Karolína Kurková v ulicích New Yorku

Metr osmdesát půvabu a noblesy, dvacet let zkušeností a nekonečná vášeň pro profesionalitu.

K módě se dostala obdobně jako mnohé známé modelky zlaté éry modelingu: neplánovaně. Když jí bylo čtrnáct let, její kamarád zaslal Karolíninu fotografii do agentury, aniž o tom věděla. Líbila se jim, zavolali jí a o rok později už fotila svou první obálku časopisu ve Spojených státech, stěhovala se do New Yorku a podepisovala smlouvy s velkými značkami.

Foto: JUANKR, styling: Almudena Guerra

Metr osmdesát vysoká blondýnka s modrýma očima dokonale splňovala tehdejší standardy nastavené její předchůdkyní Claudií Schiffer. Kurkovou by nikdy dřív nic takového ani nenapadlo. Jako -náctiletá čelila posměchům ostatních dětí kvůli své postavě a zubům. „Kdybych mohla, svému tehdejšímu ‚já‘ bych řekla, ať si z toho nic nedělá, že věci, kterým se ostatní smějí, jsou právě těmi, díky kterým se později stanu jedinečnou. To mě posílilo: Nikdy předtím jsem se necítila ve svém těle dobře, ale když jsem pak začala pracovat s módními fotografy, něco se ve mně změnilo. Začala jsem si vážit toho, co jsem měla,“ vzpomíná po focení.

Foto: JUANKR, styling: Almudena Guerra

Dcera profesionálního hráče basketbalu a šéfa policie a bankéřky měla i přes posměšky okolí dokonalé dětství. „Žila jsem na malé vesnici, ale byla jsem šťastná. Cestovala jsem, naučila jsem se jazyky a to se mnou zůstane už navždy.“ Ale především si doma osvojila takové vlastnosti, že k práci přistoupila jako rozená profesionálka. Proto je všem známá tím, že tvrdě pracuje a je perfekcionistka. „Možná to má i něco do činění s tím, že jsem se v mládí věnovala atletice, vždy jsem na sebe byla velmi přísná. Navíc jsem ráda, když vidím dobrý výsledek, a věnuji pozornost i detailům, vždy se snažím udělat maximum,“ dodává. Právě díky svému úsilí a vytrvalosti se objevuje na seznamech nejlépe placených modelek na světě.

Foto: JUANKR, styling: Almudena Guerra

Za téměř 20 let spolupracovala s nejlepšími značkami v oboru. „Musíš mít vášeň pro to, co děláš, a obrovskou osobnost. Musíš mít touhu se učit a taky vědět, že budeš muset pracovat s různými typy lidí. Člověk by se měl umět přizpůsobit, protože může uspět jen díky tomu, že dokáže vyprávět příběhy nejrůznějších značek a časopisů. A to nejdůležitější: musíš být dobrý člověk,“ zdůrazňuje.

Foto: JUANKR, styling: Almudena Guerra

Ve svých pětatřiceti letech může dávat rady, které pro ni byly naprosto zásadní, i když ví, že v digitální éře funguje svět modelingu úplně jinak: „Když jsem začínala, byl svět mnohem menší. Internet nefungoval tak jako nyní, nemohli jsme googlovat, co se děje v módním světě, a dozvědět se o tom ihned.“ Nyní s tím má své vlastní zkušenosti. S trvalým bydlištěm v Miami a jako matka dvou synů, kteří jsou nesporným středobodem jejího života, si vybírá práce, jež si následně užívá jako v začátcích své kariéry. Je spoluzakladatelkou značky Gryph & IvyRose a spolupracovala se společností Cybex, pro kterou navrhla kolekci kočárků. Při svých četných filantropických aktivitách využívá vlivu, který během svého dlouholetého působení získala. „Móda je fajn, ale musíme využít všech možností, abychom podpořili ty, kteří neměli takové štěstí. Se slávou přichází také odpovědnost,“ říká. A tak je Karolína takovou, jakou ji vidíte na fotografiích doprovázejících tento text. Upřímnou a přirozenou. I ona sama to tvrdí: „Tohle focení mělo být upřímné, čisté a opravdové v každém snímku. Neudělali ze mě nikoho jiného, jen dokázali ukázat různé tváře Karolíny, kterou skutečně jsem.“

Foto: JUANKR, styling: Almudena Guerra

Čtěte dál