Jednoduché pilates cviky pro vaše břicho

Zkuste pro zpevnění a posílení těla do své denní rutiny zařadit základní pilates.

Foto: archiv Barbora Voštová

Pravidelně pro vás vždy pilates cviky nachystá zkušená lektorka pilates i jógy Bára Voštová, majitelka a trenérka Akademie aerobiku Praha. Sportem žije už od raného dětství. Díky své práci se udržuje v neustálé kondici a zároveň si nedovolí povolit.

"V každém tréninku hledám to, co zrovna potřebuji. Když potřebuji vybít energii nebo nahromaděný stres, trénink sportovního aerobiku s mými „dětmi“ je to pravé. Naopak pokud se potřebuji zklidnit, soustředit se sama na sebe, lekce jógy mi vždy pomůže. Baví mě pracovat s každým klientem a díky cvičení mu určitým způsobem vstoupit do života." 

Cviky na posílení šikmých břišních svalů podle Báry:

Většina lidí se věnuje primárně posilování přímých břišních svalů a na ty šikmé se často zapomíná. Přitom právě díky těm šikmým můžeme mít krásný pevný pas. Správné posílení břišních svalů nám napomáhá ke správnému držení těla a šikmé svaly nám umožňují nejrůznější rotace v pase a uklánění se do stran.

Foto: archiv Barbora Vostová

Foto: archiv Barbora Vostová

Položíte se na záda, napnete obě nohy, které si nastavíte na šíři podložky, a na chodidlech uděláte fajfky, o které se při zdvihání opřete. Ruce pokrčíte v loktech a střídavě se vytahujete do strany za rukou směrem vzhůru. Hlídáte si stále položené hýždě a odložené nohy, kontrolujete střed těla a neprohýbáte se v bedrech. Pohyb nahoru je vždy tahem, nikdy se nezdvihejte švihem. Zkuste tento cvik provést v 8 opakováních na každou stranu.

Foto: archiv Barbora Vostová

Foto: archiv Barbora Vostová

V lehu na zádech přednožíte nohy, můžete si zvolit, zda nohy dopnete, nebo necháte lehce pokrčená kolena. Nadechnete se a s výdechem pouštíte nohy pomalu do strany. Po celou dobu se soustřeďte na přitisknutá bedra k podložce a na polohu paží a ramen, které by se neměly nadzvedávat.  Střídavě ukláníte nohy do strany v opakování 6× na každou stranu.

Foto: archiv Barbora Vostová

Foto: archiv Barbora Voštová

Pokud jste zvládli předchozí cviky bez problémů, můžete pokračovat náročnější variantou, kterou je cvik zvaný russian twist. Výchozí pozice je nyní loďka. Kolena vyvezte nahoru a dlaněmi si je lehce zajistěte, dokud nezískáte balanc. Držíte rovná záda, sedací kosti skrze hýždě tlačíte do podložky a pomalu rotujete hrudní páteř do strany. Tělo otáčíte tam a zpět v opakování 6× do každé strany.

Pro tento týden máme hotovo a příští týden se můžete těšit na další partii.

Čtěte dál