Kam za uměním v Praze? Nový průvodce po umělecké scéně vás navede

Vychází kniha Kurátor - odhalí vám zajímavé pražské galerie a nominuje se na zajímavý vánoční dárek (nejen) pro milovníky umění.

Foto: archiv PR

Které pražské galerie vyjmenujete z hlavy? Pokud jména lovíte jen ztěžka, ale i pokud jste na výstavách pečení vaření, nadchne vás nový literární počin jménem Kurátor: Průvodce uměním v Praze. Kniha přitom splňuje to, co napovídá její název - ukáže vám, že v hlavním městě se skrývá mnohem více míst plných umění, než by se na první pohled zdálo. 

Autoři Valérie Dvořáková, Ján Gajduška a Štěpánka Veselská na ní pracovali dva roky. Společně sestavili kompletní přehled galerií kombinovaný s rozhovory se zajímavými lidmi z umělecké scény včetně ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, umělce Krištofa Kintery či sběratele Oldřicha Uttendorfského. 

“V Praze je spousta skvělých galerií, o jejichž existenci ví jen bublinka těch největších srdcařů. Ale i všechny budovy Národní galerie umí vyjmenovat málokdo. Pořádný průvodce, podle kterého by se na pražské umělecké scéně dalo orientovat, nám už dlouho chyběl, a tak vznikl Kurátor,” říká o knize Štěpánka Veselská. 

Limitovanou verzi knihy doprovází i originální tisk od výtvarnice Marie Makeevy, která je zároveň i autorkou knižní mapy. Kurátor vychází pod hlavičkou nakladatelství Universum a cena je 299 Kč. Pokud máte ve svém okolí milovníka umění, máte tak jeden vánoční dárek z krku.

Čtěte dál