Láska a vztahy. Je něco víc?

Asi před týdnem jsem jela do Indie kamarádovi na svatbu. Tak mě to rozněžnilo, že mi dovolte, abych i tento článek věnovala lásce a vztahům.

Foto: Shutterstock

Indie je velmi zvláštní země. Země plná extrémů. Země, kde jde vše z nuly na sto. To platí i v lásce a manželství. V tradičních indických rodinách se novomanželé nemusí v den svatby znát ani půl roku. Co půl roku!? Mohou se vlastně potkat až na svatbě. Poznají se až jako manžel a manželka. A ještě si jsou vybráni vlastními rodiči. Navíc, ne vždy mají možnost vyslovit k potenciálnímu partnerovi či partnerce svůj názor. Je to takové o nich, bez nich. Zdaleka při sňatku nejde city. Mnohdy jsou to spíše sňatky z rozumu, než z vroucí, čisté lásky.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Nevěsta od ženicha dostává spoustu krásných zlatých a diamantových šperků a perel. Oblečena je do hedvábného ručně tkaného sárí a celá svatba trvá několik dnů. Pokud na to má rodina peníze, svatba se nese ve velmi pompézním duchu. Nám Evropanům se v dnešní době zdá nereálné, že by nám někdo vybíral, koho si máme vzít. Rozhodujeme se srdcem a na ty, kteří k utvoření vztahu používají rácio, se díváme s despektem. V lásce přece rozum nemá co dělat! Nebo jo?! Milovat se má přece bezhlavě a vášnivě! Nebo ne?! „Musí přeci přeskočit jiskra“. Haha… No jo, kolikrát jsem tuhle frázi slyšela! Zní logicky! Kde není jiskra, nezažehne plamen. Kde není plamen, není žár. Kde není žár, láska nevzplála.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Oheň byl pro mě vždy vyobrazením vztahu. Je to něco, co vyžaduje neustálou péči. Stejně jako vztah, i oheň se musí neustále udržovat, aby hořel. Zanedbání této povinnosti vede k tomu, že stejně jako láska, oheň slábne a postupně se vytrácí… Až nakonec je tam takové to žhavé uhlí, do kterého už se nikomu nechce přikládat. A tak to buď necháte svévolně vyhasnout, anebo to jeden z vás už nevydrží a zaleje to kýblem s vodou. V tu chvíli se začne valit černý nepříjemný dým. Ale jakmile kouř ustane a bude po všem, bude zase „dýchatelno“ a klid. Prostě analogie s ohněm je pro mě asi momentálně nejpřesnější, jak přemýšlet o vztazích.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Trochu jsem ale teď odbočila! Co jsem chtěla původně napsat je to, že byť je jim jejich životní láska vybrána a vlastně předurčena dopředu, láska, svazek manželský a rodina se v Indii velmi ctí. Manželé si jeden druhého velmi váží a panuje tam vzájemný respekt. To, jak se v Indii manžel dívá na svou manželku, bych přála každé ženě!

Asi proto mi přijde, že my, co si můžeme naše partnery vybírat, jsme se naučili být ve své volbě rozmazlení. A nejen že nám všem hrozí, kdo moc dlouho vybírá, ten přebere, ale ještě jsme zvyklí měnit staré za nové. To, co děláme s rozbitými věcmi, děláme i s rozbitými vztahy. Namísto, abychom se něco snažili opravit, vyhodíme to a pořídíme si nové, lepší, rychlejší a tak dále. Problémy se neřeší. Špína se neuklízí… Jednoduše se zamete pod koberec. A tak, jak se spotřební lhůta u výrobků neustále zkracuje, zkracuje se i trvanlivost našich vztahů.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Jsme tak zvyklí vše hned měnit, neumíme si vážit toho, co máme a stáváme se rozcapenými. Nechceme se vázat k jednomu člověku, protože co kdybychom zítra potkali někoho lepšího… hezčího… bohatšího a úspěšnějšího?! Nechceme na vztahu pracovat, protože je to přece moc práce. Čekáme, že to všechno dostaneme najednou a bez námahy. Smířili jsme se, že přinejhorším se z nás všech stanou „cat ladies“. Anebo, že si pořídíme pejska. Ten nás bude bezmezně milovat… alespoň do té doby, co ho budeme krmit.

Foto: archiv Karolíny Holubové

Je mi líto všech těch, co se trápí pro lásku. Těch, co jsou osamělí a smutní! Ale i těch, co si lásky neváží. Těch, kteří jako motýli přelétají z květu na květ. Jak už jsem jednou psala, není nic ušlechtilejšího, než právě láska. A mně přijde ušlechtilý i svazek manželský. Ne snad kvůli tomu, že se spojí hmotné statky… Ale proto, že posvěcuje lásku a rodinu.

Přála bych nám všem, abychom si vážili lásky a jeden druhého! Abychom k sobě a k ostatním přistupovali zodpovědně!

Tak tedy!
Lásce zdar!

Karolína

Čtěte dál