Legendární snímek Funny Girl slaví padesát let! Proč byste se na něj měli podívat (znovu)?

Muzikál byl prvním filmem Barbry Streisandové. Vypráví o divokém životě talentované americké komičky s prořízlou pusou.

Foto: archiv

Píše se 18. září 1968 a do amerických kin snímek Funny Girl, který diváky rozesmívá i dojímá dodnes. Je to tak již padesát let, co na scénu vlétla Barbra Streisandová v roli Fanny Briceové - geniální komičky a herečky z počátku 20. století, jejíž kariéra byla stejně dramatická jako její osobní život. 

Fanny Briceová se narodila na Manhattanu v roce 1891 a od útlého věku toužila po divadelní kariéře. V sedmnácti letech se jí podařilo dostat se do burleskního představení a za dva roky již účinkovala v tehdy oblíbeném souboru Florenze Ziegfelda. Ve svém reportoáru měla nejen písně, ale i komediální skeče, s nimiž excelovala i v rádiových pořadech. Mezi  její nejznámější postavu patřila Baby Snooky, pohotová a vtipná postava malé dívky se žlutou mašlí ve vlasech. Objevila se v několika filmech a založila i vlastní divadlo přímo v centru New Yorku. 

Foto: archiv

Zajímavý byl i její osobní život - po krátkém prvním manželství s holičem Frankem Whitem, podlehla kouzlu Nickyho Arnsteina, profesionálního hráče v kartách. Oplétačky se zákonem měl tento svérázný muž ještě před svatbou, šestileté manželství ale nakonec skončilo kvůli jeho spoluúčasti na podvodných obchodech s cennými papíry, za níž byl odsouzen na tři roky do vězení. Briceová do poslední chvíle trvala na nevinně svého manžela a po jeho propuštění souhlasila s rozvodem jen neochotně. Čekalo ji ještě třetí manželství, které ovšem rovněž skončilo rozvodem. Briceová zemřela náhle, v pouhých 59 letech na krvácení do mozku.

Její divoký život se stal předlohou pro broadwayský muzikál Funny Girl, který se hrál od roku 1964. V hlavní roli zářila zpěvačka Barbra Streisandová a režisér Williem Wyler si ji vybral i pro hlavní roli ve filmové verzi muzikálu. Pro Streisandovou to byla vůbec první filmová role, za níž rovnou získala i Oscara a která zároveň odstartovala i její hvězdnou kariéru.

Foto: archiv

Snímek z roku 1968 se soustředí na bouřlivý vztah Fanny Briceové s Arnsteinem, jehož ztvárnil uhrančivý Omar Sharif. Skutečným životním příběhem Briceové je snímek přitom inspirován jen velmi volně. Nicméně, i dnes zůstává tento muzikál relevantním příběhem o tom, jak složité bývá soužití úspěšných žen s muži, kteří jejich slávu nedokážou unést, a o tom, jak těžké je se oprostit od lidí, kteří na nás nemají dobrý vliv. Těm, kteří snímek dosud neviděli, detaily vyzrazovat nebudeme, ale nalákat vás můžeme alespoň na skvělý výkon Streisandové, úchvatné kostýmy a Omara Sharifa, který žádný další přívlastek nepotřebuje.

Čtěte dál