovány za starší a to v průměru o jeden rok a čtyři měsíce. I když se nejedná o výraznou odchylku, výsledky dokázaly, jak odlišným způsobem líčení v různém věku funguje.

Další fakt získaný z experimentu se týkal typu make-upu. Mnohem větší rozdíl mezi odhadovaným a skutečným věkem nastal v případě, kdy měla žena namalované oči, než když měla výraznou rtěnku. Určitě si vzpomínáte na svá středoškolská léta a silnými černými linkami orámované oči – jinými slovy na naše snahy vypadat dospělejší.

Vždy je ale nejdůležitější, co se líbí každé z nás. Rudé rty, kouřové oči nebo #MakeupFree look? Záleží opravdu jen a jen na osobních preferencích a na náladě ten daný den… Na číslovce v občance v závěru vůbec nesejde!

Čtěte dál