Kruhy, vrásky, otoky: Vše, co potřebujete vědět o očním okolí

Když se s někým setkáte tváří v tvář, jako první nezkoumáte, jestli má povislé koutky rtů, nebo vrásky na čele – nejprve se mu podíváte do očí. Právě tato část obličeje neúprosně prozrazuje náš věk a někdy nás i dělá starší.

Foto: Shutterstock

Nejde přitom jen o vrásky, někdy nadělají mnohem více škod na našem mladistvém vzhledu tmavé kruhy pod očima, otoky, unavené oční okolí nebo povadlá víčka. Když zjistíte, čím je to všechno způsobené, snadněji proti těmto nedokonalostem budete bojovat.

Oblast očního okolí je tvořena 22 svaly, které pracují synergicky, aby byla zajištěna správná funkce očí. Mrkneme přibližně 10 000krát denně a naše svaly jsou aktivovány každých asi 10 sekund. Kůže v oblasti očního okolí je navíc tři až pětkrát tenčí než kůže na zbytku tváře. Kromě toho tu nemá dostatek kolagenu a elastinu, je proto náchylná k vysušování. Neustálé pohyby svalů pak ještě zhoršují funkci podpůrných vláken, která ztrácejí svou pevnost, a kůže proto začíná povadat, linky a vrásky se tvoří extrémně snadno a rychle. A z toho důvodu se první známky stárnutí objevují právě kolem očí.

Různé typy vrásek

Zhruba ve věku 25 let se kondice kožních buněk začíná zhoršovat a tkáň povadá. Objevují se drobné, jemné linky, především v koutcích očí. Přesně v tomto věku je proto dobré začít o oční okolí důsledně pečovat. V 35 letech pak přicházejí první opravdové vrásky a v 50 se množí a prohlubují.

Většina vrásek v obličeji vzniká působením takzvaných volných radikálů, tedy vlivem UV záření, znečištěného ovzduší, kouření, špatné životosprávy, stresu… To vše má za následek dehydrataci, kvůli níž pleť vypadá pomačkaně a skvrnitě, což vytváří iluzi vrásek. Tyto vrásky jsou zpravidla mělké a zůstávají pouze na povrchu. Jakmile pleť důkladně vyživíte, obvykle zmizí.

Ovšem druhý typ vrásek, které v očním okolí převládají, způsobuje právě naše mimika, která ještě urychluje ztrátu pevnosti, proto je třeba produkci kolagenu a elastinu podpořit.

Proč vznikají kruhy a váčky

Unavený, a tím pádem i starší vzhled mají často na svědomí kruhy pod očima a také různé typy váčků, které s nimi jdou obvykle ruku v ruce. To, čemu my říkáme kruhy pod očima, by dermatolog označil za duté váčky, čili jakési prohlubně. Jsou-li dočasné, může za ně jen únava, nebo dehydratace, ty dlouhodobé má ale na svědomí celkové povadání tváře. Preventivně pomohou kvalitní krémy, a když už prevence nestačí, řeší se problém u odborníků, například výplněmi kyselinou hyaluronovou.

Někdy jsou kruhy ale opravdu jen tmavé, bez většího narušení textury kůže – ty vznikají nadměrnou pigmentací, ale také pomalejším průtokem krve cévami, která se hromadí v mezibuněčné tkáni a pod tenkou kůží je bohužel viditelná. Tady může pomoci, když krev trochu rozproudíte – zkuste jemné masáže, pomoci může i profesionální mezoterapie.

Co způsobuje otoky

Pokud se vám pod očima nadměrně ukládá voda, nebo tuk, mohou vzniknout otoky. Nepleťte si je však s oteklýma očima, které máte třeba po ránu, při pláči, únavě nebo třeba kvůli alergii. Tady často stačí odpočinek nebo zklidňující obklad a problém je vyřešen. Pokud otoky přetrvávají a tvoří téměř bouličky, jde spíše o váčky.

Voda se tu obvykle začne ukládat s postupujícím věkem, únavou, stresem, nadměrnou konzumací alkoholu nebo špatnými stravovacími návyky Důvodem mohou být ale i hormonální změny, kdy je lymfatický systém, zodpovědný za eliminaci odpadu, narušen, oslabuje se a lymfa při oběhu stagnuje. Vyřešit to opět mohou například lymfatické masáže, ovšem důležitá je i změna životního stylu. Tukové otoky způsobuje nedostatečná lymfatická mikrocirkulace, kdy se ložiska tuku přesouvají směrem od kostních stěn ke spodním víčkům.

Někdo může mít duté i vyboulené váčky zároveň – tedy v prohlubni pod okem se někdy rýsují otoky. V takovém případě je nutné nejdříve ošetřit vyboulené váčky a až poté váčky duté. Zvlášť při odstraňování tukových váčků je lepší oslovit odborníka. Koneckonců právě on bezpečně pozná, zda se jedná o uloženou vodu, nebo tuk. Nicméně zahájit důkladnou péči a začít žít zdravěji můžete klidně hned.

Čtěte dál