Kdo je Amanda Gorman, mladá básnířka z Bidenovy inaugurace

Inaugurace 46. prezidenta Spojených států byla i přes přísná bezpečnostní opatření velkou show. Nechyběla Jennifer Lopez či Lady Gaga, ale ani básnířka Amanda Gorman. Co byste o dvaadvacetileté umělkyni měli vědět?

Přestože na inauguraci amerického prezidenta Joea Bidena chyběly kvůli protipandemickým opatřením jásající davy, nebyla o hvězdné momenty nouze. Ať už k nim patřilo emotivní vystoupení Lady Gaga v róbě od Schiaparelli, Jennifer Lopez oděná celá v bílém se svým vzkazem proneseným ve španělštině nebo Michelle Obamová a její bezchybný účes. Jednou z žen, která na sebe strhla pozornost, byla i básnířka Amanda Gorman, která přednesla svou báseň The Hill We Climb.

Verše nové éry

Amanda Gorman, která má za sebou studia sociologie na Harvardu, se tak stala vůbec nejmladší spisovatelkou, která na inauguraci kdy vystoupila. Pyšní se také titulem nejlepší mladé americké básnířky. Pochází z Los Angeles a dlouhodobě se věnuje tématům feminismu a systémovému rasismu. Bylo to právě na vysoké škole, kdy na sebe poprvé upozornila svými básněmi a byl to údajně projev držitelky Nobelovy ceny míru Malaly Júsufzaj v OSN, který ji inspiroval k tomu, aby se sama věnovala aktivismu.

Báseň, která vyzývala Ameriku a celou zemi k zahojení ran a nalezení jednoty, dokončovala právě v době, kdy byl Kapitol v obležení Trumpových podporovatelů. „Doufám, že moje báseň bude představovat okamžik jednoty pro naši zemi a že moje verše otevřou novou kapitolu a éru našeho národa,“ řekla listu The Washington Post.

Hra symbolů

Kromě její dojemné básně zaujal ale i její outfit. Žlutý kabát značky Prada byl údajně poctou první dámě Jill Biden, kterou Amanda Gorman poprvé viděla právě v šatech podobného odstínu. Kanárkově žlutý a optimisticky působící outfit doplnila kontrastní červenou čelenkou. Na prstě měla navlečený prsten, který jí darovala Oprah Winfrey, s motivem ptáčka zavřeného v kleci, jenž zase symbolizoval nedávno zesnulou spisovatelku Mayu Angelou.

Foto: @modemagasinet_in

 

Podívejte se na pár záběrů z inaugurace 46. amerického prezidenta Joea Bidena.

Čtěte dál