Kde končí inspirace a začíná kopírování?

Koupila byste si fejkovou kabelku? Asi ne, hádám. A boty z řetězce, které vypadají jako od Bottegy? Hranice přijatelného napodobování je čím dál klikatější a záleží i na míře tolerance každého z nás.

Foto: archiv značek 

Na tu informaci jsem zprvu zareagovala blahosklonně, i když mě jinak dění v módě i různé drby z českého rybníčku velmi zajímají. Designérce Ivaně Mentlové prý okopírovala kabát nějaká polská značka, jejíž název jsem si nezapamatovala. Tedy jen do doby, než jsem ho na Instagramu viděla na své oblíbené švédské influencerce. A pak na supermodelce Else Hosk. A také na Irině Shayk. Abyste rozuměli, tyhle módní superstar s miliony followerů se neobtěžují, aby váš produkt ve svém postu označily. Stačí, že vzbudí zájem, o zbytek se postarají fanoušci. A zájem byl enormní. Matilda Djerf 132 tisíc lajků, Elsa Hosk 153 tisíc lajků... Irina Shayk se v outfitech na Instagram fotit nemusí, na to má paparazzi a média.

Teď už vím, že ten kabát, oversize, tmavě hnědý, se světlým beránkovým lemováním, pocházel od polské značky Mannei, kterou v roce 2020 založila jistá Sara Boruc. A ať už ho oblékla Matilda, Elsa, nebo později třeba Pernille Teisbaek, vždy se v komentářích našlo i několik výrazných hlasů, které trvaly na svém: Kabát je do detailu okopírovaný design české návrhářky Ivany Mentlové. Kauza se rozhořela a hvězdy instagramové módní scény zapochybovaly: Opravdu podporují někoho, kdo své nápady slizce krade jiným, nebo je to celé jen přehnaná hysterie? A i já pocítila určitou národní křivdu v tom smyslu, že kdyby Polky Ivanu nevykradly, mohlo se Česko dostat na světovou módní mapu. Anebo ne?

Jak to bylo

Ivana Mentlová donedávna tvořila především pro lokální klientelu a neměla velké ambice pronikat do zahraničí. To, co zní jako sen, totiž ve skutečnosti vyžaduje obrovské investice – třeba abyste si zaplatili drahou agenturu, která vaše věci protlačí ke stylistům celebrit. Instagram ale hranice nezná, a tak ji díky němu začala sledovat i zahraniční módní komunita. Mezi ní Sara Boruc-Mannei. „Vlastně byla mojí klientkou. Zpětně jsem si pak dohledala, že jsme jí kabát odeslali 18. prosince 2019. Nemám e-shop a nerada jsem posílala takhle specifické kusy do zahraničí, když jsem si nebyla jistá, jestli budou sedět, a Sara v té době žila v Londýně. Ale byla velmi vytrvalá,“ vzpomíná designérka.

Polská zakladatelka značky se stříbrnými šperky a manželka úspěšného fotbalisty se pak v beránkovém kabátě několikrát fotila na Instagram – bez označení, ale to je podle Mentlové v pořádku, kabát si zakoupila. Na všetečné dotazy followerek, odkud ho má, však začala odpovídat, že je vintage. Pomyslná červená kontrolka se u Ivany rozsvítila ve chvíli, kdy ve Stories Sary Boruc zahlédla odstřižky kůže s tajemným sdělením „něco se chystá“. Svou značku Mannei představila koncem listopadu, v prosinci pak zveřejnila první fotku dotčeného kabátu s popiskem „our signature Jordan coat“. „Vůbec bych nečekala, že to bude až tak stejné. Můj kabát z odlehčené jehnětiny má na nárameníku dvě poutka, což vzniklo omylem, ale nakonec z toho byl zajímavý detail, který i ona použila v celé své kolekci. Předělala jen zadní část kabátu, kam umístila gumu. Ale střih a typické detaily jsou stejné,“ popisuje návrhářka.

Ivana Mentlová se dlouho rozhodovala, jak se k této situaci postaví. „Mrzelo mě to strašně. Prostě využila náročného roku a také toho, že jsem Češka, mám malý lokální brand a donedávna jsem prodávala své věci jen v butiku v Praze nebo Bratislavě.“ Zprvu zvažovala prohlášení v angličtině, jako to činí řada jiných drobných designérů, kterým větší módní ryby ukradly nápad. Nakonec se rozhodla nedělat nic, což se ukázalo jako dobrý tah. Pověst o okopírovaném kabátě se na Instagramu sama rozšířila lépe než klepy v seriálu Bridgerton a brzy se dostavila i satisfakce. Z Polska přišla obrovská vlna podpory hned po uvedení kolekce Mannei, kabát z jehnětiny není jediným „podobným“ kusem. Pak se jí ozvala Marie von Behrens, vlivná blogerka žijící v Německu, která zatoužila postavit se na správnou stranu a ukázat své nemalé instagramové obci (milion followerů), jak vypadá originál. Nakonec Mentlové napsaly i některé influencerky, které kabát Mannei vynesly, že nic netušily a že je to mrzí. „Bylo to milé,“ uznává designérka, ale druhým dechem dodává, že už ji celá kauza unavuje.

Klony útočí

Ivana Mentlová přiznává, že jí tahle zkušenost paradoxně i pomohla. Přilákala totiž více zahraničních klientek, které nyní touží po „tom kabátě se světlým beránkem.“ A to i přesto, že jim nabídne jinou barvu, aby se aspoň trochu mohly odlišit. „Nechápu to. Já jsem vyrůstala za komunismu a vždycky jsem toužila vypadat jinak než ostatní. Dnes vedou uniformy: momentálně šedé tepláky, dlouhý kabát, svetr kolem krku, k tomu tenisky New Balance a kšiltovku na hlavu,“ naráží na to, co známe z Instagramu všichni.

Více se dočtete v dubnovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál