Krásná pleť, žádné vrásky a zdravé zažívání. Co vše dokáže přírodní zázrak acai?

Ke snídani, svačině i na pleť. Proč a jak přivítat acai do vaší beauty rutiny?

Foto: archiv značky

Na první pohled připomínají borůvky, v lese na zemi byste je ale hledali marně. Plody acai rostou na palmách euterpe brazilské v Amazonském pralese, a i když se řadí mezi bobule, s borůvkami či jahodami se prý nemohou rovnat. Jejich nutriční hodnoty se podle vědců vymykají všem tabulkám. Přírodní zázrak nabitý antioxidanty jich obsahuje tolik, že předčí až 95 procent všech plodin světa.

O podobných přírodních zázracích z útrob amazonského pralesa už byly napsány stovky článků. Přišly a zase odešly. Acai se ale již několik let drží na předních příčkách seznamů superpotravin. Často dokonce bývá označena za královnu všech superfoods. Acai si získaly oblibu u nutričních specialistů, expertů na krásu, sportovců, a dokonce ani na sociálních sítích se jim nedá vyhnout. Kdo z nás ještě nevyzkoušel hit Instagramu, slavnou acai bowl?

Jedni na ně nedají dopustit, druzí o jejich super účincích pochybují. Možná, že z naší tváře vrásky zázračně nesmaže, i tak se nám ale do jídelníčku i beauty rutiny další zdravá přísada hodí.

Foto: archiv značky

Proč a jak acai vyzkoušet? 

Smoothie bowl

Začít den pořádnou dávkou antioxidantů je rozhodně skvělý nápad. Zlepšují krevní oběh a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Nejúčinnější jsou přitom ty přijímané z co nejpřírodnějších zdrojů. Žádné tabletky nebo kapky. Právě acai obsahuje potentních antioxidantů celou nálož - takzvané antokyany. Podle některých zdrojů jsou také skvělým zdrojem bílkovin a celé škály vitamínů a minerálů. Zejména těch skupin B, A, C a E, z minerálů pak vápníku, hořčíku, zinku, draslíku, železa a fosforu. Připravit si z nich acai bowl není navíc žádná věda. Stačí rozmixovat mražené acai (nebo mražené banány smíchané s acai práškem) tak, aby vznikla hustá hmota. Tu nalijeme do misky a naaranžujte navrch semínka, oříšky a další ovoce jako banány či jahody. Pro extra zdravý efekt můžete do mixéru přisypat ještě lžičku maca prášku nebo spirulinu. Mnoho acai produktů, od acai prášků, přes smoothie mixy až po sorbety, nabízí například společnost Acai Czech, která dováží acai a další exotické ovoce do České republiky. Na jejich webových stránkách navíc najdete skvělé acai recepty.

Maska na pleť

Právě antokyany jsou důvodem, proč acai dokáží zázraky i s naší pokožkou. Podle některých studií dokonce konzumace acai bobulí urychluje hojení ran a vrací pokožce pevnost. Pokud už jste je do jídelníčku zařadila, můžete vyzkoušet i aplikaci acai zvenčí. Prostřednictvím masky na pleť. Tu si snadno vytvoříte doma. Stačí lžička medu, lžíce prášku acai (seženete ve zdravých potravinách) a lžíce olivového oleje. Vše dobře smíchejte a naneste na očištěnou pleť. Nechte působit 15 minut a důkladně smyjte. 

Beauty produkty 

Acai se coby populární složka dostalo i do řady beauty produktů. Od exfoliačních či antioxidačních sheet masek, přes masky na vlasy až po pleťová séra. A to ne jen díky vysokému obsahu antioxidantů. Právě například zinek, jenž v acai najdeme, je skvělý při boji s nejrůznějšími kožními problémy. Acai tak dokáže pomoci nejen s vráskami, ale také s akné. Vitamíny skupiny E zase umí odrážet volné radikály. 

Čtěte dál