Je veganská kůže horší pro životní prostředí než opravdová?

Zjišťovali jsme, zda má nějaká kůže místo v budoucnosti módy.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Podle studie Oxfordské univerzity by tzv. Veganuary, což je přijetí kompletního veganského způsobu života v měsíci lednu, mělo snížit - a řeč je pouze o Velké Británii, produkci CO2 v reálném přepočtu o 450 000 letů z Londýna do Berlína a 2,5 milionu litru vody. To jsou velká čísla za pouhých 31 dnů. Podle další studie by pak všeobecné přijetí veganství mohlo být zásadním řešením, jak zlepšit životní prostředí a to snížením uhlíkové stopy na jedince o 73 procent. Tyto studie také potvrdily, že veganská strava je pro naše životní prostředí méně škodlivá než ta, co obsahuje maso a mléčné výrobky. Tento postoj pak tedy často vede k tomu, že bychom měli zaujmout stejný přístup, pokud jde o naše šatníky, zejména kůži.

S rostoucí poptávkou po udržitelné módě (podle vyhledávače Lyst je to až od 75 procent ročně) hledají značky veganské alternativy ve snaze reagovat na tento trend. Jenže! Jsou opravdu všechny alternativy veganské kůže pro naše životní prostředí lepší než ta pravá? Vyzpovídali jsme módní designery z obou názorových pólů a pokusili jsme se přijít na nejšetrnější způsob nošení tohoto materiálu.

Co je vlastně veganská kůže?

Definice říká, že jde o materiál napodobující vzhled kůže, ale je vyroben z umělých nebo rostlinných produktů. A právě ve velké většině se vyrábí ze dvou různých plastových polymerů; polyurethanu (PU) a polyvinylchloridu (PVC) - nejčastěji se používají kvůli jejich vrásčité struktuře, která podle organizace PETA pomáhá vytvářet efekt pravé kůže.

Veganská kůže může být ale vyrobena i šetrnější nebo přírodní cestou, je tu hned několik zdrojů z kterých je to možné. Například z ananasových listů, korku, jablečných slupek nebo když už, tak recyklovaného plastu.

Může se veganská kůže srovnávat s kvalitami té pravé?

Navzdory tomu, že některé výše zmíněné suroviny nezní jako něco, co by mohlo mít vlastnosti pravé kůže, tak právě u tohoto materiálu došlo za poslední dobu k obrovskému výzkumu a skoku, co se úrovně týče. Kvalitně vyrobené věci jsou často téměř nezaměnitelné s těmi pravými.

Sandra Sandor, kreativní ředitelka značky Nanushka, ve svých kolekcích nabízí kousky právě z veganské kůže, které se zároveň staly rukopisem tohoto maďarského brandu a hrdě je nosí nejvýraznější módní osobnosti.

"Veganská kůže, kterou používáme, je máslově měkká a vypadá jako kůže, někdy ji lidé mylně považují za pravou, takže to rozhodně není na úkor kvality" říká Sandra. "Má luxusní nádech a neustále na ni dostáváme spoustu komplimentů." Právě Nanushka je skvělým příkladem toho, jak využít alternativní veganskou kůži bez kompromisů ve stylu.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Někteří návrháři vidí nevýhodu kvality veganské kůže pro určité své výrobky a volí tak kombinaci používání skutečné a veganské verze. Například značka Rejina Pyo využívá umělou pro své kalhoty a bundy, ale pokud jde o doplňky, volí spíše skutečnou.

"Při výrobě obuvi nebo kabelek často používáme pravou kůži. Vypadá skvěle, je pohodlná a co je nejdůležitější, je odolná," vysvětluje generální ředitelka značky Renee Cuoco. " Navíc má opravdu dlouhou životnost." Část tohoto přístupu také vychází z toho, jak zákazníci vnímají veganskou variantu. „Myslím, že pro zákazníky stále existuje uvědomování si hodnoty spojené s pravou kůží a je také pravděpodobné, že touha pořídit si ji v mnoha případech stále převažuje před volbou syntetické”.

"My jsme velmi opatrní, co se používání termínu veganská kůže týče, může to být trochu zavádějící." Veganství je závazek nepoužívat žádný materiál nebo přísadu živočišného původu, takže by bylo rozumné, aby termín veganská kůže používaly  pouze značky, které se zavázaly být 100% veganské. “

Jiné módní domy stále volí pravou kůži. Módní návrháři luxusních brandů jako je John Galliano, Prada, Christian Dior a Louis Vuitton, využívají zdroje rybí kůže od Atlantic Leather, pro své kolekce ve snaze snížit tlak na výrobu “skutečné kůže”. Ananasovou kůži pak používají například Hugo Boss pro celou řadu své obuvi a také ji najdete v kolekcích Conscious Exclusive společnosti H&M - ta plánuje i použití vinné kůže pro příští řadu Conscious. Jablko, houba, kukuřice a mango, tyto náhradní suroviny používané místo zvířecích, zároveň nejsou vyráběny pomocí stejných toxických chemikálií jako při činění kůže, říká organizace Peta.

Je veganská kůže udržitelnější než pravá?

Zde je samozřejmě nutné podívat se na to z čeho a jak byla vyrobena. Právě zmíněná Nanushka používá verzi na bázi polyuretanu, což je plastový materiál. To může vyvolávat otázky, co se udržitelnosti týče.

"Není to bez dopadů na životní prostředí," říká Sandra Sandor. "Existuje však rozumný důvod této volby, důsledky výroby veganské kůže na životní prostředí jsou nižší než u pravé kůže." Což potvrzuje i report The Environmental Profit & Loss z roku 2018 společnosti Kering. Ta uvádí, že dopad výroby veganské kůže může být až o třetinu nižší než výroba skutečná kůže.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

“Způsob využívání půdy pro chov zemědělských zvířat produkuje velké množství skleníkových plynů” dodává Sandra Sandor. Toto odvětví hraje velkou roli ve změně klimatu, hospodaření s vodou a biodiverzitě. Například chov skotu v Brazílii byl jedním ze zásadních důvodů pro zdejší odlesňování.

Nicméně i přesto jsou u alternativ kůže nevýhody, zejména pokud je vyrobena z plastu. Představuje další hrozbu. Oblečení může skončit ve vodě nebo na skládce. Trvá roky, než se rozloží a zároveň uvolňuje toxické chemikálie do životního prostředí, což je neudržitelné. "Odhaduje se, že do našich oceánů každý rok vstupuje 13 milionů tun syntetických vláken," varuje Sandor.

Návrhář Jourdan Norcose z Boyish Jeans vysvětluje, že by návrháři měli být opatrní ohledně některých forem veganské kůže, které jsou založené na plastech.

"Kůže je milostný příběh lásky a nenávisti," říká mi upřímně. "Veganská kůže může být vyrobena z plastů, jejichž biodegradace trvá roky, takže pro planetu je to vlastně horší než běžné. "Znečištění mikroplasty je velkou hrozbou. K výrobě je používáno velké množství vody, energie a chemikálií. To velmi smutně ovlivňuje Zemi.

"Lidé si často myslí, že je to lepší, protože to říká vegan, ale je to proto, že nevěnují čas tomu, aby se opravdu dozvěděli, co kupují." Je to takzvaný greenwashing, když značky využívají spousty žádaných a trendy výrazů, aby působily eco-friendly. Jak ale Norcose podotýká, je důležité se opravdu pídit po tom, co kupujete.

Z určitého pohledu může být skutečná kůže rozporuplným materiálem, na němž je spousta práce. Aby byla zvířecí kůže nositelná, znamená to, že pomocí spousty energie a chemikálií přeměníte kůži v materiál, na který jsme zvyklí.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

"Jsou to silné chemikálie, které se používají k rozkladu bílkovin v kůži." Toho lze dosáhnout také přirozenějším procesem, ale často se k urychlení procesu používají tvrdé chemikálie, “vysvětluje Nanushka Sandor. “ Použití těžkých kovů při činění a barvení je hlavním problémem, které ohrožuje životní prostředí díky úniku chemikálií do vodních toků.

Nicméně ne všichni návrháři, kteří pracují s pravou kůží, se podílejí na tomto problému. Značka Rejina Pyo využívá pouze kůži z koželužen, které jsou označeny labelem Leather Working Group, která usiluje o zlepšení a snažším přehledu o původu kožených materiálů.

Tyto koželužny jsou hodnoceny podle spotřeby energie a vody, emisí, chemických stop a mají také jasný dodavatelský řetězec, vystopovatelný zpět na jatka”.

"Před námi je ještě dlouhá cesta, stále to není dokonalé řešení, ale LWG nabízí krok správným směrem," říká Cuoco.

Stejně jako zajištění toho, aby značka měla jasný dodavatelský řetězec, pokud kupujete pravou kůži, je volba značky, která používá rostlinou verzi kůže oproti syntetické, pro planetu méně škodlivá.

„Kožené výrobky ošetřené přírodními rostlinnými produkty jsou biologicky rozložitelné a na konci jejich přirozeného života je lze snadno zlikvidovat,“ vysvětluje Maj-La Pizzelli, kreativní ředitel udržitelné módní značky doplňků, ATP Atelier. "Naše kolekce jsou vyrobeny z Tuscan Vachetta Leather. Pro nás je tohle uvědomělá volba na spousta úrovních. “

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Pravá kůže jako vedlejší produkt 

Zjevnou nevýhodou nákupu pravé kůže je to, že přispíváte k tomu, že zvířata umírají kvůli módě. Ačkoli tohle bývá vyváženo skutečností, že kůže je vedlejším produktem masného průmyslu, stále zůstává fakt, že na sobě máte zvíře a některým lidem, v závislosti na jejich osobní etice, tohle nemusí být příjemné.

Faux-fur návrhářka Emma Brewin říká, že je neetické zdůvodňovat použití pravé kůže. "Myslím, že někteří lidé se to snaží omluvit tím, že je to vedlejší produkt. Já to takhle vůbec nevidím," říká.

Do jaké kůže tedy investovat?

Odpověď, jak vidíte, není černobílá. Silné argumenty jsou na obou stranách. Nejlepším řešením je zkrátka udělat si před nákupem, co nejlepší možný průzkum a o původu u každé značky. Pokud uvažujete o nákupu veganské kůže, podívejte se, jaké alternativní materiály značka používá, a uvědomte si škodlivé dopady produktů na bázi plastů. Pokud se rozhodnete pro pravou kůži, přečtěte si o opalovacích procesech značky a zjistěte, jak vyrábějí své kousky, informujte se o jejich etickém přístupu.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, ujistěte se, že víte komu dáváte své peníze, a zda je to něco, co chcete podporovat, bez ohledu na nejnovější trendy nebo estetiku.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Čtěte dál