Katarína Drobná: Neušiji nic, co bych si sama neoblékla

Představujeme vám nový talent módní slovenské scény, návrhářku Katarínu Drobnou.

Foto: Patrícia Kvasňovská

Katarína Drobná pochází z Trenčína, ale žije a pracuje jako módní návrhářka v Bratislavě. V dnešním světě nekonečných možností, vzorů a vůní má ráda jednoduchost, střídmost a čisté linie s důrazem na propracovaný detail a kvalitní materiál. Inspiraci čerpá z okolního světa, ze svých smyslů, emocí a z vlastních zkušeností. 

Jak se z právničky stane návrhářka?

Když člověka na tomto světě baví a fascinuje mnoho věcí, nemá jinou možnost, než je všechny prozkoumat. Od malička jsem byla vedena k lásce, umění a historii. Šití je pro mě relax, navrhování, snění s otevřenýma očima, a právě to mě naopak vrací nohama zpátky na zem. 

Jak by jste charakterizovala svou poslední kolekci třemi slovy?

Síla, ženskost, rafinovanost. 

Co je pro vás důležité při navrhování?

Při navrhování je pro mě nesmírně důležité, aby moje návrhy vycházely z mého vnitra. Neušiji, nebo nenechám ušít nic, co bych si sama neoblékla. Mám ráda střídmost a čistotu s originálním detailem. Samozřejmostí je propracovaný střih a kvalitní materiál, který poznáte již na první pohled.

Foto: Patrícia Kvasňovská

Vy a udržitelnost?

Soustředím se na udržitelnou textilní produkci založenou na přísných environmentálních pravidlech dodržující základní sociální kritéria. Všechny produkty vyrábíme na Slovensku s použitím certifikovaných přírodních materiálů. Pracuji s organickou bavlnou, vlnou, hedvábím a lnem. Při své výrobě se snažím produkovat co nejméně odpadu. 

Jak vzniklo spojení Katarina a Dalyb? (slovenský raper)

Dalyb je můj dobrý kamarád, kterého si vážím nejen jako člověka, ale také jako umělce. Jeho názor je pro mě velmi důležitý. V začátcích mi vždy ochotně poradil a pomohl kdykoliv jsem řešila nějaké kreativní dilema ohledně své značky. 

Nedávno si Dalyb oblékl mé věci v klipu 4eva, z čehož jsem měla velikou radost, protože je to úžasný klip, takový, jaký na Slovensku ještě nebyl. 

Kdo se stal vaší inspirací pro kolekci SS20?

Inspirují mě všichni, s kým na své značce spolupracuji, pravidelně například s kreativní dvojicí Patricií Kvasňovskou a Ninou Ford, které jsou mým vzorem jak po profesionální stránce, tak po té lidské. Zdrojem inspirace jsou pro mě modelky, které fotí lookbooky k jednotlivým kolekcím a reálné ženy, které nosí mé věci a reprezentují mou značku. Mojí velkou múzou je Mikina Dimunová, s kterou jsme nedávno nafotili krásné fotky v mých oblíbených kouskách. 

Foto: Patrícia Kvasňovská

Jak vypadá váš klasický pracovní den?

Klasický pracovní den mi začíná přibližně v 10 hodin s prvními pracovními schůzkami. Každý den je úplně jiný, proto i pokaždé končí něčím jiným a v jinou hodinu. V rámci tohoto období zařizuji mnoho věcí, které mám naplánované a zapsané v mém diáři, který mi zásadně ulehčuje život. Schůzky se konají buď přímo v mém studiu v Bratislavě nebo za nimi přejíždím z místa na místo. I kvůli tomu trávím hodně času v autě. 

Co ve vaší kolekci vyjadřuje modrá, oranžová a bílá barva? 

Barvám, kromě estetiky, přikládám také energetický a psychologický význam a toto jsou právě ty barvy, které dokonale vystihují moji osobnost. 

Must have kousek nadcházející letní sezóny?

Pro mě je to single earring z mé kolekce SS20, na které jsem se podílela se šikovnou šperkařkou Máňou Berec. Je to extravagantní a výrazný kousek, ke kterému už není nic moc třeba doplňovat. Jako další určitě simple topy na jedno rameno, které jsou velmi stylové a variabilní. Zároveň také šetrné k naší pokožce a k životnímu prostředí, protože jsou vyrobené z certifikované GOTS biobavlny. 

Čtěte dál