Knihy, které doporučuje spisovatelka Pavla Horáková

O touze po lásce, unaveném ženském těle, záměrně zničeném rukopise i o tom, proč se anorexie může stát tím nejbližším druhem a proč je někdy lepší o minulosti partnera nic nevědět.

Foto: Shutterstock

Sofija Kordić
Foto: archiv PR
Sofija Kordić

Hypofýza v exilu

Není to tak dávno, co k nám proudili uprchlíci z bývalé Jugoslávie. V Praze našla útočiště i mladá novinářka Mia z chorvatského Zadaru. Uprchla před válkou, ale začít nový život v bezpečí se jí paradoxně nedaří. Rozklad Jugoslávie jako by se odrážel v mikrokosmu hrdinčiny rozvrácené hormonální soustavy. Pamětníky dojme opojná svoboda Prahy 90. let, která nám tehdy připadala samozřejmá. V Praze žijící chorvatská novinářka Sofija Kordić nabízí nezvyklé ženské hledisko na velké dějiny, nahlížené i přes zpravodajství Rádia Svobodná Evropa, a propojuje je s intimním příběhem, který zasahuje až do hlubin ženského těla.

Jassie Chaffee
Foto: archiv PR
Jassie Chaffee

Florencie v extázi

Mladá Američanka Hannah utekla do Florencie před životem, který jí zničila porucha příjmu potravy. Brzy však pochopíme, že anorexie je stále pevnou součástí jejího vnitřního světa. Byť pro její iracionální jednání stěží hledáme pochopení, strhující líčení života s anorexií odhaluje, že hladovění má i vyšší dimenze. Právě ve Florencii je Hannah nablízku odkazu středověkých světic a mystiček, jako byly Kateřina Sienská a Kateřina Janovská, svatá Tereza, Markéta z Cortony nebo svatá Klára, které stejně jako ona nacházely smysl života v odříkání a snaze oprostit se od těla. Florencie v extázi není poučným líčením „boje s poruchou příjmu potravy“. Zasazuje anorexii do kontextu dějin ženské duchovnosti a napovídá, proč je tak těžké se jí vzdát. Tohle je krásná literatura v nejlepším slova smyslu.

Lina Wolffová
Foto: archiv PR
Lina Wolffová

Na ostří jazyka

Svérázná venkovanka Ellinor na seznamce natrefí na literárního kritika s podivnými choutkami. V sebeobraně zákeřně zničí jediný rukopis románu, který mu svěřil spisovatel Max. Autor dotčeného rukopisu se jakožto druhý vypravěč dostane ke slovu v prostřední části románu. Třetí úhel pohledu přinese zchudlá šlechtična Lucrezia, a jak už to tak bývá, děje se propojí a my se konečně dozvíme, kdo, kdy, kde, jak a s kým. A taky proč by holky neměly trénovat judo a jestli četba Prousta není náhodou pozérství. Román Na ostří jazyka je kniha o knize, ale také o ženách a o mužích, o lžích, nerovných vztazích, manipulaci a hlavně o touze po lásce.

Salman Rushdie
Foto: archiv PR
Salman Rushdie

Zlatý dům

Salman Rushdie sice letos nezískal jubilejní zlatou Man Bookerovu cenu, ale zlato figuruje aspoň v titulu jeho románu, který právě vychází v češtině. Drahý kov se tu objevuje v mnoha narážkách, například na Zlatý dům císaře Nerona nebo na dotek krále Midase. Antickými odkazy Rushdie nešetří, hlavní postavy členů indické rodiny se po přestěhování do New Yorku ozdobí řeckými a římskými jmény, aby mohly začít s čistým štítem. Jedním z motivů románu je i nástup trumpovské éry, kdy se ukazuje, že skutečnou identitou Ameriky není superhrdina, nýbrž superzlosyn.

Julian Barnes
Foto: archiv PR
Julian Barnes

Než potkala mě

Málokdo umí tak brnkat na emoce jako Julian Barnes. Svými neokázalými prózami o vztazích nám šípem nepozorovaně probodne srdce a ještě jím v ráně pootočí. S dlouhou prodlevou konečně česky vychází jeho druhý román Než potkala mě a připomíná nám, že ani akademické vzdělání a společenský status člověka neuchrání před milostným šílenstvím, žárlivostí a sebedestrukcí. Jakmile profesor historie začne pátrat po minulosti své druhé manželky, pochybnosti a podezřívavost začnou naleptávat jejich šťastný vztah i jeho vlastní osobnost.

Čtěte dál