Konec mýtů: Čokoláda za vaše pupínky nemůže

Víte, že na akné trpí až 80 procent z nás? Abychom se ho dokázali zbavit, musíme znát příčiny i nejčastější mýty.

Foto: Pexels

Pupínky zdaleka netrápí jen náctileté. Čím dál častěji se objevují i v dospělosti. Často si myslíme, že si za ně můžeme sami tím, co jíme. Možná to je ale ve skutečnosti trochu jinak.

Nejčastější příčiny pupínků a akné jsou tři:

1 Hormony

Přestože se problematická a aknózní pleť nejčastěji vyskytuje u dospívajících, postihuje i stále rostoucí počet dospělých, zejména žen, které procházejí hormonálními změnami během těhotenství, menstruace nebo v důsledku onemocnění spojeného s hormonálními změnami, jako je například syndrom polycystických ovarií.

2 Bakterie

Aknózní pleť bývá poměrně mastná v důsledku nadměrného vylučování mazu. Díky tomu je náchylnější k přemnožení obvykle neškodných bakterií, které na kůži přežívají. Ty způsobují podráždění a zánět zvětšených mazových žláz.

3 Genetika

Existují důkazy, že genetická predispozice hraje při vzniku akné velkou roli. Pokud oba rodiče během dospívání trpěli akné, je velká pravděpodobnost, že i u jejich dětí se akné bude vyskytovat. A stejně tak děti dospělých osob postižených akné budou s vyšší pravděpodobností samy také trpět akné v dospělosti.

A pak jsou tu faktory, které můžeme celkem snadno sami ovlivnit. Určitě jste o nich už slyšeli, ale některé z nich je dobré uvést na pravou míru.

Nejčastější mýty

Často si myslíme, že za výskyt pupínků může nesprávná hygiena nebo že pleť nedostatečně čistíme. Pravdou je, že přílišné čištění aknózní pleti ve skutečnosti škodí více než nedostatečné mytí, protože se pleť častým třením může podráždit. Naruší se tak svrchní vrstva a pupínek vzniká o mnoho snadněji.

I když je zdravá strava pro hezkou pleť samozřejmě vždy vhodnější, existuje jen málo důkazů, které by prokazovaly, že tučné potraviny nebo čokoláda příznaky skutečně zhoršují.

Stále nicméně platí, že pokud vás trápí pupínky, měli byste se vyhýbat přílišnému množství cukrů, někdy může škodit mléko. Vyhněte se cigaretám, ale i kosmetice s velmi hutným složením, které může ucpávat póry. Opalovací přípravky s UV filtrem by měly vždy být určené na mastnou či aknózní pleť, aby ji nezatěžovaly.

Pomoci může, když si obličej budete mýt vlažnou vodou, nikoli horkou, ale ani studenou. Menších pupínků se raději zbavujte jemným peelingem než mačkáním, ty větší nechte úplně být a raději na ně použijte vhodnou cílenou péči. Obecně se zkuste obličeji dotýkat co nejméně. Z ingrediencí v kosmetice vám pomůže karnitin, kyselina mléčná nebo retinol. 

Čtěte dál