Kruté i nevinné Nabarvené ptáče

Proč se těšit na jeden z nejdražších českých filmů všech dob?

Tvůrci film popisují jako “dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý a moc se v něm nemluví”. Přesto se na něj těšíme. Premiéru bude mít 12. září. 

Foto: archiv filmu

1 Kvalitní předloha

Snímek Nabarvené ptáče natočil režisér Václav Marhoul podle stejnojmenné knižní předlohy Jerzyho Kosińského. Příběh je tedy stejný - opuštěný chlapec se za války potuluje po polském a ukrajinském venkově a snaží se uchránit si holý život. Kniha se stala bestsellerem a je označována za jedno z nejpůsobivějších děl věnované hrůzám druhé světové války. Scénář filmu získal na festivalu v Cannes zvláštní cenu poroty.

Foto: archiv filmu

2 Dětská hvězda

Hlavní postavu osudem zkoušeného chlapce ztvárnil dětský herec Petr Kotlár z Českého Krumlova, který se postavil před kameru ve svých devíti letech úplně poprvé.

Foto: archiv filmu

3 Dotek Hollywoodu

Snad žádný český film dosud nepřilákal tolik známých zahraničních jmen. V obsazení se objeví Harvey Keitel, Stellan Skarsgaard, Udo Kier, Julian Sands nebo Barry Pepper. Ty doplní česká jména v čele s Jitkou Čvančarovou, Petrem Vaňkem nebo Filipem Kaňkovským. 

4 Velkolepá produkce

Nabarvené ptáče je po snímku Tobruk dalším olbřímím Marhoulovým projektem. Scénář vznikal čtyři roky a měl 17 verzí, natáčel se na více než čtyřech desítkách lokací v několika zemích a jeho rozpočet se vyšplhal na více než 170 milionů korun, což z něj dělá jeden z nejdražších českých filmů všech dob.

Foto: archiv filmu

Čtěte dál