Kulturně po Česku: Nejzajímavější výstavy

Kdo neodjel do Varů, je připraven nechat se prostoupit uměním na těchto výstavách.

Meda Ambasadorka umění
Foto: archiv PR

Mecenáška a sběratelka Meda Mládková letos oslaví 100. narozeniny. Slaví se speciálním divadelním představením s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli i výstavou v Museu Kampa, která přibližuje její osobní život. Na výstavě je k vidění 16 digitalizovaných filmových snímků, zachycujících osobní momenty ze života Medy i jejího manžela Jana. Pro výstavu bylo zrestaurováno kolem čtyřiceti kusů nábytku, který byl přivezený z jejich domu ve Washingtonu a také vybrané oděvy Medy Mládkové spolu s jejími šperky.

Výstava trvá do 30. září.

Museum Kampa, Praha

www.museumkampa.cz

Francouzský impresionismus
Foto: archiv PR

Impresionistů a jejich líbezných výtvorů není nikdy dost. Unikátní výstava, která sdružuje díla šest desítek děl od Clauda Moneta, Edgara Degase, Édouarda Maneta, Berthe Morisot, Augusta Renoira, Paula Gauguina, Alfreda Sisleyho a řady dalších je svým rozsahem na české poměry jedinečná. Sbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. letech podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen. Nyní je její gró k vidění v Paláci Kinských.

Výstava trvá do 30. října.

Palác Kinských, Praha

www.ngprague.cz

Boudník
Foto: archiv PR

Vladimír Boudník patřil k nejvýraznějším českým umělcům, který ukázal, že krása se dá najít i v kusu zrezlého plechu. Jeho dílo i netradiční proces, kterým jeho grafiky vznikaly, přibližuje výstava s jednoduchým názvem Boudník v Moravské galerie v Brně. Vzdává tak hold jednomu z významných brněnských rodáků, který zemřel v pouhých 44 letech.

Výstava trvá do 11, srpna.

Moravská galerie, Brno

www.moravska-galerie.cz

Solitéři Vysočiny
Foto: archiv PR

Vysošina je drsný kraj, který plodí jedince, kteří se jen tak něčeho nezaleknou a vtisknuti mezi Čechy a Moravu v sobě mají zakořeněný odpor k autoritám. Platí to i pro umělce. Pocházel odsud ostatně i Ivan Martin Jirous. Zóna pro umění zvaná 8smička v Humpolci, jedna z nejzajímavějších současných galerií, přibližuje to nejlepší od tvůrců různých dispciplín, kteří se narodili právě tady. Výstava s Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři vysočiny bude zajímavá ale i pro ty, co to mají na Vysočinu daleko.

Výstava trvá do 29. září.

Zóna pro umění 8smička, Humpolec

8smicka.com

Čtěte dál