Kontrolování e-mailů po pracovní době ničí partnerské vztahy

Máte telefon přilepený k ruce a neustále hlídáte svoji pracovní korespondenci? Pozor, odnese to váš milostný život…

Foto: IMAXtree

Neustálé hlídání e-mailové schránky ve volném čase má negativní vliv nejen na vás, ale i na vašeho partnera/partnerku.

I když si nejsme ochotní přiznat, že soustavné kontrolování pracovních e-mailů je nezdravé a má špatný vliv na naše sociální vazby, účastníci výzkumu, který byl publikován v The Guardian, potvrzují, že negativní následky opravdu existují. Dotázaní uvedli, že v nich takové chování jejich drahých poloviček vyvolává stres a netrpělivost. Výzkumníci z univerzit Lehigh a Colorado State zjistili, že zaměstnanci, kteří čtou svoji poštu doma, mají horší zdravotní stav a častěji trpí stavy úzkosti. A stejně tak jejich protějšky. William Becker, který zkoumá chování a emoce zaměstnanců univerzity Virginia Tech v Blacksburgu, uvádí, že náš současný styl života a práce, kdy jsme neustále na příjmu/k dispozici, má, alespoň z části, vliv na extrémní nárůst stresu a stavů úzkosti v soudobé společnosti.

Studie se soustředí na zvyky full-time zaměstnanců v různých oblastech, od vládních institucí a školství až po bankovnictví a finance. Výsledné zjištění je následující: Psychická pohoda a vyrovnanost lidí, kteří čtou své e-maily i po pracovní době, jsou v horším stavu než u jedinců, kteří korespondenci v soukromí neřeší. Becker nabádá zaměstnavatele, aby více dbali na psychiku svých zaměstnanců. Mohou jim pomáhat „vypnout“ například tak, že zavedou ukončení pracovní korespondence v sedm hodin večer a vytvoří tak „message-free“ části dne.

Nicméně sami zaměstnanci mohou v této věci udělat více a zvážit, jak důležité je, aby na danou zprávu odpovídali okamžitě. „Když aktivity se svými blízkými neustále narušujeme kontrolováním telefonu a pracovních e-mailů, vytváříme dojem, že pro nás nejsou důležití,“ upozorňuje Becker. „Pokud toto chování nezměníme, bude se čím dál víc zhoršovat a lidé budou častěji zažívat pocit vyhoření, budou odcházet ze svých pracovní pozic a organizací a následně se budou potýkat s nárůstem vztahových problémů.“

Čtěte dál