Léčba sněním

Jak se ve svých snech vyznat a díky nim objevit to, čemu bychom měli věnovat pozornost ve skutečném životě.

Sny byly odpradávna uctívány v mnoha kulturách a mnoho uměleckých děl a vynálezů pocházejí z téhle fáze lidského života. Staří šamani získávali ze svých snů cenné informace, podle kterých se řídili při léčení lidí trpících fyzickou nebo psychickou poruchou. Asklépiova svatyně ve starém Řecku byla zasvěcena léčení a toto léčení také probíhalo především ve snu. Dotyčný dorazil do chrámu, přespal ve svatyni, druhý den probral svůj sen s přítomným vykladačem a odcházel buď zdráv, nebo s informací, jak svou nemoc překonat.

Sny se objevují v bibli a přitahují takřka všechny významné psychology, psychiatry a terapeuty. Sigmund Freud o nich sepsal celou sbírku přednášek s výmluvným titulem Výklad snů. Jejich analýzou prý mnohé své pacienty zbavil jejich fobií. Zredukoval sice vše, co ve snu jen trochu někam trčí, v pánské přirození, které buďto člověku přebývalo, nebo chybělo, ale bral sny vážně. Carl Gustav Jung viděl ve snech archetypy zachránce, dárce, rádce, matky atd. Erich Fromm sny rozebral na molekuly ve své knize Mýtus, sen a rituál.

Jasné tedy je, že ač dodnes nemáme jednoznačné vysvětlení, proč se nám sny zdají, rozhodně víme, že jejich moc je léčivá. Pokud je tedy neignorujeme. Někdy v nich však dokážeme najít souvislosti – opakují se nám obavy, nevyřčené úzkosti i touhy, sny (naštěstí) nesvazuje etika, morálka a naše vlastní zábrany. Proto také nemá význam se po probuzení z obsahu vlastních snů hrozit a stydět se. Pojďme si říct, jak se sny nejlépe zacházet.

Foto: Profimedia

Snový deník

Prvním krokem k probuzení a navrácení snové paměti je pořízení si snového deníku. Každý den si hned ráno zapište sen, který se vám zdál. Udělejte si z toho návyk. Když sen zapomenete, zapište si pocit, který po spánku máte. I když si vzpomenete jen na jednu osobu nebo věc ve snu, zapište si ji. Tímto aktem dáváte velkému zdroji snů znamení, že to se sny myslíte vážně. Co nevidět sny zesílí a vy si je budete velmi dobře pamatovat a to je teprve začátek. Mimochodem tím, že ráno přemýšlíte o tom, co se vám zdálo, děláte nevědomky cvičení, kdy propojujete levou a pravou hemisféru, což vede k celkově lepšímu rozhodování o důležitých věcech.

Mnoho lidí si pamatuje sny, ale nerozumí jejich významům. Sny působí na naše podvědomí, a tak mají velice rozvinutou symbolickou řeč. Když se naučíte znát základní symboly a zákony, který tento tajemný svět obsahuje, vše se náhle vyjasní. Některé výklady jsou jednoduché – drolící se či vypadávající zuby ve snu často znamenají, že nemáte svůj život pod kontrolou, ovšem jiné jsou komplexnější. Pamatujte, že ve snech jsou symboly schválně „nafouknuty“, významy mohou být mnohoznačné. Na rozdíl od matematiky, kdy rovnice má jedno řešení, můžete mít z jednoho snu i šest interpretací, které budou sedět na vaši životní situaci.

Příprava na budoucnost

Další skvělou metodou, jak posílit schopnost snění, je povídat si o nich s kamarádkami nebo nejlépe s partnerem, tedy pokud projeví zájem a bude mít dostatečně pevný žaludek, což platí pro obě dvě strany. Sny mají často sexuální podtext, který nemusí mít nic společného s reálným životem. Když se ve snu s někým vyspíte a ve snu si ani neuvědomujete, že někoho máte, ráno si nic nevyčítejte. Znamená to jenom to, že přijímáte nějakou charakterovou kvalitu člověka, o kterém se vám zdá. Ve výkladu snů sice není nic definitivní, ale určité záležitosti se často opakují, a tak se dá předpokládat, k čemu určitý druh snu povede. Když své sny sdílíte s partnerem, můžete ho lépe pochopit a vaše vzájemná intimita se prohloubí. Sny tedy mohou mít pozitivní vliv na všechny vaše vztahy.

Již odpradávna se pozorováním svých snů připravovali moudří lidé na blízkou budoucnost. Když se vám zdá sen, který negativně upoutá vaši pozornost, je možné, že se k něčemu schyluje. Máte tedy dvě možnosti. Buď se pokusíte danou situaci zvrátit, nebo se jí aspoň nenecháte zaskočit. Když vás upoutá pozitivně laděný sen, těšte se na příznivou budoucnost. Používejte své sny jako radar, ale nejdřív je třeba se naučit jim rozumět.

Druhý život

Snů máme mnoho druhů. Někomu se opakovaně zdají stejné sny, stejné prostředí, stejné situace, stejné vyústění. To zpravidla upozorňuje na problém, který je nutné vyřešit, ale dotyčný ho v realitě nevidí. Jsou sny, ve kterých dochází k výuce nebo léčení. Někteří lidé se ve snu vyléčili doslova zázrakem. Věštecké sny vám mohou pomoci změnit osud nebo ho s grácií přijmout. Noční můry mohou být zkouškou k posílení vaší síly osobnosti. Důležité je vědět, že sny mají obrovský potenciál nejen léčit, ale probudit váš kreativní potenciál na všech rovinách lidské bytosti.

Měli jste někdy sen, během něhož jste se částečně probudili a vědomě jste se do snové reality dokázali vrátit, aby se vám sen dozdál? Věděli jste přímo ve snu, že sníte? Je to tzv. lucidní sen, snad největší fenomén a touha mnoha lidí, kteří se sněním zabývají. Jste si vědomi, že jste ve snu, ale můžete využít schopností a přírodních zákonů, které poskytuje jen ona snová realita. Je v tom potenciál, lze si složité věci odžít, ozkoušet si nepřijatelné či bolestivé emoce a leccos přitom vyřešit.

Sny mohou skutečně pomoci mnoha lidem, kteří se cítí být v beznadějné situaci. Tělesně handicapovaní lidé se mohou těšit z plnohodnotného milostného života právě ve snech, kde mizí všechna fyzická omezení. Umělci mohou být ještě kreativnější a přinášet z říše snů geniální výtvory, a to ve všech směrech. Snový radar vám ukáže pravdu o vašich vztazích a vy se nebude muset trápit s lidmi, kteří k vám nejsou upřímní. Kdo sní, ten ví víc, než se zdá. Každý večer před spaním poproste „snový zdroj“ o pomoc v oblasti, která vás trápí, a dělejte to každý den. Uvidíte, že se zanedlouho začnou dít změny a vám se otevře další prostor pro zkoumání krásy vaší duše.

Čtěte dál