Kůže pod kontrolou

Umíte rozeznat znaménka krásy od těch zdraví nebezpečných?

Foto: Shutterstock

Nastává období, kdy svou pokožku budeme čím dál častěji vystavovat slunečnímu záření. I když je pobyt na sluníčku důležitý z hlediska tvorby vitamínu D a zároveň má ozdravný vliv na psychiku, pro naši kůži se může stát fatálním. Měli bychom proto chodit na sluníčko s rozumem. Doporučuje se vyhnout přímému pobytu na slunci mezi 11. a 15. hodinou a velmi nebezpečné jsou i ostré první jarní paprsky.

„Prevencí je nevystavovat kůži zbytečně intenzivnímu ultrafialovému záření, tj. neopalovat se, a to ani na slunci, ani v soláriu. Každý by měl pamatovat na pravidelné kontroly u dermatologa 1x ročně, pokud je člověk rizikový pro vznik kožních nádorů, i častěji – četnost kontrol určí kožní lékař,“ vysvětluje profesorka Hercogová.

Jak správě zkontrolovat svoje znaménka?

K samokontrole znamének vám pomůže ABCDE varovný systém.

Pokud vaše pigmentové znaménko splňuje 2 a více písmen z této stupnice, navštivte svého dermatologa.

Asymmetry: asymetrie
Nesymetrický tvar znaménka může být ukazatelem, že něco není v pořádku. Kulatá a oválná znaménka jsou dobrým znamením.

Border: ohraničení
Hranice znaménka má být ostrá a pravidelná. Pokud je ohraničení rozpité či pozorujete nepravidelné výběžky, raději si ho nechte zkontrolovat.

Colour: barva
Zaměřte se i na barvu. Není důležitý odstín, ale více barev – pokud je znaménko různobarevné, může to znamenat problém.

Diameter: průměr
Pozor na znaménka s průměrem větším než 5 mm.

Evolution: vývoj v čase
Důležité je všímat si změn pigmentového znaménky v čase – zvětšování, změnu tvaru, změnu barvy, vyvýšení nad povrch.

Dalším možným varovným signálem může být tzv. příznak „ošklivého káčátka“. Pokud máte vícečetná pigmentová znaménka a jsou si všechna navzájem podobná, budou nejspíše v pořádku. Pokud se ale jedno odlišuje od ostatních, konzultujte to u svého dermatologa.

Pokožku si chraňte krémy s co nejvyššími ochrannými faktory. Inspirujte se v galerii.

Svá znaménka si můžete nechat vyšetřit např. unikátní technologií celotělového screeningu na Dermatologii prof. Hercogové – Klinice preventivní dermatologie s. r. o. Umožňuje sledovat kožní změny časosběrem, a tím zavčas odhalovat možné komplikace.

Čtěte dál