Krása zevnitř: Zdravý mikrobiom, krásná pleť

Na koupelnové poličce se hromadí desítky lahviček a při večerním odličování si připadáte spíš jako apatykář, co míchá zázračný lektvar proti hrozivým bradavicím, než jako moderní žena, co chce prostě jen vypadat k světu?

Foto: Shutterstock

Dvanáctikrokové korejské rutiny se ne všem osvědčily, a tak začali odborníci na krásu hledat, kde by mohl být problém tentokrát. 

K nevelkému překvapení se ukázalo, že krásná pleť neexistuje ve vakuu vedle našeho těla, zdraví a životního stylu. Tentokrát se experti zaměřili na střevo. Mikrobiom, bakterie ve střevech, má prý na pleť a její krásu mnohem větší vliv než kdejaký kosmetický zlepšovák. 

To, co si dáváme na talíř, není důležité jen pro naši postavu. Správně vyvážený jídelníček má vliv i na naši náladu a na stav naší pleti. 

A právě kůže může být prvním indikátorem toho, že s vaším tělem není něco v pořádku. Na vaše zažívací ústrojí má samozřejmě vliv i to, jak dobře spíte, jestli jste ve stresu, jak se hýbete, jaké berete medikamenty a spousta dalších faktorů. Podle odborníků prý ale není potřeba se rovnou složitě “detoxikovat” nebo jinak pročišťovat. Stačí upravit jídelníček. Vyhýbat se cukrům, rafinovaným karbohydrátům a průmyslově zpracovanému masu a omezit konzumaci masa červeného.

A co si naopak máte dát? Pro vypěstování zdravého mikrobiomu jsou nejlepší probiotika a prebiotika. Ta sice můžete brát v podobě doplňků stravy, lze je ale získat i ze správných potravin. Mezi ty patří například fermentované potraviny, které přirozeně obsahují živé kultury, například zelí, kimchi, jogurt nebo kombucha. S těmi do svého střeva dostanete potřebné bakterie. 

Prebiotika jsou pak stravou pro vzniklé přátelské bakterie. Podporují jejich tvorbu a růst. Skvělými prebiotickými potravinami jsou například banány, celozrnné pečivo, jablka, česnek, cibule, květák, brokolice nebo třeba vařené brambory. 

Takže jestli i vy trpíte na neustálé nedokonalosti pleti a ani ty nejlepší krémy nefungují, zaměřte se nejprve na to, co jíte. Všechny kosmetické vymoženosti a make-up potom budou jen posledním krokem k tomu, abyste se cítila a vypadala co nejlépe. 

Čtěte dál