Lehčí mysl

Zjednodušte si život! Udělejte čistku v šatně, v botníku i v hlavě.

Foto Shutterstock

Podívejte se, co si oblékají ti výjimeční jako Giorgio Armania Mark Zuckerberg – černá trička, navy roláky a kalhoty, nebo obyčejné mikiny s kapucí. A další to mají podobně – nosí svou jednoduchou základní uniformu, což rozhodně není znakem nedostatku kreativity.

Inteligentní neurologická taktika

Vzpomeňme na známý psychologický experiment – pokud má člověk šanci vybrat si ze dvou či tří možností, negeneruje to zbytečný stres. Pokud se před ním rozprostírá celá škála variant, vytrácí se pocit komfortu, který vystřídá neschopnost se soustředit na hodnoty, nejistota a tlak.

Určitě to znáte taky: Ráno vstanete, vejdete do šatny přeplněné oblečením různých barev, stylů, kvality, bezradně se v tom přehrabujete, až nakonec propadnete pocitu, že nemáte co na sebe. A tak si vezmete zase ty džíny a triko, ve kterých je vám nakonec stejně nejlíp. Podobné scény jsou nejenže nepříjemné, ale podle amerického neurologa Marka Thomase nás stojí hodně energie, která nám pak chybí na jiné důležitější věci: „Pokud ráno vstanete a okamžitě nastartujete řetěz chaotických rozhodnutí, vyplýtváte veškerou energii hned v prvních hodinách dne a váš mozek později nebude schopen řešit jiné zásadnější věci.“ Už je vám jasné, proč jde mistr Armani ráno vždy najisto pro tmavěmodré triko?

Wellness pro mozek & úklid

Prvním předpokladem je starat se o tělo dobře po všech stránkách - dostatečně spát, snažit se v rámci možností nepodléhat nadměrnému stresu, jíst pokrmy z čerstvých a kvalitních surovin, hýbat se. Pokud máte postaven tento základ, můžete udělat i mnohem víc.

Uklidit na hmotné, ale i psychické úrovni. Prvním krokem k celkové úlevě je běžné protřídění věcí, které vás obklopují. Bez pocitů lítostí nad kouskem oblečení, „který by se mi mohl ještě hodit“. Třiďte s vědomím, že je na světě spousta lidí, kterým všechny ty věci udělají radost, nebo je dokonce potřebují. Existuje spousta charit a bazarů, po městech stojí kontejnery na textil a oblečení, které pak putují potřebným. S touto myšlenkou se k tomu postavte čelem a trochu chladnokrevně: Vše, co jste za poslední rok nevynesla ven, dejte pryč. Uvidíte, jaká je úleva pohybovat se odlehčeným prostorem bez zbytečností. Prostě euforie!

Dům už jste vyčistila? Přesuňte svou uklízecí pozornost na duševní úroveň.

Přibývá retreatů, kde vás touto vnitřní osobní očistou provedou. Pokud vás baví asijská exotika, můžete vzít svůj mozek třeba na regenerační výlet do thajského wellness resortu Amatara,
ve Spojených státech by stálo za zmínku renomované retreatové centrum celebrit Canyon Ranch v Arizoně, kde mají dokonce celý tým expertů, kteří vám pomohou zlepšit paměť, zbavit se zamlžené a líné mysli, povzbudit mozkovou činnost a vylepšit soustředění.

V Evropě se terapií mozku zabývají například na holistické klinice Sha
ve Španělsku. Očistný program v posledně jmenované začíná zevrubnou diagnostikou, která ukáže, jak na tom jste, v návaznosti na zjištění vám sestaví individuální plán mozkového fitness a navýšení mozkové kapacity.

Co se úklidu mysli týká, s dobrými výsledky můžete odjet také z desetidenních retreatů meditace vipassana, kde nemluvíte, na nikoho se nedíváte, odevzdáte veškerou elektroniku a přibližně deset hodin vsedě a s instruktáží meditujete. Vyhledávané jsou i pobyty ve tmě, kterých vám „strýček Google“ najde dost. Obvykle týdenní pobyty o samotě v úplné tmě mají na mozek, který si odpočine od zrakových podnětů, speciální vliv – klidem a pobytem v temnu si vyjasníte i spoustu osobních záležitostí a vymetete emoční kostlivce, schované ve skříni i pod kobercem, otevřou se vám úplně jiné dimenze a roviny vnímání.

Nemůžete si zrovna dovolit odstřihnout se na několik dnů od všedních povinností? Začněte s uvolněním mysli pracovat sama doma.
 

Každý den si najděte chvilku, kdy budete moci být úplně sama a v tichu. Poslouchejte, co se nám v hlavě vynoří. A každou myšlenku vyhodnoťte. Potřebujete ji? K čemu? Přijde vám zbytečná? Vyhoďte ji z mysli hned.

Čtěte dál