Kokosový olej ve vaší beauty rutině: Ano, či ne?

Kokosový olej se nachází v mnoha kosmetických produktech, ať už se jedná o make-up, péči o pleť nebo vlasy. Jsou doby jeho slávy již za zenitem, nebo bychom ho měli v naší beauty rutině uchovat i nadále?

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Zní to možná trochu hloupě, když říkáme, že kokosový olej zažil svou chvilku slávy, ale je to tak. Určitě máte kolem sebe alespoň jednoho člověka, který v určitý moment začal kokosový olej používat úplně na vše, na pleť i na vaření. Ale jako každý trend, tak i tento se pomalu vytratil z našich hledáčků, a to především v péči o pleť. Ukázalo se totiž, že ne každému typu pokožky vyhovuje.

„Kokosový olej je známý pro kyselinu laurovou, která má antimikrobiální vlastnosti a zároveň bojuje proti bakteriím způsobujícím akné. Tudíž bychom si mohli myslet, že by pro aknózní pokožku mohl být vhodný, ale pozor, je to naopak. Kokosový olej póry spíše ucpává,“ vysvětluje dermatolog Luigi L. Polla, zakladatel Forever Institut – Alchimie Forever. „Je to proto, že je od přírody okluzivní - stejně jako všechny oleje, jejichž účelem je zůstat na svrchní části pokožky, utěsňovat vlhkost a vytvářet ochrannou bariéru proti agresorům.“

Kokosový olej v péči o pleť

Pokud chcete kokosový olej zařadit do vaší kosmetické výbavy, je třeba nejprve zjistit, jaký typ pokožky máte. Olej obecně špatně snáší aknózní a mastná pleť. Ale i v tomto případě mohou existovat výjimky. „Kokosový olej není ve své podstatě špatná ingredience,“ říká Polla. „Je to skvělá ochrana před ztrátou trans-epidermální vody (TEWL). Pokud pokožka potřebuje pomoci při tvorbě přirozené bariéry a lépe udržovat vlhkost, je kokosový olej naopak dobrou volbou.“

Kokosový olej v make-upu

Neukvapujte se ale, protože produkty, které obsahují kokosový olej, hned do koše vyhazovat nemusíte. „Mnoho kosmetických značek ve svých produktech používá jen malé procento kokosového oleje, což ve skutečnosti může suchým typům pleti poskytnout trochu výživy a hydratace,“ vysvětluje Lori Youngová, ředitelka společnosti Violet Gray.

Polla také poznamenává: „Obecně platí, že pokud se bojíte ucpaných pórů, nenoste make-up.“ A když už mluvíme o odličování: „Kokosový olej lze využít také jako odličovač, protože olej na sebe naváže další oleje,“ dodává dermatolog.

Další využití kokosového oleje

Vaši láhev za studena lisovaného bio kokosového oleje nemusíte postavit zpět do poličky v kuchyni. Dermatolog říká, že tato složka je ideální fixací pro „nadměrně suchou, citlivou pokožku“, která se na vašem těle vyskytuje častěji a Youngová dodává, že pokožka na těle je mnohem silnější než pokožka na obličeji.

„Pokud chcete použít kokosový olej na vlasy, může to být skutečně velmi prospěšné ošetření. V takovém případě jej můžete nechat působit 20 až 30 minut, nebo déle u těch, které je mají vysušené,” dodává Youngová. „Kokosový olej může být ale pro velmi jemné nebo tenké typy vlasů až moc těžký.“

Čím můžete kokosový olej nahradit?

Pokud vám kokosový olej nevyhovuje ani na pleť, tělo či vlasy existuje řada dalších olejů, které můžete vyzkoušet. Hledejte ty, jejichž složení je podobné lidskému mazu, jako je třeba jojobový nebo hroznový. 

Dalším oblíbeným olejem je arganový, který je skvělým zdrojem omega mastných kyselin, vitaminu E a kyseliny linolové. „Bylo zjištěno, že tyto oleje mají léčivé a protizánětlivé účinky a jsou skvělou volbou pro někoho, kdo trpí psoriázou, růžovkou, nebo akné,“ říká Polla. „Skvělou volbou je také pupalkový olej - který je fantastický na velmi citlivou a reaktivní pokožku.“ Zkuste tyto oleje zařadit do vaší rutiny a slibujeme, že nebudete litovat.

Čtěte dál