Kvalita je více než kvantita, i při výběru beauty štětců

Kolik štětců používáte? Nanášíte make-up štětcem, nebo prsty? Žádný make-up kit se bez profesionálních štětců neobejde. Jaké pořídit a proč, to vám poradí make-up artistka Ester Tesaříková.

Foto: archiv Instagram @esterginger

Sofistikované líčení tkví v produktech, množství a způsobu nanášení na pleť. Nemusíme vlastnit desítky štětců, dokonce ani těch deset. Když vybereme ty správné, máme vyhráno. Obecně doporučujeme volit spíš menší štětce, s kterými docílíte preciznějšího nalíčení.

U líčení obecně platí pravidlo multifunkčnosti. Proto i u výběru štětců přemýšlejte o jejich využitelnosti. Když si správně sestavíte brush kit, nejen že ušetříte, ale zjednodušíte si celý postup líčení. Držte se jedné zásady – štětce na pudrové produkty můžeme vždy použít také na krémové nebo tekuté produkty. Můžeme tedy využít jeden štětec například na pudr a tvářenku nebo make-upový štětec používat na rozpracování konturovacích produktů. Využití je vskutku mnoho. 

Foto: Ester Tesaříková

Vezmeme to ale pěkně popořádku. Pokud začínáte, vystačíte si s pěti štětci.  Doporučujeme investovat do kvality, nikoliv kvantity. Kvalitní štětec, o který se budeme správně starat, nám vydrží několik let. Pro vytvoření precizního makeu-pu doporučujeme, jak jsme již zmínili, menší a detailnější štětce. Štětce s tzv. duofiber štětinami (delší a kratší) jsou ideálními pomocníky na zapracování lehčích makeupových textur, ale také primerů nebo krémů (MAC 150S, RMS 40B, Real Techniques 431). Pokud chceme vybrat štětec vhodný i na konturování krémovými produkty, volíme ten, který je sice menší, ale hustý, a jeho štětiny jsou v jedné délce. (Multitasker complexion 45 Sephora, RT 200, Ambient Lighting Edit brush HOURGLASS )

Krémové a pudrové tvářenky můžeme snadno líčit pomocí štětce, který je na ně primárně určen. Jedná se opět o ty hustší a více načechrané (Real Techniques 400). Abychom byli schopni zdokonalovat svoje dovednosti v líčení očí, potřebujeme tentokrát štětce dva. Menší detailnější a neodmyslitelný kousek do naší make-up taštičky – blendovací. Důležité u líčení očí je dostat pigmentaci na víčko a poté stíny pěkně rozetřít do ztracena. Blendovací štětec nám poslouží skvěle na zapracování concealeru / korektoru pod oči (Eye Smudger – Charlotte Tilbury, Zoeva 211).

Foto: archiv Instagram @esterginger

Jaké další štětce patří mezi naše oblíbence? 

Na obočí: Anastasia Beverly Hills "Brush 7"

Na rty: Real Techniques "Lip Smudge 425"

Na pudr a highlighter: RT "Setting Brush 402" 

Alternativou je beauty blender neboli sponge – houbička na make-up. Je to vděčný pomocník v precizním a jednoduchém zapracování make-upu, nebo skvěle pomůže při konturování a tzv. baking části líčení (fixování transparentním pudrem). Nevýhodou beauty blenderu je jeho čištění, hodně produktu absorbuje, a proto je méně ekonomickou volbou. 

Štětce pro vlastní použití doporučujeme umývat jednou týdně, dle potřeby. Poctivě je vymyjte a vysušte tak, aby vám nezatekla voda do spojů, kde jsou štětiny uchyceny. Správná a šetrná údržba štětců vám zaručí jejich dlouholetou životnost. 

Foto: Ester Tesaříková

Čtěte dál