Lepší já v roce 2020: 5 self-help knížek, které si letos chceme přečíst

Tyhle knížky máme pro letošní rok připravené v knihovničce.

Rok 2020 prý bude ideální dobou pro seberozvoj a rozjezd nových projektů. Štěstí přeje připraveným. A jak lépe se připravit na výzvy a příležitosti, které nový rok chystá, než čtením knížek od těch, kteří toho vědí víc než my? Vybrali jsme tituly, které vás nejen namotivují, ale také vám umožní lépe zvládat stres a životní výzvy a vnímat sebe samu. 

Foto: archiv distributora

Self-Care for the Real World, Katia Narain Phillips 

Marie Kondo pro vaší hlavu, případně objetí ve formě knihy. To je knížka od britské autorky Katiy Narain Phillips. Najdete zde především jednoduché a nekomplikované kroky ke šťastnějšímu životu. Protože někdy jsou ty největší maličkosti tím nejdůležitějším, co pro sebe můžeme a musíme udělat. Self-care není jen o meditaci, je o každodenních úkonech jako uvařit si dobré jídlo, nezlobit se na sebe za svoje chyby a umět odpouštět. Knihu zatím seženete jen v angličtině. 

Foto: archiv distributora

Hluboká práce, Cal Newport

Co pět minut kontrolujeme displeje telefonu, jestli nám zrovna někdo nepíše. Instagram i Facebook neustále aktualizujeme, aby nám náhodou něco zajímavého neuteklo. Umíme se ale na něco ještě opravdu pořádně soustředit? Kdy naposledy jste se do práce zabrali tak, že jste zapomněli na všechno, co se kolem vás děje, a soustředili se jen na jednu jedinou věc? V knížce Hluboká práce od Cala Newporta se dozvíte, jak se zase dostat do toho správného pracovního flow. 

Foto: archiv distributora

Zázračné ráno, Hal Elrod

Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den. Autor knížky Zázračné ráno, Hal Elrod, o tom sám něco ví. Prožil klinickou smrt, přežil rakovinu a navzdory fyzickému handicapu se snaží žít svůj život naplno. Říká, že k lepšímu životu vám stačí strávit každé ráno šest minut rituálem, který vám dopomůže k naplnění vašeho potenciálu. Že se vám bude zázračně lépe a snadno vstávat, to neslibujeme, za zkoušku to ale stojí. Knížka a celý koncept má na světě mnoho fanoušků, kteří by za zázračná rána dali obě ruce do ohně. 

Foto: archiv distributora

Mimo řadu. Anatomie úspěchu, Malcolm Gladwell 

Populární kanadský autor svět zásobuje jednou skvělou knížkou za druhou. Jedním z jeho nejlepších počinů je podle nás knížka Mimo řadu. Anatomie úspěchu (Outliers). Je o jednotkách procent těch nejúspěšnějších z nás. A protože být úspěšný je podle mnohých ukazatelů v moderním světě důležitou záležitostí, neuškodí si připomenout, že ne vše je čistě a jen v našich rukách. Na příkladech Billa Gatese, Steva Jobse a dalších Gladwell ukazuje, že úspěch je z velké částí hlavně otázkou štěstí a šťastné souhry náhod. 

Foto: archiv distributora

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření, Radkin Honzák

A závěrem i jedno české self-help zlato. Radkin Honzák je postava české psychiatrie a psychologie, kterou není třeba představovat. Jeho knížka Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření je podle nás letos aktuálnější než kdy dřív. Svět se stále více komplikuje a zrychluje. Zastavit se a uvědomit si, že na tom možná nejste nejlépe, je o to těžší. Přitom právě syndrom vyhoření je nenápadný a plíživý nepřítel snad každého moderního člověka a podceňovat ho se rozhodně nevyplatí. 

Čtěte dál