Koupel v lese

Nepotřebujete plavky ani wi-fi připojení. Nový wellness trend vyzdvihuje les jako hlavního mentora pro náš pocit pohody.

Foto: Shutterstock

Takzvané šinrin-joku se stává oblíbeným wellness trendem po celém světě. V Japonsku dokonce proběhlomnoho výzkumů, které vědecky potvrdily pozitivní účinky lesa na zdraví člověka. Konkrétní závěry ukázaly, že v lese se lidem snižuje krevní tlak, zklidňuje se tep a také se snižuje hladina hormonu kortizolu, který má vliv na pocit stresu. 


Ozdravnou chůzi lesem samozřejmě učí i speciálně vyškolení průvodci. U nás jich zatím moc není, ale
v Japonsku, kde má šinrin-joku největší tradici, jich působí stovky, stejně jako existují stovky ideálních lesních tras. Terapeuti mají za úkol své klienty na les naladit a naučit je, jak si ho užít. Optimální je totiž podpořit v lese všechny smysly. Lesní terapeut klienty může přivést k potoku, kde si opláchnou ruce, pak si zkusí chůzi bosou nohou, dotknou se kůry různých stromů, zastaví se, chvilku relaxují a zhluboka vdechují vůni stromů. Zaposlouchají se do zpěvu ptáků, zkusí vnímat vánek na kůži i šimrání slunečních paprsků.

A jaké jsou nejkrásnější lesy, kde si užít šinrin-joku? 

1 Černý les, Německo
Foto: Shutterstock

Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko se v údolí nachází přírodní park Střední a severní Černý les (Schwarzwald Mitte/Nord) s původními staletými lesy. Ve středu parku je autentická původní krajina, která vznikla v době ledové. 

2 Bambusový les Arašijama, Japonsko
Foto: Shutterstock

Na severozápadě prefektury Kjóto v Japonsku se nachází bambusový les. Kromě toho, že pohled na vzrostlé bambusy je opravdu uhrančivý, les zaujme i tím, jaký vyluzuje zvuk, když se mezi bambusovými stvoly prohání vítr. 

3 Les Hallerbos, Belgie
Foto: Shutterstock

Tento bukový les v Belgii je nejkrásnější na jaře, kdy vykvetou tisíce modrých zvonků a vytvoří v zeleni stromů barevný koberec. Vypadá to jako z pohádky! 

4 Křivý les Gryfino, Polsko
Foto: Shutterstock

Skupina borovic by se hodila do sci-fi filmu. Tvar kmenů je totiž křivý a stromy působí až roztančeně. Důvody, proč jsou kmeny tak křivé, nejsou zcela zřejmé, podle některých vznikly působením silných bouří. 

5 Voděradské bučiny, Česko
Foto: Shutterstock

Voděradské bučiny patří k nejkrásnějším v Česku. Kromě vzrostlých, až čtyřicet metrů vysokých buků, jsou místní lesy tvořené i modříny, habry, javory a jedlemi. 

Čtěte dál