Klenoty Netflixu: Pět seriálů, které stojí za to objevit (a pochytit u nich britský přízvuk)

Testováno na autorce článku.

Pojďme si to říct upřímně, venku je příliš horko, v noci se nedá spát a velké seriálové pecky už buď skončily, nebo teprve začnou. Když už na sebe necháte svítit modré světlo z vašich monitorů, ať to stojí za to. Vybrala jsem pro vás pět seriálů, o kterých se sice nemluví, ale rozhodně vás nezklamou.

1 Fallet
Foto: archiv

Ona je švédská policajtka, která má problémy s disciplínou, on roztržitý britský detektiv. Společně dostanou za úkol vyšetřit záhadnou vraždu v zapadákově na severu Švédska. Co začíná jako klasická detektivka se záhy zvrhne v bláznivou grotesku plnou černo-černého skandinávského humoru. Nakonec budete chtít, aby tahle dvojka už už začala řešit další zločin.

2 Canť cope, wonť cope
Foto: archiv

Z dvou nejlepších kamarádek se snadno mohou stát největší nepřítelkyně. Aisling a Danielle žijí v Irsku, jedna studuje umění, druhá pracuje v poradenské firmě a společně řeší nejen lásku, ale i to, kolik panáků každý večer ještě zvládnou. Tohle není žádný nablýskaný seriál o životě mladých slečen plný značkového oblečení a dokonalého make-upu. Do kapsy je hluboko, oblečení je ze sekáče, všude se válejí krabice od pizzy  a pro sprosté slovo se nejde daleko. Někdy vtipné, někdy smutné, někdy provokativní. Ale stojí to za to.

3 Chewing Gum
Foto: archiv

Tenhle seriál rozhodně obohatí vaši slovní zásobu. Odehrává se totiž v Londýně, na sídlišti s bydlením pro sociálně slabší. Tohle tedy není rozhodně žádné Downton Abbey. Hlavní hrdince je 24, pracuje jako prodavačka v samoobsluze a je panna. A to ji hodně trápí. Jenže její matka je bigotní křesťanka a rozvoji sexuálního života své dcery příliš nepřeje. Plejáda postaviček z okraje britské společnosti se postará o nezapomenutelný zážitek a tenhle potřeštěný svět s vlastními pravidly si zamilujete. Herečka Michaela Coel, jež seriál i napsala, dostala za ztvárnění hlavní role cenu BAFTA a seriál si zamilovali i téměř všichni britští kritici.

4 Green Wing
Foto: archiv

Tenhle seriál už je sice starší (z roku 2004), ale pořád skvělý! Představte si jednu trochu dezorganizovanou nemocnici plnou svérázných doktorů a surreálného humoru. Každý je zamilovaný do té nesprávné osoby a tak dále, klasické seriálové zápletky se tu ale řeší více než originálně. Sledovat tu navíc můžete tehdy ještě začínající, ale dnes již etablované hvězdy mezinárodní komediální scény jako je Stephen Mangan nebo Tamsin Greig (společně si zahráli i v seriálu Episodes).

5 Crashing
Foto: archiv

Ještě jednou se podíváme do nemocnice, tentokrát vybydlené, kde výměnou za správu objektu zadarmo bydlí partička mladých lidí. Ta je upjatá, ten nenechá jednu sukni na pokoji, ta je malířka, ten je rozvedený. Žili by si tu šťastně až do smrti, kdyby se náhle neobjevila nejlepší kamarádka jednoho z ústředních hrdinů, který se má ale brzy ženit. A jak se říká, kamarád taky rád. Pavučina vztahů se rázem musí utkat znovu a vy se u toho budete náramně bavit.

Čtěte dál