Hodně lidí přijede do Nice a zůstanou v tomto krásném městě na Azurovém prostředí. Kavárny v křivolakých uličkách, originální butiky na promenádě, elegantní oblázková pláž, pitoreskní skály nad městem, snové muzeum Marca Chagalla, nebo ultramarínové obrazy Yvese Kleina ve zdejším Musée d'art moderne – to vše jsou hřebíky, které většinu návštěvníků doslova přibíjí k městu a nedovolí jim odjet. Někteří se ale přesto vydají na východ do Monaka, další prozkoumají západně ležící historické město Antibes, žijící ze slavného Picassova muzea, menší část dojede až do mondénního Cannes a jen pár skutečných znalců, většinou ženy se vydají nahoru do kopců Přímořských Alp, do pitoreskního města Grasse.

Foto: Nikola Nádvorníková

Tentokrát nás ženy nebude zajímat románská katedrála Notre Dame, v níž jsou tři díla barokního génia Petra Paula Rubense, ani slavná serpentinovitá silnice Route Napoleon, která se vine od pobřeží do Grenoble a jež jako náhrdelník na sebe navléká korálky v podobě nádherných městeček, hradů, zámků a strhujících horských výhledů. Nás bude zajímat hlína. Ano, mazlavá, karmínově načervenalá hlína. Francouzsky grasse totiž znamená kluzký, mazlavý a taková je zdejší úrodná hlína, která spolu s vlhkým mořským vzduchem a vápencovým skalnatým podložím, které v noci hřeje jako akumulační kamna, poskytuje ideální podmínky pro pěstování květin a bylin.  

Zdejší levandule, myrta, jasmín, růže, mimóza, květy pomerančovníku voní tak intenzivně, že většina lidí v městě se stará především o to, aby vůně nevyvanula do ovzduší, ale byla spoutaná a uvězněná ve flakónu.

Grasse je totiž hlavním světovým městem parfémů. Zde se vyrábí polovina francouzské parfumářské produkce, 8% světové výroby, zde sídlí 60 podniků, které jsou napojeny na výrobu vůní a kde každý čtvrtý ze 45 tisíc obyvatel města je nějak spojen s parfémy. 

Grasse voní. Voní přírodou. Většina současných parfémů obsahují syntetické vůně, ale zde se zaměřují na přírodní suroviny jako jsou esenciální oleje, pryskyřice a destiláty. V Grasse mají velké značky, např. Chanel své vlastní plantáže růží a jasmínů. Jsou tady odborné školy, zde pracují největší odborníci s nejlepšími nosy na světě, kteří rozeznají až dva tisíce různých vůní. A najdete tu desítky obchodů, které tak krásně voní.

Foto: Nikola Nádvorníková

Grasse je prostě fenomén. A své tajemství si nenechává jen pro sebe. Tři velké a slavné firmy, parfumářské legendy Fragonard, Molinard a Galimard mají otevřené dveře pro návštěvníky. Pochopíte tu princip destilace, můžete si vyzkoušet vytvořit vlastní vůni, poznat zákulisí oboru, jeho historii a také a to je důležité, ke všemu si na vlastní nos přivonět. 

Foto: Nikola Nádvorníková

Já osobně mám nejraději Molinard. Je to menší firma a její Maison Molinard, přívětivou městskou vilu s půvabnou zahradou najdete po levé straně hlavní silnice směřující od moře, asi půl kilometru od historického centra. Výhodou je terasovité parkoviště, které je zdarma na pravé straně silnice. Uvnitř vás čeká menší historická expozice, kterou si můžete prohlédnout sami, nebo se můžete připojit ke komentované prohlídce, při níž navštívíte laboratoř, výrobnu a jako zákusek si můžete vyrobit vlastní parfém. Prohlídku a workshop je dobré si rezervovat na internetu, zvláště v srpnu a v září (60 minut ve voňavé laboratoři stojí 69 euro včetně vlastního parfému. Máte-li málo času, navštivte alespoň zdejší velkolepý shop, protože zde, kromě úžasných voňavých mýdel ze zdejší manufaktury si můžete pořídit tak originální parfémy, které zaručeně nekoupíte ve velkých městských obchodech. Molinard si zakládá nejen na svých originálních vůních, ale i na vytříbené adjustáži – flakóny totiž dodává proslulá sklárna Baccarat. 

Foto: Nikola Nádvorníková

Možná máte doma hodně parfémů, nikdy ale neuškodí mít ještě jeden. Ten přímo ze srdce parfumářského světa, z Francie, z Provance, z Grasse. Parfém z rodokmenem.