Kdo je Valentina Sampaio, první transgender modelka Victoria’s Secret?

Výrobce spodního prádla najal do své elitní družiny modelek Brazilku, která prošla změnou pohlaví.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Není to tak dávno, co šéf marketingu Victoria’s Secret Ed Razek v jednom z rozhovorů prohlásil, že výrobce spodního prádla nechce spolupracovat s transgender modelkami. “Pořád se nás někdo ptá na to, proč neuděláme tohle a ono. Proč nemáte transexuální modelky? Proč nemáte modelky s velikostí 50? Ne, nemyslím si. Proč? Protože naše přehlídka je fantazie. Zábavní program, který trvá 42 minut,” řekl tehdy Razek. 

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Nikdy neříkej nikdy. Victoria’s Secret se pod tlakem veřejnosti, která volá po větší diverzitě, mění. Na začátku srpna značka oznámila, že najala brazilskou transgender modelku Valentinu Sampaio. Ta se stala jednou z modelek katalogu řady spodního prádla Victoria’s Secret PINK určené pro mladé dívky. Razek v den, kdy značka tuto zprávu oznámila, podal výpověď.

Co byste o dvaadvacetileté Valentině měli vědět?

Narodila se v rybářském městě Aquiraz na severovýchodě Brazílie. Její otce byl rybář, matka učitelka.

Psychologové ji identifikovali jako transgender v osmi letech. Valentina si ale začala říkat až ve dvanácti. Veřejnosti není známé její původní jméno, ani kdy přesně prošla změnou pohlaví.

Původně studovala architekturu. Pak se ale rozhodla pro studium módy, kde ji objevil make-up artista a přivedl ji do modelingové agentury. V roce 2016 už předváděla na fashion weeku v Sao Paulu. 

Záhy po její první přehlídce se stala jednou z ambasadorek L’Oréal a stala se i první transgender modelkou na obálce francouzského Vogue.

Loni v létě se zúčastnila castingu na přehlídku Victoria’s Secret, ale práci tehdy nedostala.

Není v příbuzenském vztahu s modelkou a Victoria’s Secret andílkem, portugalskou kráskou Sarou Sampaio. Jedná se jen o shodu jmen.

Čtěte dál