Krása zn.: VEGAN

Ve víru eko boomu přibývá kosmetických značek, jež si zakládají na ochraně planety i zvířat. Jde jen o další z chvilkových trendů, nebo o seriózní směr, který má cenu vyzkoušet?

Foto: Shutterstock

Kdokoli se vydá cestou alternativního stravování, začne dříve nebo později rozšiřovat své obzory i do dalších sfér včetně kosmetiky. Nejinak je tomu u veganství, při kterém se lidé vyznávající tuto životní filozofii vyhýbají jakémukoli využívání zvířat pro své potěšení. Platí to jak pro kosmetiku, tak i jídlo, módu nebo zábavu spojenou se zvířaty.

Sázka na ohleduplnost

Veganská kosmetika nesmí obsahovat žádné živočišné složky, jako je třeba
včelí vosk, kolagen, želatina, placenta či lanolin. Stejně by na tom měly být i obaly přípravků či různé doplňky (například štětiny štětců na líčení). Svůj veganský původ hlásají produkty pro jistotu na první pohled – symbolem slunečnice s nápisem Vegan na etiketě a také logem králíka mezi hvězdami s označením Cruelty free, zaručující, že produkt nebyl testován na zvířatech.

Aby ovšem nevznikla mýlka – veganská kosmetika sice všemožně
šetří životní prostředí a zvířata, ale neznamená to, že by byla čistě přírodní. Veganské produkty totiž mohou obsahovat umělé přísady vyrobené
v laboratořích.

Pod čarou...

Jednou z hlavních předností této kosmetiky je podle spoluzakladatelky projektu Vegan Fighter Ivy Lindy Maruščákové fakt, že neobsahuje nekvalitní živočišné příměsi, které jsou v přípravcích občas přimíchány jako odpad živočišného průmyslu: „Mnohdy o nich ani nevíte, protože se skrývají za různými názvy,“ upozorňuje. Například guanin pochází z rybích šupin a přidává se do šamponů, laků na nehty či očních stínů, kterým dodává měňavý lesk. 

Více se dočtete v březnovém Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál