Koronavirus: Mohu požadovat náhradu, pokud zruším dovolenou?

Máme pro vás odpověď!

Foto: Shutterstock

Koronavirus alias COVID-19 máme všichni v popředí mysli, zejména vzhledem k tomu, že ho Světová zdravotnická organizace oficiálně označila za celosvětovou pandemii. Současné vládní doporučení ohledně COVID-19 spočívá hlavně v tom, abychom se snažili co nejméně stýkat s lidmi, zůstali co nejvíce doma, důkladně si umývali ruce, a pokud by se u nás projevily příznaky – naordinovali si 14denní izolaci.

Spousta z vás jistě už přemýšlela nad letní dovolenou, dokonce si i nějakou zarezervovali, a co teď s tím? Není tajemstvím, že cestovní kanceláře se potýkají se situací, kterou ještě nikdy nezažily. Kvůli vyhlášení nouzového stavu v Česku a nemoci COVID-19 ve velkém přesouvají nebo ruší už zaplacené zájezdy svých klientů. Jaká práva a možnosti máte jako turista, pokud se rozhodnete zrušit svou dovolenou kvůli COVID-19?

Pokud jste měli odletět do země, která je v karanténě

Vzhledem k tomu, že letecké společnosti jako British Airways a Ryanair ruší lety do Itálie do začátku dubna a společnost Norwegian Air v příštích třech měsících zkracuje 3 000 letů, je spousta dovolených v nedohlednu. Pokud se již nemůžete dostat do zvolené destinace – například proto, že je váš let zrušen, nebo právě z důvodu vyhlášení nouzového stavu ve vašem státě, měla by vám být vrácena náhrada nebo náhrada za vaše cestovní pojištění.

Pokud chcete zrušit zahraniční cestu, ujistěte se, že jste si přečetli podmínky cestovního pojištění. Většina z nich zmiňuje možnou kompenzaci z důvodu epidemie nebo na základě doporučení Ministerstva zahraničních věcí. Pro ujištění doporučujeme navštívit sekci „Doporučení k cestám do zahraničí po vyhlášení nouzového stavu v souvislosti se šířením koronaviru ve světě“ na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Pokud se ani jeden z důvodů ve smlouvě nevyskytuje, je dost možné, že kompenzaci pravděpodobně nedostanete.  

Letecké společnosti a cestovní agentury budou mít vlastní podmínky, pokud nejste krytí cestovním pojištěním, proto si zkontrolujte, zda na jejich oficiálních webových stránkách najdete informace o tom, jak požadovat vrácení peněz za zrušený let. Mnoho leteckých společností nabízí místo toho „flexibilní“ lety, které vám poskytují možnost vybrat si pozdější let, nebo je vyměnit za voucher, který můžete využít třeba až do konce roku na jakýkoliv jiný servis, jenž společnost nabízí.

Pokud jste v nebezpečí vy

Pokud se jedná o zdravotní potíž, kterou jste zmínili v průběhu vyřizování cestovního pojištění, můžete získat náhradu, pokud se rozhodnete zrušit pojistné ze zdravotních důvodů. Měli byste mít nárok na plnou kompenzaci, pokud vám zrušení cesty poradí váš osobní lékař. Jakmile budete mít oficiální potvrzení od doktora, kontaktuje svého pojistitele a požádejte o vrácení peněz.

Čtěte dál