Láska, sex & něžnosti

Intimní sloupek fotografky Karolíny Holubové.

Není to válka! Není to boj mezi mužem a ženou. Je to příměří! Je to o tom, mluvit spolu! Říkat si! Umět se vyjádřit ke svým touhám. Umět je svému partnerovi pojmenovat. Umět je zjišťovat. Není to o tom, jestli jsi nebo nejsi feministka. Jestli jsi promiskuitní nebo máš ráda stálou náruč. Jestli se oblékáš vyzývavě nebo se stydíš. Jestli jsi taková anebo maková! Protože i Maková panenka má právo na lásku, sex a orgasmus.

Foto: Karolína Holubová

Nemusíš být hned žena lehčích mravů, abys mohla mít nároky na svůj sexuální život. Nemůžu se zbavit pocitu, že i přesto, že sex a sexuální materiál je dostupný jak nikdy... Porno se dá snad sehnat jednodušeji než skripta k přednášce. I přesto mi přijde, že se o ženské sexualitě zase tolik nemluví. A že se ženami, které o ní mluvit dovedou, s těmi nedovedu mluvit zase já. Jdeme z extrému do extrému. Buď je to téma naprosto tabu, anebo je to až moc naplno.

Jak tedy mluvit o sexu naplno, ale zároveň ve vší počestnosti?

Tak abychom i my prudérnější byli schopni a schopny se k tématu vyjádřit. A hlavně, abychom se něco dozvěděli! Jasně, kámošky a kámoši… Já to ale myslela tak nějak veřejněji, tak nějak fundovaněji. Pamatuji si, jak na základní škole nám na sexuální výchově říkali: „žena nosí plod pod srdcem“ a tím to haslo… Už tenkrát mi bylo divné, že by těhotná žena nosila dítě v žaludku, ale byla jsem malá holka a moc jsem se o sex, početí a tyhle věci nezajímala… 

Foto: Karolína Holubová

Až budu mít jednou děti já, chtěla bych jim ty věci umět vysvětlit bez studu! Když budu mít holčičku, chci jí hlavně říct následující: „Když spíš s klukem, měla by sis to taky užívat! Nejde jenom o něj, nejde jenom o Tebe, jde o vás oba! Měla by sis užívat, co partnerovi děláš, ale i to, co partner dělá tobě!“ A synovi bych zase řekla: „Mladý muži, nauč se uspokojit svojí ženu. Nauč se, se snažit. Nauč se jít „dolů“ a řekni svý holce, že se toho nemusí stydět!"

Foto: Karolína Holubová

Ano! Někde jsem četla, že spousta žen odmítá orální sex, protože se před svým partnerem stydí, že „dole“ nejsou tak upravené. Přitom, většinu chlapů o své chloubě nenapadne takto kriticky ani přemýšlet… Neříkám nebýt upravená, říkám, být ke svému tělu a tělu svého partnera shovívavá a shovívavý. Neposmívat se za chlupy, za tvar, či za nějakou partnerovu preferenci. Naučit se komunikovat s respektem a zodpovědností.

Tak jako vztah, i sex je obchod, výměna a souhra.

Ano, je to souhra, nikoliv protihra! Je to symbióza. Alespoň by tedy měla být. A protože jsem řekla, že sex je obchod, tak co by to bylo za blbý byznys, ve kterém si užívá pouze jeden. Reciprocita. Jeden den podrbeš ty mě, druhý já tebe. Takhle nějak se to říká, ne?

Foto: Karolína Holubová

Jsem žena. Jsem žádoucí. Mám své touhy a úchylky. Mám své představy. Baví mě objevovat věci, které mám ráda. Můžu mít jiné potřeby, než můj partner a proto mu musím umět říct, co bych chtěla zažít. Jestli se vás partner nedotýká tak, jak byste si představovala, zkuste ho navést. Zkuste mu poradit. Zkuste se ptát. A zároveň se zkuste naučit umět si říkat co chcete. Nikdo nemá v posteli křišťálovou kouli… Na to zkrátka není čas.

Foto: Karolína Holubová

V poslední době přemýšlím čím dál víc o tématu sexu a sexuality ve spojitosti s mojí prací. Připadám si občas lehce prudérní, až stydlivá, takže to, že mě tohle téma zajímá, pro mě nebylo tak jednoduché si přiznat. Člověk se stále o sobě učí. Posunuje svoje hranice. Na začátku článku, jsem psala, že toto téma potřebuje dialog. Dialog mezi mužem a ženou. Mužem a mužem. Ženou a ženou… Dialog mezi partnery. Dialog obecně. Ne každá, či každý z nás si umí říct. Ne každý z nás se umí uvolnit a otevřeně o svých pocitech se svým partnerem hovořit. Tolik z vás mi napsalo na můj Instagram @holu_ka, ať už do zpráv či pod příspěvky! Za posledních pár dnů, jste se se mnou podělily o vaše pocity, zkušenosti a dokonce i touhy! Děkuji, že se mnou hovoříte! Je to pro mě strašně inspirativní! A dává mi to najevo, že otevřít tohle téma, je důležité!

Zakončím to klasicky pobídkou „měj se ráda!“ Protože skrze sebelásku a sebepoznání, můžeš teprve začít mít ráda ostatní. Přijmi na milost svoji duši. Přijmi na milost svoje tělo! Přijmi na milost svoje touhy! A nenech se nikým soudit! Buď si vědoma své hodnoty! A nedávej se pod cenou!

Lásce a rozkoši zdar!

Karolína

Čtěte dál