Knihy v bodě zlomu

Spisovatelka Pavla Horáková se ve výběru knižních novinek tentokrát zaměřila na ženské autorky.

Nečekejte žádnou romantiku. Zavede vás do světů, v nichž se láme čas, dějiny i lidské charaktery.

Muriel Sparková
Foto: archiv vydavatelství
Muriel Sparková

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

Prostor

Česky konečně vychází jedno z významných děl anglicky psané literatury 20. století, ani ne dvousetstránkový příběh skotské spisovatelky, básnířky a esejistky Muriel Sparkové o zradě a pádu charismatické učitelky dívčí školy. Jde pravděpodobně o nejkratší knihu ve výběru stovky nejlepších anglicky psaných románů, jak jej sestavily deník Guardian i týdeník Time. Jean Brodieová je učitelka v dívčí škole, shromáždí kolem sebe šestici svých vyvolených žaček a snaží se je formovat, ale všechno se nějak zvrhne. Muriel Sparková byla listem Times zařazena na osmou příčku žebříčku nejlepších poválečných britských spisovatelů. Nejlepší léta slečny Jean Brodieové z roku 1961 jsou považována za její nejzdařilejší dílo. V češtině od ní vyšly ještě Balada z předměstí, detektivka Večírek, povídka Černá madona a román Záhadný případ lorda Lucana.

Naomi Kleinová
Foto: archiv vydavatelství
Naomi Kleinová

Ne nestačí

Argo

Kanadská novinářka, spisovatelka, feministka a aktivistka, která se věnuje studiu obchodních značek, klimatických změn a využívání šoku pro politické účely, se v knize s podtitulem Jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme zabývá fenoménem Donalda Trumpa, jehož osoba ztělesňuje prolnutí korporátního kapitalismu a americké vládní politiky. Jeho agendu včetně přizvukování náboženskému fundamentalismu, rozdmýchávání rasového napětí a popírání vědeckých poznatků o změně klimatu považuje Kleinová za zjevný symptom dlouhodobě probíhající krize. Dnes už podle ní nestačí vyjadřovat prostý nesouhlas, nýbrž je třeba vymezit se pozitivně a vykročit k uzdravení rozdělené společnosti a ke spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu pro všechny lidi i přírodu.

Pavla Frýdlová a Libuše Jarcovjáková
Foto: archiv vydavatelství
Pavla Frýdlová a Libuše Jarcovjáková

Ženy 60+

Wo-men

Další lahůdka z nakladatelství wo-men oceňované publicistky a autorky Barbory Baronové, které se specializuje na literární dokumentaristiku. Kniha Ženy 60+ s podtitulem Už nic nemusím, ale můžu hodně historičky Pavly Frýdlové a fotografky Libuše Jarcovjákové přináší příběhy jedenácti inspirativních českých žen ve věku od šedesáti do třiasedmdesáti let. I v tomto období zůstávají stále veřejně činné v profesním životě. Ekoložka, politička, podnikatelka, amatérská divadelnice, sociální pracovnice, léčitelka či včelařka nabízejí v knize svůj pohled zralé ženy, která má stále co dát nejenom svým vrstevnicím a ženám o generaci nebo dvě mladším, ale celé společnosti.

Ljudmila Ulická
Foto: archiv vydavatelství
Ljudmila Ulická

Případ Kukockij

Paseka

Stalinovým nařízením z roku 1936 přišly ženy v Sovětském svazu o možnost legální interrupce. Nadaný a ambiciózní lékař Pavel Alexejevič Kukockij se pokouší prosadit znovuzavedení tohoto práva žen, avšak svým bojem poškodí vlastní slibně rozjetou kariéru. Rozkolísá se mu i rodinný život, když se mu v něm náhle ocitne sirotek po sousedce, jež zemřela právě při pokoutně provedeném potratu. Příběh typický pro Sovětský svaz 40. a 50. let vypráví Ljudmila Ulická na pozadí poválečného nadšení, stalinského tažení proti genetice, Stalinovy smrti a dočasného období politického uvolnění. Provede nás dobovou Moskvou a Leningradem, ale i mezi antickými památkami černomořského pobřeží, zatímco se dotýká otázek rodinné tradice, lidské paměti, křehké hranice mezi zdravím a nemocí, životem a smrtí.

Radka Denemarková
Foto: archiv vydavatelství
Radka Denemarková

Hodiny z olova

Host

„Spěje-li stát či rodina k prosperitě, musí tu být nějaká příznivá znamení. Spěje-li stát či rodina k záhubě, musí tu být nějaká neblahá znamení.“ Tímto citátem z Konfucia je uvedena nová kniha Radky Denemarkové, jedné z našich nejpřekládanějších autorek a držitelky mimo jiné tří cen Magnesia Litera, inspirovaná jejími pobyty v Číně. Právě tam se vypraví český podnikatel s dcerou, ruský diplomat, francouzský literát a řada dalších, aby se vyrovnávali s krizí středního věku, vyhořením nebo pubertou. Jejich životy se ale dál rozpadají. Tak jako se trhá Evropa, jejíž starý svět končí, zatímco Čína se stmeluje a roste. Každá postava zažije mezní situaci, svou „hodinu z olova“. Nastupuje éra rezignace, ale stále ještě existuje čin. Jenom je třeba sledovat znamení...

Čtěte dál