Kulturní žně na začátek října

Je pár akcí, které by nás mohly zvednout z gauče. První říjnový týden je plný kulturních akcí, které stojí za vidění. Co si nenecháme ujít?

Divadelní festival Pražské křižovatky
Foto: archiv představení

Divadelní festival Pražské křižovatky jako by tematicky svíral motiv hlasu, naslouchání, slyšení. Ve Fantasii Anny Karasińske promlouvá herec a jeho postava; Building Conversation nechává mluvit publikum a zkoumá, co se stane, když hlas úplně absentuje; Christiane Jatahy přivádí na scénu hlasy dvou odlišných společenských vrstev; Kate McIntosh se zabývá samotným nasloucháním, zatímco u Flory Détraz je hlas výrazem poslušného a vzpurného těla; a projekt Rimy Najdi pracuje s nejčistší podobnou slyšení a naslouchání. 

Jste připraveni naslouchat? 

Od 30. září do 6. října na Nové scéně Národního divadla

www.prazskekrizovatky.cz 

Divadelní performance Virtual Ritual v divadle Archa
Foto: Lukáš Hladký

Virtual Ritual je gamingová performance, která své diváky přivádí do paralelního světa online videoher. Je průzkumem digitální společnosti, již vytvářejí miliony lidí, kteří se každý den po celém světě logují do rozsáhlých herních světů, ve kterých je možné téměř cokoliv.  Každá hra má ale svoje pravidla. Urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet a fotografka Adéla Vosičková jako hlavní hrdinové nové performance přivádějí diváky do paralelního světa online multiplayerových videoher. „V projektu objevujeme fenomén virtuálních měst, ve kterých se odehrávají populární videohry. Na takových digitálních platformách se potkávají a spolu komunikují denně miliony lidí z celého světa, takže je to svým způsobem nový společenský prostor, nové město, ve kterém platí jiná pravidla než v tom reálném. Máme tři performery s jejichž pomocí vyrazíme otestovat potenciál digitálního města,” vysvětluje Jan Mocek.

Termíny představení jsou 2. a 3. října 

www.archatheatre.cz 

Festival 4+4 dny v pohybu a představení Můj Hood
Foto: archiv představení

Hlavním tématem představení Můj Hood je domov. Představení se snaží hovořit o stereotypech ve vnímání cizinců žijících na našem území, otevírá téma hledání identity a snaží se připomenout, že všichni jsme někdy a někde cizí, a zároveň všichni toužíme po přijetí, uznání a integritě ve společnosti. Představení vychází z dětství herečky a choreografky Anežky Hessové, která se se svojí maminkou odstěhovala do Švýcarska, kde prožila dětství u cirkusu. 

Můj Hood je první fází projektu, která proběhne jako site specific představení v Desforuském paláci. Po třech reprízách v rámci Festivalu 4+4 dnů v pohybu nastane druhá fáze projektu a představení přesune do divadelního sálu. 

Termíny představení: 4., 9. a 11. října 

www.ctyridny.cz 

Čtěte dál