Jeden spánek do růžova, prosím

Kvalitní spánek je pro naše tělo stejně důležitý jako vyvážená strava, o tom není pochyb. Co ale dělat, když přeci jen nemůžete usnout? Pokud nechcete počítat ovečky do nekonečna, vyzkoušejte sedm zaručených tipů pro klidný spánek. Kdy jindy si tyto zásady osvojit než na dnešní Mezinárodní den zdravého spánku!

Foto: Shutterstock

Přirozený vývoj

Omezit cukry, kalorické potraviny a vynechat oblíbený cocktail z našeho menu dne ve prospěch zdravého životního stylu dnes už nestačí. Pomůže snad horká sprcha či saténové povlečení? Bohužel. Způsob, jakým o spánku uvažujeme, se za posledních několik let radikálně změnil. Zatímco dříve byl nedostatek spánku považován za důkaz vysoké produktivity, osobního úspěchu a známku odolnosti, dnes jej chápeme jako nedostačující péči a pozornost o samu sebe. Spánek je velmi individuální v závislosti na věku a zdravotním stavu, je proto velmi důležité držet se vlastního rytmu a pokusit se usínat s tzv. „čistou hlavou“, což může býti obtížné, nikoli však nemožné.

Spánek a naše zdraví

Skutečnost, že spánková deprivace má negativní dopad na naše fyzické, ale i duševní, zdraví, není tajemstvím. Je vědecky dokázáno, že spánek kratší jak sedm hodin mnohdy souvisí s depresemi, cukrovkou, srdečními poruchami, vysokým krevním tlakem, oslabeným imunitním systémem, ale i obezitou. Za zmínku stojí i studie amerických vědců, dokazující, že spánek kratší jak pět hodin několik nocí po sobě snižuje mentální výkonnost ve stejné míře, jako při konzumaci alkoholických nápojů s 0,6 promile.

Pod peřinou na věky věků

Pokud spánek kratší jak sedm hodin škodí, přidáme tři, čtyři hodiny a vše bude v pořádku, že? Naopak.

Ani nadbytek spánku není správným řešením. Dlouhé vyspávání stojí za příčinami vzniku bolestí hlavy a zad. Ve hře mohou být i drobné deprese a narušení přirozené funkce metabolismu. Kde je tedy řešení?

Vaše nové „odpočaté“ já

Seznamte se, představujeme sedm tipů pro klidný spánek, které ukončí vaše bezesné noci. 

1) Doporučená doba spánku pro osoby ve věku 18 až 60 let se pohybuje mezi sedmi, maximálně devíti hodinami. Kromě času hraje důležitou roli i kvalita spánku, proto bychom měli dodržovat pravidelný režim a chodit spát vždy zhruba ve stejnou dobu.

2) Teplota v místnosti by neměla přesahovat 20°C, ideální hodnota pro klidný spánek se pohybuje mezi 15 až 18°C. Pro lepší usínání není na škodu místnost důkladně provzdušnit.

3) Elektrické přístroje do ložnice nepatří. Televize ovlivňuje mozek a tím i funkci spánku. Modré světlo vyzařující z našich smartphonů poškozuje kožní buňky, a tak přispívá k předčasnému stárnutí pleti.

4) Buďte vděční. Vědecký výzkum prokázal, že aktivní přemýšlení o tom, za co jsme v životě vděční, nám pomáhá k pozitivnímu přístupu k životu. Psychická a emocionální relaxace může napomoci k lepší kvalitě spánku.

5) Změňte váš životní styl. Zapojte do vaší denní rutiny tělesné aktivity jako běh, tanec nebo jógu. Mezi sportem a spánkem dodržujte odstup dvou hodin, vyrovná se tím tak vaše tělesná teplota a vy, příjemně vyčerpáni, usnete jako nic.

6) Dejte volný průchod emocím a myšlenkám, ideálně ve spojení s hlubokým nádechem a výdechem. Pravidelným tréninkem posílíte části mozku, které napomáhají duševnímu klidu.

7) Nepijte více jak tři kávy denně, pokuste se omezit vysoce kalorická jídla.

Nepodceňujte okolnosti

Není na škodu kvalitní spánek podpořit dalšími drobnostmi, které udělají dobře tělu i duši.

Čtěte dál