Ve víru eko boomu přibývá kosmetických značek, jež si zakládají na ochraně planety i zvířat. Jde jen o další z chvilkových trendů, nebo o seriózní směr, který má cenu vyzkoušet?
Foto: Shutterstock
Kdokoli se vydá cestou alternativního stravování, začne dříve nebo později rozšiřovat své obzory i do dalších sfér včetně kosmetiky. Nejinak je tomu u veganství, při kterém se lidé vyznávající tuto životní filozofii vyhýbají jakémukoli využívání zvířat pro své potěšení. Platí to jak pro kosmetiku, tak i jídlo, módu nebo zábavu spojenou se zvířaty.
Veganská kosmetika nesmí obsahovat žádné živočišné složky, jako je třeba
včelí vosk, kolagen, želatina, placenta či lanolin. Stejně by na tom měly být i obaly přípravků či různé doplňky (například štětiny štětců na líčení). Svůj veganský původ hlásají produkty pro jistotu na první pohled – symbolem slunečnice s nápisem Vegan na etiketě a také logem králíka mezi hvězdami s označením Cruelty free, zaručující, že produkt nebyl testován na zvířatech.
Aby ovšem nevznikla mýlka – veganská kosmetika sice všemožně
šetří životní prostředí a zvířata, ale neznamená to, že by byla čistě přírodní. Veganské produkty totiž mohou obsahovat umělé přísady vyrobené
v laboratořích.
Jednou z hlavních předností této kosmetiky je podle spoluzakladatelky projektu Vegan Fighter Ivy Lindy Maruščákové fakt, že neobsahuje nekvalitní živočišné příměsi, které jsou v přípravcích občas přimíchány jako odpad živočišného průmyslu: „Mnohdy o nich ani nevíte, protože se skrývají za různými názvy,“ upozorňuje. Například guanin pochází z rybích šupin a přidává se do šamponů, laků na nehty či očních stínů, kterým dodává měňavý lesk.
Cena: 129 Kč
Cena: 1 200 Kč
Cena: 1 199 Kč / 50 ml
Cena: 1 495 Kč
Cena: 239 Kč
Cena: 870 Kč
Cena: 2 045 Kč
Cena: 785 Kč
Cena: 849 Kč
Cena: 648 Kč
Cena: 780 Kč