Láska v čase koronaviru

Jak potkat životní lásku, když jde o život, co dělá pandemie s našimi emocemi a jak se změní partnerské vztahy v době "post-covid-19", zjišťovala naše redaktorka Kristýna Mazánková.

Foto: Getty Images

Sešli se v parku, oba měli roušku. Procházeli se Stromovkou, povídali si, dívali se do očí. Kam jinam taky, když mají ty roušky. Při chůzi byli od sebe vzdáleni asi půl metru, při hovoru na sebe často koukali. Usmívá se pod rouškou? A jaké má asi rty? Rozkódovat řeč těla je trochu složitější, ale zároveň se s látkou přes pusu dá snadněji mluvit o skutečně důležitých věcech. Rouška přecedila small talk, jako by pandemie dala povrchním řečičkám o tom, jestli pít raději kávu z Afriky, nebo Brazílie, vale. Lehčeji se jim mluvilo o pocitech i o budoucnosti. Rozloučili se po hodině, na zastávce si zamávali. Povedené rande, a přitom na sebe ani jednou nesáhli. 

Kvůli koronaviru celý svět zažívá jednu z nejzásadnějších změn ve své novodobé historii. Všichni jsme se ze dne na den a nedobrovolně ocitli mimo komfortní zónu. Proměnil se i způsob, jakým v nových podmínkách randíme. Podle některých odborníků možná natrvalo a snad i k lepšímu. "Ti, kdo nemají partnera, teď vnímají, že seznamování bude složitější. A kolikrát mi připadá, že jsou s tím vlastně docela v pohodě. Předtím bylo hledání, kde a s kým by se mohli seznámit, jako sportovní disciplína, a to je uvádělo do vnitřního neklidu. Kdežto s pandemií v zádech se smířili s tím, že jsou bez partnera nebo bez partnerky, a jsou paradoxně ve větším klidu. To je nejlepší výchozí pozice pro to někoho si najít," říká psycholožka Leona Dyrehauge. 

Mezi jejími klienty je totiž dost takových, kteří touží po vztahu až urputně. "U některých vidím, jak jsou zmlsaní tím, jak mohou zkoušet jednoho partnera za druhým. Hledají a přebírají, na každém něco je. A teď? Seznámit se s někým nebude tak jednoduché, seznámení nebude tak dostupné. Seznamování se zpomalí a časově natáhne. To nezní jako špatná vyhlídka! Vztahy budou méně náhodné a konzumní. A možná i nové hygienické povědomí může také přispět k lepšímu rozmyšlení, s kým co budeme dělat. Třeba si stihneme v mezičase uvědomit, jestli ten člověk je ten pravý, nebo ne," říká Dyrehauge. 

Jane Austen na wi-fi

Seznamovací aplikace za poslední měsíc lámou rekordy. Počet videohovorů se zdvojnásobil, na Tinderu se nově dají posílat hlasové zprávy, platforma Hinge zaznamenala během března nárůst uživatelů o dvacet procent, vznikly nové aplikace, jako je americká Quarantine Together, která každou online konverzaci začíná otázkou, zdali si dotyčný umyl ruce. Tinder zaznamenal k 29. březnu rekordní počet "swajpů" - tři miliardy. 

Jak vypadá randění v této době? Jaký vliv má aktuální situace na partnerské vztahy? Jak s tím naložit?

Dočtete se v červnovém Harper's Bazaar. Právě v prodeji! 

Čtěte dál