Kruhy pod očima: Jen dobře spát nestačí

Pokud máte pod očima tmavé kruhy dlouhodobě, asi to nebude tím, že málo spíte.

Zamaskovat je make-upem a korektorem (o těch nejlepších jsme psali zde) není zase tak těžké, ale zbavit se jich úplně už je celkem umění a někdy se to nemusí podařit vůbec - třeba když máte příliš tenkou kůži, pod níž navíc prosvítají tmavé žilky. Nicméně existuje pár spolehlivých způsobů, jak tuto nedokonalost zmírnit.

Foto: Shutterstock

Nejprve se zamyslete nad svojí stravou. Zkuste vynechat alkohol a méně solit. K tmavým kruhům překvapivě přispívá i tropické ovoce nebo pšenice. Naopak začněte hodně pít (vodu a neslazené čaje, nikoli kávu). Pomoct může také vitamín A a železo.

Nepodceňujte ani krémy na oči. I kdyby přímo nepůsobily na příčinu vzniku tmavých skvrn, minimálně oční okolí rozjasní. Kromě toho je díky němu kůže vláčnější, a lépe přijímá make-up a korektor, které potom nezanechávají suché šupinky.

S kruhy pod očima může pomoct také korektivní dermatologie a estetická medicína. Jak přesně? "Záleží, zda se jedná pouze o barevnou změnu kůže, o tmavé kruhy. K tenčí a průhlednější kůži máme mnohdy genetické dispozice nebo to může mít spojitost dokonce s onemocněním ledvin. Nejjednodušším řešením kruhů pod očima je samozřejmě kosmetická kamufláž korektorem. Někdy je však pod očima vidět i jakési propadnutí kůže (zářez) v místě slzního koryta. V takovém případě se dá prohlubeň vyplnit kyselinou hyaluronovou," vysvětluje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic, pražské kliniky estetické dermatologie a plastické chirurgie.

"Jindy jsou kruhy pod očima způsobené protlačením tuku pod okem – lidově řečeno máme takzvané pytle. Pak se vyplatí podstoupit chirurgickou metodu zvanou transconjuctivalni blepharoplastika neboli plastická operace dolních očních víček. Anebo jsou tmavé kruhy pod očima spojené s nadbytkem kůže, a tu lze odstranit dnes už poměrně běžnou a finančně relativně dostupnou operací očních víček," popisuje doktorka Třísková.

Oční okolí podle ní můžete průběžně udržovat také jeho důkladnou hydratací, laserovým ošetřením, radiofrekvencí či plasmaterapií. Pomoct však mohou i lymfatické masáže, a dokonce i urologický čaj. Zkuste vypít každý den po dobu dvou týdnů půl litru, a třeba bude po problému.

Kiehl’s
Foto: archiv značky
Kiehl’s

Regenerační a hydratační péče s okamžitým účinkem, Youth Dose Eye Treatment, kiehls.cz, 990 Kč

Dr. Barbara Sturm
Foto: archiv značky
Dr. Barbara Sturm

Regenerační krém s antioxidanty vhodný i pro citilvé oči, prodává Fann Beauty Atelier, 3105 Kč

Korres
Foto: archiv značky
Korres

Šafránový elixír ke zmírnění vrásek i tmavých kruhů a posílení křehké pokožky kolem očí, Golden Krocus, profimed.cz, 1690 Kč

Čtěte dál