Konečně zima: Na která ošetření je teď nejvyšší čas?

Tyto zkrášlující procedury nesmíte podstoupit s opálenou kůží a pár týdnů po nich byste zase neměli na sluníčko.

Foto: Shutterstock

S těmito typy ošetření tedy neotálejte a objednejte se ideálně hned zítra.

1) Laserová epilace

Osvědčilo se nám Laserové centrum Anděl (lcandel.cz) - po pěti opakováních máme nohy hladké jako miminko, a to opravdu po celý rok. Důležité je přijít vždy s chloupky dlouhými alespoň dva milimetry a mezi jednotlivými sezeními se holit, chloupky nesmíte vytrhávat. Počítejte také s tím, že nejlépe laser zabírá na hodně tmavé chloupky. Čím jsou světlejší, tím déle může celý proces trvat.

2) Odstranění jizev po akné

"Léčba akné by se vždy měla zaměřovat nejen na akné samotné, ale i na jeho následky, což jsou nejčastěji jizvy a fleky. Pro rychlejší blednutí červených flíčků a jizev doporučuji ošetření cévním laserem Vbeam. Pomáhá odstraňovat povrchové cévky, čímž blednou červené fleky i jizvičky a zároveň se hojí aktivní akné. Pro lepší výsledek se ošetření vyplatí několikrát zopakovat. Ideální je podstoupit sérii třech ošetření s odstupem cca jednoho měsíce," vysvětluje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic (medicomclinic.cz). Tento laser pomáhá řešit také rozšířené cévky kdekoli na těle, například žilky v obličeji nebo na nohou, růžovka, takzvané ohně, i strie nebo virové bradavice.

3) Chemický peeling

Při chemickém peelingu se postupně odlupují buňky povrchové vrstvy kůže a jsou nahrazovány čerstvou vrstvou. "Chemický peeling se využívá při řešení pigmentových skvrn, pomáhá ale i při léčbě akné. Zároveň má omlazující a vyhlazující účinky. Zjemňuje hrubý povrch pokožky, stahuje póry a vyhlazuje jemné vrásky," říká dermatoložka Kateřina Tvrdoňová z kožní ordinace Poliklinika Řepy. Ideální je pleť zhruba týden nebo dva na ošetření připravovat, měsíc po něm nesmíte na slunce. Záleží, jak intenzivní vaše problémy jsou, obecně se zákrok opakuje třikrát až šestkrát.

4) Zmírnění jizev po operaci

S léčbou jizev je nejlepší začít co nejdříve po operaci, nicméně ani jim příliš slunečního záření neprospívá. "Čím dříve jsou jizvy léčeny, tím lepší efekt léčba má. To platí zejména o jizvách červených, které obtěžují svěděním a bolestivostí. Včasná léčba má lepší účinnost a lepší výsledky, pokud kombinujeme více léčebných metod," popisuje lékařka Laserového centra Anděl Jitka Chaloupecká. Po vytažení stehů se doporučuje mechanická podpora jizvy po dobu dvou až čtyř týdnů (například pomocí klasické náplasti). Pomáhá i biostimulační laser, který má analgetické a protizánětlivé účinky a zlepšuje hojení. Jakmile je jizva zacelená, doporučují lékaři tlakové masáže, silikonové gely a také ošetření pulzním  laserem. I toto ošetření je třeba několikrát zopakovat.

5) Odstranění tetování

Trvá zhruba měsíc, než se ošetřené tetování zcela zahojí a můžete přijít znovu. I tady je potřeba několik opakování, nejlépe mizí hodně staré kérky, ale vždy záleží i na typu kůže. Já jsem si nechávala odstranit zhruba rok a půl staré tetování, a mizelo velmi hezky. Chodím do pražské Medicom Clinic, kde mají velmi dobré výsledky. Obecně je potřeba šest až osm sezení, opět bez jakéhokoli slunce.

Čtěte dál