Kulturní víkend

Kam vyrazit o víkendu? Do muzea!

X-Photographers Back in Black
Foto: Lucie Robinson
V pražské Galerii Mánes je po celý listopad k vidění unikátní výstava nejlepších fotografů ze všech koutů světa, kterou připravila společnost FUJIFILM. Všechny vystavené fotografie byly pořízeny exkluzivně pro tuto akci a jejich společným motivem je portrét na černém pozadí. Výstavu v Mánesu otevřela 30. října slavnostní vernisáž, na které nadace Kapka naděje pokřtila svůj kalendář pro rok 2020, který vznikl ve spolupráci s firmou FUJIFILM. Současně s výstavou proběhne v listopadu také FUJIFILM festival, který nabídne 65 odborných workshopů a přednášek vedených zkušenými fotoprofesionály.
30 let svobody v umění
Foto: archiv výstavy

Až do 15. listopadu si můžete přímo v ulicích prohlédnout umělecká díla desítky studentů tří uměleckých škol, která vyjadřují jejich pohled na 30 let svobody Československa, respektive České republiky. Vystavená díla vzešla ze soutěže pořádané školami AVU, AMU a UMPRUM spolu se spolkem Díky, že můžem. Díla reflektující polistopadový vývoj v Česku jsou vystavena v přímo v ulicích Prahy místo reklamních ploch. Konkrétně v ulici Na příkopě a na Letišti Václava Havla.

Franta, Renoir, Brunclík
Foto: archiv výstavy

Česko-francouzská výstava představuje třebíčského rodáka Frantu (vlastním jménem František Mertl), který od šedesátých let žije v jihofrancouzském Vence, francouzského kameramana a nyní především fotografa Jacqua Renoira a českého fotografa Pavla Brunclíka, který střídavě ve Francii pobývá. Tyto výtvarníky spojuje nejen tvorba, ale především přátelství. Ve svých dílech reagují na krizi základních lidských hodnot, na pocit odcizení. Obrací se k víře v člověka a přírodu.

Výstava se koná v Galerii Nová síň v Praze od 5.11. - 1.12.2019.

Komunikace 89
Foto: archiv výstavy

Výstava Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu je věnovaná výročí listopadových událostí a veřejnosti prožitkovou formou přibližuje pozadí zlomových okamžiků politického převratu roku 1989. V nově vybudovaném pavilonu v Praze na Letenské pláni naproti stadionu Sparty se mohou lidé skrze multimediální a prostorové instalace, projekce, fotografie nebo komiksy ocitnout ve víru tehdejších událostí. V rámci doprovodného programu organizátoři otevírají téma kultivace mediálního prostoru prostřednictvím sedmi veřejných diskusí. Akce vyvrcholí připomenutím 25. listopadu nazvaného „Dnem pádu cenzury“, kdy bude Česká televize v rámci programové změny už od neděle 24. listopadu na ČT2 vysílat archivní záběry, trezorové filmy a sestřihy diskusí z doprovodného programu Komunikace 89.

Výstava je otevřena od 11.10. -  30.11.2019.

Čtěte dál