Kalhotový kostým vládne světu. Pořád!

Původně pánská záležitost v ryze ženském pojetí.

Kde se vzal, tu se vzal. Byla to otázkou času.Přišly 30. léta a filmy jako a Plavovlasá Venuše ale především Maroko, kde se Marlene Dietrich objevila ve smokingu a cylindru. Nebyla to revoluce. Byla to troufalost a zjevení současně. Marlene, s jasně definovaným pasem, provokativně kouřící cigaretu, v orient baru plném tuaregů zpívá francouzský chanson. Poprvé se tak setřela jakási genderová vyhraněnost jistého druhu šatstva. Ryze mužskou záležitost oblékla žena a jako muž se i chovala. Drze a sebevědomě. Naprosto v rozporu s tím, co se od ní očekávalo. Z dnešního hlediska, kdy ženy nosí pánské kalhoty a muži podpatky, je to vlastně úsměvné.

Dalším milníkem byla druhá světová válka a revoluční kostýmy Coco Chanel, která už tehdy sama chodila v kalhotách. Se svými praktickými kreacemi se tak stavěla proti Diorovi, který i navzdory válečným hrůzám stále vyznával korzety a všité formy.

Na pořad dne se kostýmy znovu významně dostávájí v 70. letech. Americký kontinent objevil termíny jako emancipace a pracující žena. Ženy nastupovaly do práce a chtěly se rovnat a porovnávat s muži. Byla to doba, kdy se ženy rozhodly dokázat mužům, že jsou soběstačné. Evropa na to reagovala po svém. Zatímco Američanky nosily praktické kostýmy s teniskami, Yves Saint Laurent vytvořil sexy ženský smoking a doplnil ho jehlami. Chanelovské malé černé se tak rázem dostaly na druhou kolej.

Dnes je dámský kostým znovu na vrcholu. Nosí se všechny barvy a střihy. Je jen na sebevědomí nositelky, jak ho pojme. Jestli bude byznysmenka s kabelou od Hermés, nebo lady dandy s malým psaníčkem a rudými rty.

Co vlastně představuje kalhotový kostým? Sílu? Moc? Praktičnost? Možnost pohybu? Zatímco pro Marlene to bylo něco provokativního, ve smyslu stavění se na roveň mužů, dnes může být kalhotový kostým fádním, zpátečnickým i zcela sexuálním a inovativním.

Katharine Hepburn ve snímku Příběh z Filadelfie (1940)

Foto: Harper’s Bazaar US

černý kostým Max Mara
Foto: archiv značky
černý kostým Max Mara

sako 19 800 Kč

kalhoty 9 400 Kč

kostkovaný kostým Pietro Filipi
Foto: archiv značky
kostkovaný kostým Pietro Filipi

sako 7 990 Kč

kalhoty 5 490 Kč

bílý kostým Alexander McQueen
Foto: archiv značky
bílý kostým Alexander McQueen

sako 34 900 Kč, prodává net-a-porter.com

kalhoty 16 200 Kč, prodává net-a-porter.com

květovaný kostým Gucci
Foto: archiv značky
květovaný kostým Gucci

sako 49 000 Kč, prodává net-a-porter.com

kalhoty 24 600 Kč, prodává net-a-porter.com

Jak nosí kalhotový kostým slavné ženy?

Čtěte dál