Kdo je Kamala Harris a co nám o ní říká její styl?

Spojené státy mají poprvé v historii zvolenou viceprezidentku, která bude pravou rukou Joea Bidena, 46. prezidenta USA. Víc vám o ní řekne její zajímavý příběh a překvapivě jednoduchý styl oblékání.

Foto:  VP Brothers / Shutterstock.com

Kamala Harris je první v mnoha směrech. První zvolená žena, první černoška a první asijsko-americká viceprezidentka v USA. Jak ale ona sama říká: „Jsem první, ale nejsem poslední.” Stává se tak nejvýše postavenou ženou za 244 let existence státu a zároveň významnou zástupkyní stále rozmanitějšího složení země. Krom toho má ale také smysl pro humor, vytrvalost a styl. 

Multikulturní Američanka

Narodila se v roce 1964. Jejím otcem byl Donald J. Harrison, který emigroval z Jamajky do Států a který je dodnes profesorem ekonomie na prestižní Stanfordské univerzitě. Její matka, Shyamala Gopalan, byla bioložkou původem z Indie, známá pro svou práci v oblasti výzkumu rakoviny prsu. Rodiče se poznali na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ve stejném městě, kde Kamala Harris prožila část dětství. 

Cesta k politice 

Jako dítě několikrát navštívila rodinu své matky v Chennai, Indii. Podle ní ji silně ovlivnil její dědeček z matčiny strany, P. V. Gopalan, indický úředník ve výslužbě, jehož progresivní názory na demokracii a práva žen pro ni byly inspirativní. Po střední škole se rozhodla studovat politologii a ekonomii na Howard University, která je historicky černošská a má sídlo ve Washingtonu D.C. Během času stráveném na Howardu absolvovala stáž u kalifornského senátora Alana Cranstona, předsedala ekonomické společnosti, vedla debatní tým a připojila se k sesterstvu Alpha Kappa Alpha.

Milovnice Converse

Jestli jsou nějaké boty, které na Kamale Harris uvidíte skoro vždy, jsou to bezpochyby tenisky Converse Chuck Taylor All-Star. Za poslední tři měsíce je obula při mnoha příležitostech - když mluvila na shromáždění v Orlandu, na akci mobilizace voličů v Las Vegas, když se procházela po centru Salt Lake City nebo když se objevila v epizodě Desus & Mero. 

„Mám celou sbírku Chuck Taylors: černý kožený pár, bílý pár, ale i pár, který se nešněruje. Dokonce i krajkový nebo ten, který nosím v horkém počasí. Zároveň mám pár, který nosím v zimě a také takový druh platformy, který vezmu ke kalhotovému kostýmu,“ řekla Harris v roce 2018. 

V průběhu americké historie byl pohled na političku, která na sobě měla něco jiného než podpatky - natož tenisky - vzácný. Změna přišla v roce 2013, kdy senátorka státu Texas Wendy Davis nezapomenutelně absolvovala jedenáctihodinový filibuster o zákonu o potratech v růžových běžeckých botách Mizuno.

Nemluvě o tom, že jsou tyto retro tenisky Harris lidem přístupné a sympatické - bez ohledu na jejich věk, rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo socioekonomický status. „Bez ohledu na to, z jakého prostředí pocházíte, nebo jakým jazykem vaše babička mluvila, všichni jsme někdy měli Chucks, že?," dodala zvolená vicepresidentka v interview pro Complex. 

Ikonické perly

Není tajemstvím, že perly jsou oblíbeným doplňkem známých političek. Nosí je například Nancy Pelosi či Hillary Clinton. Ovšem Harris má zajímavé důvody, proč nosí zrovna perly. Na své promoci v roce 1986 na sobě měla jednodruhový perlový náhrdelník a náušnice, protože sesterstvo, do kterého patřila, o svých zakládajících členkách mluví jako o „dvaceti perlách“. Každá nová členka dostane při zahájení speciální odznak zdobený dvaceti perlami. 

Harris měla na důležitých událostech téměř vždy náušnice nebo náhrdelník a na svou přísahu do Kongresu si vzala tahitské perly (známé svou tmavou barvou). Na svou přísahu v roce 2004 jako okresní prokurátorka v San Francisku na sobě měla jednoduchý perlový náhrdelník, který by mohl být ve šperkovnici každé předměstské ženy v domácnosti. Dvojitý perlový náhrdelník, který byl velmi podobný často používaným náhrdelníkům bývalých prvních dam, Barbary Bush a Ladybird Johnson, měla na sobě při výslechu Bretta Kavanaugha.

Kostým Carolina Herrera

V sobotu 7. listopadu po velkolepém vítězství vystoupila Harris v bílém kostýmu venezuelské návrhářky Caroliny Herrery. Její volba outfitu je považována za poctu sufražetkám z počátku 20. století, které při boji za volební právo žen nosily bílé oděvy. V posledních letech si političky zvolily podobné modely, například demokratické kongresmanky v roce 2018, které na sobě měly čistě bílou barvu, nebo Hillary Clinton, která oblékla bílý kalhotový oblek, když se stala první kandidátkou na prezidentský úřad pro hlavní politickou stranu v roce 2016.

Podívejte se s námi na fotky Kamaly Harris v jednoduchých a nadčasových outfitech. 

Čtěte dál