Jediný seriál o lásce, který potřebujete vidět

Najdete v něm více sexu než v Sexu ve městě, více skutečnosti než v Girls. Seriál Normal People se čte jako návod na to, co by lidé ve vztazích měli, ale hlavně neměli, dělat.

Foto: archiv BBC / Hulu

Irská spisovatelka Sally Rooney si od kritiků vysloužila přízvisko „hlas generace mileniálů”. Svou první knihu Conversations with Friends (v češtině vyšlo jako Rozhovory s přáteli) vydala v roce 2014, ještě při studiích na vysoké škole. Je to ale její novela Normal People, jež na český překlad stále čeká, kterou si producenti BBC a Hulu vybrali jako předlohu pro stejnojmenný seriál. A stvořili fenomén. 

Billie Eilish se nechala slyšet, že seriál během karantény „sjela” hned několikrát. Mluví se o něm jako o „nejvíc sexy show”, kterou BBC kdy natočila. Některé scény se ostatně objevily v soft sekci serveru Pornhub. Z Daisy Edgar-Jones a Paula Mescala se stali dva nejvíce „hot” mladí herci současnosti. Stříbrný řetízek, který nosí hlavní hrdina seriálu na krku, má dokonce svůj vlastní účet na Instagramu a více než 185 tisíc sledujících.... Abychom to zkrátili, seriál Normal People musíte vidět.

Foto: archiv BBC / Hulu

Osudová přitažlivost

Kromě výše uvedeného mají Normal People ještě další kouzlo. Oproti většině seriálů, kde vztahy zkouší těžké tragédie, existence či naopak absence nadpřirozených schopností a intriky okolí, Normal People odhalují komplikované předivo prvních vážných vztahů bez přikrášlování i bez zbytečné dramatizace. Marianne, dívka z bohaté rodiny, je na střední za outsidera. Skvěle se učí, ale bavit se s ní nikdo nechce, protože se chová jako nafoukaná nána. Oproti tomu ragbista Connell je oblíbený sympaťák vyrůstající jen s maminkou, která v domácnosti u Marianne uklízí. Přestože oba dva pocházejí z jiných poměrů, něco je k sobě osudově přitahuje. Potkávají se i na vysoké škole, kde se karta obrací - je to Marianne, která je za hvězdu, a Connell se promění v křehkého introverta, který nemůže najít své místo a pochybuje o svém spisovatelském talentu. A stále je to k sobě osudově přitahuje. 

Jenže chemie není všechno. Dvojici v happy endu brání jejich vlastní předsudky, starost, co si o jejich vztahu pomyslí okolí, strach říct druhému pravdu a vůbec spolu mluvit, a především si naslouchat bez vyvozování unáhlených závěrů. Nedorozumění se vrství, přichází psychické problémy, který jeden řeší terapií a druhý tím, že se dobrovolně vrhá do sebedestruktivních situací. Takhle ne, ukazuje Sally Rooney, která dohlížela i na převod své knihy na televizní plátno, tudy cesta nevede, varuje. 

Kromě toho je to seriál, který zobrazuje sex naprosto skvělým způsobem. Nejde o prvoplánovou provokaci, nejde o skandál, takhle to zkrátka vypadá, když se dva lidé milují. Každá postelová scéna má svůj důvod a je nasnímána s mimořádnou citlivostí. Hlavní hrdina Connell dokazuje všem rýpalům a kritikům kampaně MeToo, že v posteli rozhodně nemusí být nuda, ani když dbáte na to, jestli je vaše partnerka se vším, co provádíte, v pohodě. Svou roli na tom jistě sehrála i koordinátorka intimních scén Ita O’Brien, která se podílela i na show Bad Education z produkce Netflixu.

Foto: archiv BBC / Hulu

Nenormálně normální

Sex ve městě nás naučil prahnout po panu Božském, který Carrie ne a ne dát to, co chce. Oběma trvá dlouhé roky, než se dočkají happy endu a mnohokrát přitom ublíží sobě i jiným. Jeho pomyslný pokračovatel, seriál Girls talentované Leny Dunham, nabídl místo pana Božského temného bohéma Adama, který měl více problémů sám se sebou, než aby se staral o ostatní. Hrdina Connell ale konečně přináší skutečného a uvěřitelného protihráče, člověka z masa a kostí, někdy křehkého a jindy silného, jednou k sežrání a podruhé na zabití. A Marianne je zrovna taková. 

Sally Rooney napsala dvě neskutečně skutečné postavy, jejichž častá nedorozumění občas musíte sledovat s prsty před očima, jak nepříjemná a pravdivá jsou. Tato dvojice se nedělí na záporáka a klaďase, znaménka plus a mínus se přelévají z jedné strany na druhou a zpátky a někdy je těžké je rozeznat vůbec. Přidejte k tomu skvělý soundtrack a povedený styling, jenž z Marianne udělal přes noc módní ikonu, a máte jeden z nejlepších televizních počinů posledních let.

Normal People perfektně načetli atmosféru této doby, kdy nejvíc sexy jsou bohaté holky se skříněmi plnými úlovky ze sekáče a kluci, kteří se nestydí za své slzy. A když dojde na nejhorší, přijde ke slovu univerzální ostrovní lék - hrnek čaje.

Čtěte dál