Král kýče a celosvětově uznávaný umělec dnes slaví 66. narozeniny

Jeff Koons dnes slaví a my s ním. Připomeňme si při této příležitosti jedny z nejzajímavějších děl tohoto jedinečného umělce.

Foto: archiv Instagramu @okno.world

Jeff Koons, který je často označován za krále postmodernismu, je jedním z nejvlivnějších a nejkontroverznějších umělců poválečné éry. Pohybuje se někde mezi vysokou a nízkou kulturou a pro jeho tvorbu se často inspiruje známými předměty a symboly z našeho každodenního života. Svou praxí dokázal transformovat představu umělce na kult celebrity na globálním trhu. Přes nesčetné množství kontroverzí kolem sebe a jeho děl zůstává jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších osobností současného umění.

Ve svých uměleckých dílech si hraje se svůdnými materiály, a tak přeměňuje banální objekty na ikony vysokého umění a důmyslně obrací ekonomickou logiku, která je základem jeho ohromujícího komerčního úspěchu. Hrající si s nápady kýče a nevkusu, jeho díla vyzývají publikum koncepčně i esteticky a současně je zapojují do dialogu s kulturní historií. Vždy však vehementně tvrdil, že v jeho díle nejsou žádné skryté významy. V roce 1993 Koons uvedl: „Divák mohl zpočátku v mé práci vidět ironii... ale já vůbec žádnou. Ironie způsobuje příliš mnoho kritických rozjímání.“

V reakci na rostoucí poptávku po jeho práci založil Koons tovární výrobní dům ve čtvrti SoHo v New Yorku, kde se prohlásil za „idea mana“ a získal desítky asistentů, kteří mu pomáhají vytvářet jeho kousky. Dnes jeho produkční dům zaměstnává více než 100 asistentů, kteří jsou schopni reprodukovat díla ve stylu, který působí dojmem, jako by byla vyrobena „jednou rukou“. „Vytvořil jsem něco, co by dělali Beatles, kdyby to byli sochaři,“ nechal se slyšet Koons. 

Dnes je kontroverznímu umělci 66 let. Při této příležitosti vám chceme představit jedny z jeho nejznámějších děl.

Čtěte dál