Kouzlo Louis Vuitton Trunk: Legendární kufry pro bohaté cestovatele

Nahlédněte s námi do historie a současnosti ikonických kufrů francouzského návrháře Louise Vuittona.

Louis Vuitton – narozen roku 1821, byl francouzský designer, obchodník, řemeslník a inovátor. Syn farmáře a kloboučnice z východní Francie se brzy naučil, že tvrdá práce a vytrvalost přináší ovoce. Když mu bylo pouhých třináct let, rozhodl se, že půjde pěšky čtyřistasedmdesát kilometrů do Paříže, za novým životem. Cesta mu trvala dva roky.

Foto: archiv webu luxity.co.za

Vuitton začal jako učeň u Monsieura Maréchala, výrobce krabic a baliče, což byla v tom období velmi ušlechtilá činnost. U něj se učil řemeslu, primárně jak vyrobit spolehlivé obaly a krabice. Jelikož se psal rok 1837, období uprostřed industrializace, způsoby dopravy se rapidně měnily. Najednou lidé mohli cestovat déle a na odlehlejší místa, což znamenalo vysokou poptávku po krabicích a kontejnerech, které by chránily různé předměty.

Foto: archiv webu thejewelleryeditor.com

V ateliéru Monsieura Maréchala se Vuitton brzy stal uznávaným řemeslníkem a také zůstal dlouhých sedmnáct let, než si otevřel svou vlastní dílnu v roce 1854 na Rue Neuve des Capucines, blízko Náměstí Vendôme v Paříži. V roce 1858 vyrobil svůj první “steamer trunk”. Jednalo se o zavazadlo, které byste našli v kabině parní lodě, proto v překladu “parníkový kufr”. Zavazadla vyrobená v této době měla zaoblené rohy, aby z nich na lodi lépe stékala voda. Vuitton ovšem vyráběl zavazadla plochá, vodotěsná a lehce uskladnitelná. V začátcích byla zavazadla potažená šedým plátnem (neboli canvasem) nazývaným Trianon.

Foto: archiv Louis Vuitton

Jelikož se mu podnikání značně rozrůstalo, přesunul Vuitton svou rodinu a dílnu do Asnières, vesnice pár kilometrů severozápadně od Paříže. Postavena v klasickém Eiffel stylu, z oceli a skla, sloužila jako rodinná rezidence, ale i sídlo společnosti. Dodnes zde najdete exotické kůže nebo speciální kusy na zakázku, na kterých pracuje sto sedmdesát lidí. Tým se ze začátku skládal z dvaceti, kteří pracovali na ikonických zavazadlech. V roce 1900 bylo zaměstnanců sto, toto číslo se v roce 1914 více než zdvojnásobilo.

Foto: archiv Louis Vuitton

Nebylo tomu dlouho a v roce 1876 přišel Vuitton s novým pruhovaným vzorem plátna. K tomu se v roce 1888 připojil dodnes známý Damier design. Krom značných estetických prvků sloužily tyto nové vzory primárně pro předcházení padělání. V tomto období, v roce 1886, se také syn Louise Vuittona, Georges Vuitton, zasloužil o revoluční zámkový systém, který měl dvě pružné přezky, a tím fungoval jako velká pokladnice. Vuitton chtěl tímto udělat svá zavazadla bezpečnější, protože většinou v nich lidé měli uskladněné cennosti, například večerní róby nebo cenné dokumenty. 

Dnes můžete vidět nespočet unikátních zavazadel, které slouží k různým účelům.

Podívejte se s námi na pár unikátů.

Čtěte dál